Literatúra

Ako chutí Whiskey, krv a striebro?

Martina Hatalu som poznal iba ako stand-up komika z videí na YouTube, preto ma prekvapilo, že si jeho meno našlo miesto na policiach kníhkupectiev. Hoci od vydania jeho knihy  Whiskey, krv a striebro prešli tri roky, rozhodol som sa vám ju trochu predstaviť.

Ocitáme sa v Hollywoode, v zlatej ére filmového priemyslu. Christopher Orchard je detektívom. Nevyšetruje ale bežné zločiny a namiesto toho sa špecializuje na také, ktoré si nik nedokáže vysvetliť. Orchard je totiž známym vyšetrovateľom paranormálnych javov a zavoláte mu až vtedy, keď nemáte inú možnosť. Kniha nám ponúka päť poviedok o Orchardovi, ktorého síce predchádza jeho povesť, no každý verí, že s ním nebude musieť mať čo riešiť. Orchard sa dostáva do kruhov vplyvných režisérov či politikov, ktorí potrebujú pomoc s nevysvetliteľným nadprirodzenom.

Aj keď je kniha viac zameraná na neprirodzené prvky, nechýba jej ani množstvo detektívnych praktík vyšetrovateľov. Vlámania sa na miesta činu, hľadanie stôp a dôkazov a konfrontácia podozrivých, pri ktorej väčšinou Orchardovi zlomia nos alebo zaistia vnútorné krvácanie. Ale to je fajn, veď krv by mala byť vo vnútri. Keďže ide o sériu poviedok, príbehy na seba nemusia nadväzovať. Každá je predelená ilustráciou s názvom poviedky, ktorá len podčiarkuje temné pocity z knihy. Mne osobne kresba trochu pripomenula komiks o Jackovi Rozparovačovi – From Hell.

Ilustrácie nájdete pred každou poviedkou (Foto: PoP-Cult Magazín)

Autor knihou vzdáva poctu samotnému H. P. Lovecraftovi a to najmä v poviedke Jednoduché kúzla, kde priamo využíva Lovecraftove diela. Stretneme sa v nej s profesorom Miskatonickej univerzity či knihou Necronomicon. Celá kniha sa však nesie v pochmúrnom duchu nepoznaného nadprirodzena. Páčilo sa mi, že z ďalekého Hollywoodu musel Orchard (práve vo vyššie spomínanej poviedke) cestovať do európy, konkrétne do starého Ružomberka v medzivojnovom období. Do poviedky dokonca autor zakomponoval aj miestny folklór, čo ma pri tejto temnej a chladnej knihe príjemne zahrialo. Okrem Lovecrafta v poviedkach narazíte napríklad aj na referencie na Pána prsteňov.

Kniha je spracovaná do priateľného a ľahko prenosného malého formátu. Prekáža mi však, že je ziataľ dostupná iba v paperbacku, keďže ako čitateľa ma bolí srdce, keď vidím ako sa obal časom ohýba a ničí.

Martin Hatala je známym komikom, ktorého môžeme poznať zo zoskupenia Silné reči. Pred piatimi rokmi založil vlastnú komickú show s názvom Comedy Dungeon, ktorá sa zameriava na komunitu sci-fi a fantasy milovníkov. Táto záujmová oblasť sa prejavila aj v jeho diele.

Knihu som si jednoducho užil. Napriek tomu, že nemám v obľube hororový žáner, Whiskey, krv a striebro ma pobavilo. Pri poslednej poviedke som sa prichytil pri tom, že čítanie odkladám a nechcem sa ponáhľať na koniec knihy, pretože chcem viac. Viac temného Hollywoodu, viac upírov či koštejov a viac Orcharda. Nebol by som vobec proti, ak by Hatala napísal pokračovanie, ktoré by sa odohrávalo aj počas druhej svetovej vojny.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.