Literatúra

Ponorte sa do Temnej strany

Počuli ste niekedy o tragédii Dartha Plagueisa Múdreho? Myslel som si, že nie. Nie je to príbeh, ktorý by vám povedali rytieri Jedi. Je to legenda Sithov.

Tento príbeh vám však vyrozpráva James Luceno, ktorý má za sebou už viac Star Wars kníh. No a keďže ja siahnem takmer po každej Star Wars veci, príbeh Dartha Plagueisa som mal v hľadáčiku už dlhšie aj najmä kvôli tomu, že by sme sa v ňom mohli dozvedieť viac o živote Dartha Sidiousa a Plagueisovej moci ovládať životnú silu iných bytostí.

“Vždy dvaja sú, nie menej, nie viac. Jeden majster a jeden učeník.”

Aké tajomstvá skrýva Temná strana? (Foto: PoP-Cult)

Je tomu tak. Kniha sa začína tým, ako zmätený Darth Sidious stojí nad zavraždeným telom svojho majstra Dartha Plagueisa a rozjíma nad budúcnosťou temnej strany a jeho vlastnou. Ocitáme sa v rozprávaní, keď sám Darth Plagueis bol učňom a pracoval pre Dartha Tenebrousa, s ktorým sa snažili o prevzatie ťažobnej planéty. Keďže ide o príbeh zrady a moci, Darth Plagueis zradí svojho majstra a  ponorí sa do štúdia midi-chlorianov vo svojej opustenej pevnosti. Na jednej z misií sa zoznámi s mladým chlapcom z Naboo pochádzajúcim z vplyvnej rodiny, z ktorého cíti obrovské spojenie so Silou a ten sa k nemu neskôr pridá.

Ako dej postupuje, mladý Palpatine sa po odtrhnutí od rodiny stáva Plagueisovým učňom a začína sa zbližovať s fungovaním celej galaxie. Učí sa politickým stratégiám, a zároveň rastie v Sile a bojových štýloch. Po rokoch tréningu sa púšťa do spletitých ciest politikárčenia a obchodovania s informáciami, ktoré budú neskôr hybnou silou celej galaxie.

Ak čakáte na akciou nabitú knihu a opis bojových štýlov Sithov, budete sklamaní. Na druhej strane však nájdete záľubu v galaktickej politike, ktorá je obrovskou súčasťou knihy. Hego Damask (Darth Plagueis) je na čele obchodnej federácie a stáva sa bežne, že ho stretávate na obchodných meetingoch rokujúc o tom, komu bude federácia nadržiavať a koho na druhej strane potlačí. Zistíte, že to nie je senát, ktorý vládne galaxii, ale kredity a hrubá sila vypočítavosti pár bytostí, ktoré si myslia, že sú nadradení.

V knihe sú charaktery opísané obsiahlo a skúma aj históriu hlavných postáv. Autor sa nebál ísť do hĺbky a my zisťujeme, prečo má Palpatine a Hego Damask takéto prepojenie s Temnou stranou Sily či ich motiváciu byť najlepším. Spoznávame konateľov Obchodnej federácie a politické zloženie Naboo a v neposlednom rade sa oboznamujeme aj s rôznymi vplyvnými konateľmi, ktorých stretneme neskôr vo filmoch či iných médiách. V knihe stretávame aj známe postavy, napríklad členov Rádu Jedi – Counta Dooku, Mace Windu, Majstra Sifo-Dyas či Majstra Yodu.

Knihu sa oplatí vlastniť (Foto: PoP-Cult)

Ak ide o pocit z čítania, zozačiatku som mal z knihy trochu chaos a nedokázal som si zapamätať mená postáv a planét. To všetko sa ale upraví v neskorších častiach, pri ktorých hltáte kapitolu za kapitolou. To najmä kvôli tomu, že sa príbeh blíži k udalostiam prvého filmu (Skrytá hrozba – The Phantom Menace) a my chceme vedieť, do akej miery sme Plagueisa mohli poznať. Každá kapitola poskytuje myšlienku či politický ťah, nad ktorým sa dokážete zamyslieť a pozastaviť. Všetko to, čo musel Darth Sidious uskutočniť na jeho ceste za mocou, siaha tak hlboko, ako najhlbšie korene stromov na Kashyyyku.

Knižný príbeh Darth Plagueis ale viac rozpráva o zrode Dartha Sidiousa a jeho konečným prechodom na Temnú stranu Sily, čo nakoniec vidíme v poslednej kapitole. Autor nás nechal prežiť si všetky temné momenty jeho života, prejsť si všetkými jeho rozhodnutiami v senáte aj mimo neho, až po posledný zlom v jeho osobnosti, kedy sa sám stal jediným Sith Lordom s vedomosťami a skúsenosťami, ktoré siahajú stáročia dozadu.

Osobne by som knihu odporučil všetkým, ktorí majú radi svet Star Wars a chceli by vedieť viac o pozadí fungovania toku financií a politických intríg. Táto malá kniha mi miestami pripomínala komplexnosť Duny a jej stratégie vládnutia. James Luceno sa tak knihou sám stal Sith Lordom a budem rád, keď si od neho prečítam aj ďalšie diela.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.