SCP Foundation – Horrror a nadprirodzeno po akademicky

Poznáte ten príjmene strašidelný pocit, keď hráte nejakú hru alebo pozeráte film, ktorý sa odohráva v laboratóriu a z ampliónov sa ozve nemiestne pokojný hlas: “Bezpečnostný protokol 24B je aktivovaný.” A vy viete, že sa deje niečo nepríjmené, ale ešte neviete čo. Hlavou vám víria otázky: “Čo je Protokol 24B? Kvôli čomu je aktivovaný? Čo obnáša?” Presne taký pocit vo vás vyvoláva čítanie textov z univerza SCP Foundation.

Čo je vlastne SCP Foundation? Je to kolektívne vytvárané univerzum horroru a tajomna, ktoré sa točí, okolo fiktívnej organizácie SCP Foundation. Skratka znamená Special Containment Procedures a zároveň sa ňou označujú aj samotné anomálie, ktoré organizácia odchytáva, zadržiava a študuje. Foundation je medzinárodná organizácia bez politickej príslušnosti, ktorej jediným cieľom je odchytávať anomálie, študovať ich a hlavne ich držať mimo spoločnosti a nesprávnych rúk. Organizáciu spravuje Rada 13 dozorcov (O5 Council), ktorých identity sú neznáme. Mnoho teórií a príbehov naznačuje, že oni sami nie sú ľudia, prípadne, že majú nadprirodzené schopnosti. Samotná nadácia tiež nie je nijak zvlášť eticky čistá. Na výskum používajú takzvané “Osoby triedy D” – teda nahraditeľné osoby. Ide o rôznych trestancov a podobné nežiaduce postavy, ktorých úlohou je manipulovať s rôznymi SCP, zúčastňovať sa pokusov, prípadne slúžiť ako nárazník medzi niektorým obzvlášť nebezpečným SCP a spoločnosťou. Stať sa osobou triedy D znamená automaticky trest smrti. Buď umriete počas výskumu, alebo počas pravidelnej “terminácie”.

Logo organizácie SCP Foundation (Foto: wikimedia.org)

Univerzum pozostáva z tisícov samostatných textov, zväčša ide o bezpečnostné protokoly a pokyny k zabezpečeniu jednotlivých anomálií. Texty sú písané výhradne suchým, objektívnym akademickým jazykom, bez zbytočných prídavných mien a drámy. Vecne a jasne popisujú objekty, ich vlastnosti, niektoré doterajšie experimenty.

Čitateľ si napríklad otvorí položku SCP-604 a začíta sa do protokolu o zadržiavaní SCP-604 a narábaní s ním, aký bezpečnostný level musia mať osoby v okolí objektu a čo robiť v prípade porušenia zabezpečenia. Následne si prečíta popis – ide o kompletnú, banketnú sadu riadov z drahých materiálov pozostávajúcu z tanierov, servírovacích mís, čiaš, pohárov na víno a šampanské. V prípade, že položíte na jeden z tanierov ľubovoľný kus jedla, okamžite sa premení na ľudské mäso alebo na jeho najbližší ekvivalent. Do čaše nalejete vodu a premení sa na ľudskú krv. Atď.

V dodatku môžete nájsť ďalšie informácie, ako napríklad miesto nálezu, či sprievodné dokumenty, v prípade SCP-604 sú to záznamy z exkluzívnej reštaurácie, ktorá svojim klientom ponúkala kanibalskú hositnu. V denníkoch hlavného šéfkuchára sa dočítate, že na požiadanie klientov sa snažil modelovať z jedla čo najvernejšie repliky tak, aby sa to po prenose na SCP-604 premenilo na konkrétnu časť tela. Po niekoľkých pokusoch sa mu dokonca podarilo vytvarovať ľudskú hlavu, ktorá sa premenila na živú a na ktorej si klienti mohli pochutnať.

Samotné SCP objekty sú rôzne. Nie všetky sú neživé predmety a  nie všetky sú tak odporne nechutné, ako 604. Môžu to byť ľudia, budovy, prírodné javy. Niekedy sú to doslova fyzické zosobnenia našich vlastných fóbií, ako napríklad SCP-087 – Schody, ktoré nikdy nekončia, kde panuje nepreniknuteľná tma; alebo SCP-538 – kombinácia strachu z tieňov a strachu z pavúkov. Niektoré sú monštrá, iné iba anomálie. Mnoho SCP presahuje náš svet, našu dimenziu a často aj naše chápanie. Značná časť univerza SCP Foundation pojednáva práve s pandimenzionálnymi javmi, teóriami, cestovaním časom a podobne.

Záber z výskumnej výpravy do objektu SCP-087 – schodiska, ktoré nikdy nekončí a panuje tam nepreniknuteľná tma (Foto: scp-wiki.wikidot.com)

Nie všetky SCP patria do žánru horroru. Mnoho z nich sú bizarné, až komické anomálie, ako napríklad Diera v stene (SCP-1162), ktorá si vždy od vás niečo zoberie, ale zároveň vám dá nejaký náhodný objekt, ktorý ste stratili v minulosti. A medzi podivnejšie objekty rozhodne patrí SCP-3008 – obchod IKEA, ktorá je vo vnútri väčšia ako navonok a pohlcuje svojich zákazníkov. Ľudia uväznení vnútri boli nútení založiť vlastnú civilizáciu a vedú nekonečnú vojnu proti bytostiam, ktoré nosia uniformu zamestnancov IKEA a po zotmení bývajú veľmi agresívni. Dá sa vytušiť, že autor/autorka sa zrejme niekedy stratili v labyrinte nábytku a svoju frustráciu si vybili takto.

Univerzum SCP Foundation zahŕňa texty opisujúce jednotlivé objekty, ale jeho súčasťou sú aj príbehy a novely. Unikátne prostredie a anomálie tiež inšpirovali množstvo indie videohier. V prípade, že na čítanie práve nemáte náladu, existuje niekoľko YouTube kanálov, ktoré rozoberajú niektoré SCP objekty, prerozprávavajú príbehy alebo vysvetľujú niektoré aspekty tohto gigantického univerza.

A ak by ste sa rozhodli prispieť do neustále sa rozvíjajúcej komunity, na wiki stránkach nadácie nájdete aj podmienky a návod na písanie.

Želám príjemný zážitok pri skúmaní toho najpodivnejšieho, čo len možno nájsť!

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.