Spoločenské hry

Vyberte sa na výlet do Španielska – Barcelona [RECENZIA]

Aprílová novinka z dielne Albi nás vezme na historický výlet do Španielska. Koncom 19. storočia sa v meste Barcelona budovala štvrť, ktorá definovala počiatky modernistickej architektúry. Barcelona vychádza pod značkou Albi+ a predstavuje historické pozadie Eixamplu, ktorého sa stanete súčasťou. Dnes vám na túto farebnú spoločenskú hru prinášame recenziu.

Slnko sa odráža priamo z kartónov

Barcelona vás zaujme na prvý pohľad. Slnečné počasie sa odráža do štýlu grafického spracovania hry a vyvoláva vo vás nutkavý pocit kúpiť si letenky a ísť na juh, len tak na návštevu. Už pri prvom vybalení hry mi vyrazil dych počet žetónov na vytlačenie a druhý dych mi vyrazila hrúbka žetónov. Rozumiem hrúbke žetónov pri veľkých prvkoch ako budovy, no pri ostatných, ako napríklad žetóny dlaždíc a surovín, je to skvelá pridaná hodnota. Hrací plán je prehľadný, všetko má svoje miesto a práve to je dôležité pri urýchlení príprav hry.

Ukazovatele modernistického štýlu (Foto: PoP-Cult)
Ukazovatele modernistického štýlu (Foto: PoP-Cult)

Pridanou hodnotou pre mňa je aj priestor v pravidlách s vysvetlením historického pozadia hry ako Cérdanove bodovanie, ukladanie dlaždíc alebo príliv a odliv obyvateľov Barcelony. Hra vám tak dá oveľa väčší zmysel a vtiahne vás do historického mesta, do centra budovania jednej z najznámejších infraštruktúr sveta.

Príkladná moderná infraštruktúra

Hra vám nevyrazí dych iba svojou vizuálnou stránkou, ale aj svojou komplexnosťou. Hráči majú za úlohu prilákať do Barcelony ľudí, ktorí sú podstatnou súčasťou stavby nových budov. Práve to je kritickou súčasťou a najväčším hnacím prvkom hry; stavba budov je povinná a teda hráči sú nútení mestskú časť Barcelony rozširovať. Každá ikonická osemuholníková budova má svoju úroveň, čomu zodpovedá cena za postavenie a rovnako aj získané výhody.

Barcelona sa odohráva na vopred neurčený počet kôl. Dĺžku hry udávajú práve umiestnení a z plánu odstránení obyvatelia, nakoľko sú veľmi úzko spojení so stavbou budov a vytváraním infraštruktúry mesta. Hra je rozdelená do troch bodovaní architekta Cérdana, ktoré sa spúšťa zaplnením stupnice obyvateľov. Každý z hráčov tak môže počas hry získať body za Cérdanovu víziu mesta, no zároveň musia myslieť aj na to, aby nechtiac nespustili koniec hry.

Cérdanova vízia modernej Barcelony sa stáva skutočnosťou (Foto: PoP-Cult)
Cérdanova vízia modernej Barcelony sa stáva skutočnosťou (Foto: PoP-Cult)

Veľmi unikátnym prvkom je násobenie bodového zisku počas hry ako aj pri konečnom bodovaní. Hráči postupujú a klesajú na Cérdanovej stupnici, ktorá udáva koeficient bodového násobenia. Toto znázorňuje jeho víziu budovania a zmeny mestskej štvrte a nakoľko sa s ním hráči zhodujú. Ďalší tento prvok je využitý aj pri doskách modernizmu. Tie predstavujú bodové ohodnotenie a osobnú úlohu, ktorá vám môže priniesť dostatok bodov na výhru. Vylepšením modernizmu si tak môžete zabezpečiť vyšší koeficient a viac bodov na konci hry.

Pri väčšine hier pravidlá chválim a nemám im čo vytknúť. Pri Barcelone sa mi však stalo to, že ani po treťom prečítaní pravidiel som hru nevedel plnohodnotne hrať. Na to, aby som si hru mohol užiť a vôbec zahrať, som musel pozrieť zahraničné inštruktážne video, v ktorom mi bol vysvetlený prakticky každý prvok. Pravidlá sú nie veľmi šťastne rozdelené a deficit nadpisov, podnadpisov a celkovej štruktúry sťažuje ich učenie. Rovnako sme pri hraní do nich často nazerali, pretože vznikalo veľa nejasností. Po druhom či treťom zahraní však tento pocit ustúpi, pravidlá si zaužívate a hru užijete.

V hre je veľmi veľa spôsobov ako získať víťazné body. Na hracej ploche je to Cérdanove bodovanie, stavba budov či využívanie akcií spojených s cestami, pričom na vedľajšej ploche je to získavanie bodov za postavené verejné budovy, ukladanie dlaždíc a postup s výstavbou katedrály Sagrada Familia. Tým sa to ale nekončí, pretože na ploche hráčov sú ďalšie štyri studne na body. Jednou z nich je spomínaný modernizmus a využívanie dosiek s osobnými úlohami. Ďalšími sú umiestňovanie a rozvážanie pasažierov, budovanie križovatiek a ukladanie dlaždíc a tým aj rozširovanie skladiska.

Eixample sa mení priamo pred vašimi očami (Foto: PoP-Cult)
Eixample sa mení priamo pred vašimi očami (Foto: PoP-Cult)

Hráči si vyberajú akcie umiestňovaním obyvateľov na križovatky mesta a práve cesty, ktoré sa s križovatkou spájajú určujú akcie, ktoré môžu hráči vykonať. Hráči tak majú možnosť vykonať minimálne dve akcie; pri príprave hry majú možnosť predtlačené miesta akcií prekryť dielikmi a zamiešať tak karty pri výbere akcií. To zabezpečuje aj variabilitu hrania a atraktivitu iných miest na mape v závislosti od akcií.

Dostatočné na výlet?

Barcelona vám permanentne vyráža dych novými prvkami. Komplexná hra, ktorá ponúka rozsiahle možnosti výhry a výberu stratégií, sa na stole správa pomerne jednoducho. Nevýhodou by mohla byť plocha potrebná na rozloženie hry a uloženie všetkých komponentov. Plocha mesta, vedľajšia doska na hranie, dosky hráčov a výhody katedrály na výber na stole zaberú kopec miesta. Nehovoriac o tom, že niekde sa musia uložiť aj suroviny ako zlato a látka. Inak sa mi veľmi páči to, že všetky komponenty hráčov sú uložené na niektorých zo spomenutých plôch.

Hru Barcelona nájdete v obchodoch s cenou 49,99 € a zabezpečí vám strategickú zábavu na približne 90 minút. Odporúčam najmä pre hráčov, ktorí majú radi komplexné hry, vysoké bodové hodnotenie, uvažovanie vopred a využívanie všetkých dostupných možností, ktoré hra ponúka.

Za hru na recenziu ďakujeme českému vydavateľstvu Albi. Ak by ste si hru chceli vyskúšať, nezabudnite prísť na niektorý z našich eventov, alebo si dohodnite hranie v našej komunitnej skupine PoP-Cult D6 Klub. Hru vám prinesieme a pravidlá radi vysvetlíme.

Galéria fotiek:

Gabriel Horváth
Hodnotenie
  • Vizuálne prevedenie
  • Mechaniky hry
  • Celkový dojem z hrania
5

Záver

Barcelona je hra, v ktorej nemôžete urobiť zlý ťah. Každé položenie obyvateľa mesta posúva vás a štruktúru mesta vopred. Technicky je Barcelona vytvorená tak aby ulahodila najmä hráčom strategických hier, no zaujať môže aj hráčov menších a kratších hier. Až na problémy s pravidlami pri prvej hre je znovu negatívom chýbajúci insert a všetky komponenty sú v škatuli iba v sáčkoch. Prehľadné rozloženie a ľahký gameplay robia hru ideálnou zábavou na večerné taktické posedenia.

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE