Ako chutí Whiskey, krv a striebro?

Martina Hatalu som poznal iba ako stand-up komika z videí na YouTube, preto ma prekvapilo, že si jeho meno našlo miesto na policiach kníhkupectiev. Hoci od vydania jeho knihy  Whiskey, krv a striebro prešli tri roky, rozhodol som sa vám ju trochu predstaviť.

Ocitáme sa v Hollywoode, v zlatej ére filmového priemyslu. Christopher Orchard je detektívom. Nevyšetruje ale bežné zločiny a namiesto toho sa špecializuje na také, ktoré si nik nedokáže vysvetliť. Orchard je totiž známym vyšetrovateľom paranormálnych javov a zavoláte mu až vtedy, keď nemáte inú možnosť. Kniha nám ponúka päť poviedok o Orchardovi, ktorého síce predchádza jeho povesť, no každý verí, že s ním nebude musieť mať čo riešiť. Orchard sa dostáva do kruhov vplyvných režisérov či politikov, ktorí potrebujú pomoc s nevysvetliteľným nadprirodzenom.

Aj keď je kniha viac zameraná na neprirodzené prvky, nechýba jej ani množstvo detektívnych praktík vyšetrovateľov. Vlámania sa na miesta činu, hľadanie stôp a dôkazov a konfrontácia podozrivých, pri ktorej väčšinou Orchardovi zlomia nos alebo zaistia vnútorné krvácanie. Ale to je fajn, veď krv by mala byť vo vnútri. Keďže ide o sériu poviedok, príbehy na seba nemusia nadväzovať. Každá je predelená ilustráciou s názvom poviedky, ktorá len podčiarkuje temné pocity z knihy. Mne osobne kresba trochu pripomenula komiks o Jackovi Rozparovačovi – From Hell.

Ilustrácie nájdete pred každou poviedkou (Foto: PoP-Cult Magazín)

Autor knihou vzdáva poctu samotnému H. P. Lovecraftovi a to najmä v poviedke Jednoduché kúzla, kde priamo využíva Lovecraftove diela. Stretneme sa v nej s profesorom Miskatonickej univerzity či knihou Necronomicon. Celá kniha sa však nesie v pochmúrnom duchu nepoznaného nadprirodzena. Páčilo sa mi, že z ďalekého Hollywoodu musel Orchard (práve vo vyššie spomínanej poviedke) cestovať do európy, konkrétne do starého Ružomberka v medzivojnovom období. Do poviedky dokonca autor zakomponoval aj miestny folklór, čo ma pri tejto temnej a chladnej knihe príjemne zahrialo. Okrem Lovecrafta v poviedkach narazíte napríklad aj na referencie na Pána prsteňov.

Kniha je spracovaná do priateľného a ľahko prenosného malého formátu. Prekáža mi však, že je ziataľ dostupná iba v paperbacku, keďže ako čitateľa ma bolí srdce, keď vidím ako sa obal časom ohýba a ničí.

Martin Hatala je známym komikom, ktorého môžeme poznať zo zoskupenia Silné reči. Pred piatimi rokmi založil vlastnú komickú show s názvom Comedy Dungeon, ktorá sa zameriava na komunitu sci-fi a fantasy milovníkov. Táto záujmová oblasť sa prejavila aj v jeho diele.

Knihu som si jednoducho užil. Napriek tomu, že nemám v obľube hororový žáner, Whiskey, krv a striebro ma pobavilo. Pri poslednej poviedke som sa prichytil pri tom, že čítanie odkladám a nechcem sa ponáhľať na koniec knihy, pretože chcem viac. Viac temného Hollywoodu, viac upírov či koštejov a viac Orcharda. Nebol by som vobec proti, ak by Hatala napísal pokračovanie, ktoré by sa odohrávalo aj počas druhej svetovej vojny.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.