Komiks

Tank Girl – Ten najvýbušnejší punkový komiks!

Píše sa rok 1988. Svetovej politike dominujú mená Gorbačov, Reagan a Thatcherová, hudobný svet ešte úplne nerozdýchal disko éru a už dostal do zubov aj od MTV. Punk-rock a popkultúra dominujú Veľkej Británii ako protikultúra Thatcherovského konzervativizmu. A práve toto turbulentné obdobie splodilo bizarnú, punkovú hrdinku menom Tank Girl, ktorej komiksové, bezhlavo-nebezpečné dobrodružstvá zahŕňajú predovšetkým značné množstvo alkoholu, tabaku, sexu, drzích kengúr, smrtiacich zbraní a nulového záujmu o bezpečie hrdinky či jej okolia.

“Jej meno je Tank Girl. Je presne tá osoba, ktorá by vám nechala pubické chĺpky na vašom roll-on deodorante. Presne tá osoba, ktorá si zaslúži byť pripútaná k dvom jadrovým hlaviciam a následne veľmi násilne zbavená života!”

Presne tak sa začína jeden z príbehov tejto nevšednej komiksovej hrdinky. Alebo anti-hrdinky? Ťažko povedať. Tak ako celý jej svet, aj samotná Tank Girl je prinajlepšom extrémne nestabilná, až výbušná osoba, ktorá zo všetkého najviac miluje vysoko-oktánový chaos a dobrú srandu. A zo všetkého najmenej ju zaujíma názor vás, ako čitateľa, čo vám rada hocikedy povie preraziac štvrtú stenu s rovnakou ľahkosťou, s akou vletí svojim tankom priamo do druhého narodenia Krista Spasiteľa.

Hups – Tank Girl to nabúrala rovno do druhého príchodu Ježiša Krista a zabudla priniesť fľašu! Ešte že Ježiško je s tým v pohode… (Foto: ladygeekgirl.files.wordpress.com)

Príbeh

Tak ako dobrodružstvá Tank Girl, aj jej vznik a život na stránkach komiksu je poznačený predovšetkým a hlavne chaosom. Vznikla z neurčitej hmloviny punku a populárnej kultúry neskorých 80-tych rokov, avšak všetky jej aspekty, od jej vzhľadu po jej obľúbený dopravný prostriedok, sa k nej proste pridružilo, “lebo to bolo cool”.

Tank Girl bojuje (okrem iného) aj s gangami antropomorfných kengúr, lebo je to proste sranda a kengury sú cool. Jej najlepšie kamarátky od detstva sú Sub Girl a Jet Girl – aj to v podstate len preto, že je to celkom sranda mať tri drsné pankáčky, ktoré rozstrieľajú hocičo na zemi, vo vode aj vo vzduchu. Jej frajer je kengura menom Booga (opäť – lebo kengury sú proste cool). Preháňa sa po nekonečných pláňach futuristickej, čiastočne post-apokalyptickej Austrálie bez potreby vytvárať hlbší príbeh alebo ucelený naratív. Proste sa preháňa, no a čo? Máš s tým nejaký problém? – opýtala by sa, keby mi mohla pozerať cez plece svojím drzým úškrnom s leukoplastom na líci. 

Vášeň k zbraniam, explóziam a nedostatku oblečenia charakterizujú punkový štýl Tank Girl (Foto: jimmahfood.com)

Je drzá, je nepríjemná, vždy má po ruke balíček cigariet, miluje pivo, párty a grilovačku, nikdy nemá ďaleko k sexu a spoločenské konvencie jej tiež nerobia vrásky na vyholenej hlave. Aj jej morálny kompas je poriadne opitý a točí sa zo strany na stranu.

Ťažko v jej komiksoch hľadať niečo hlbšie. Hlavný účel je pripútať sa (voliteľný krok) a užiť si jazdu. Hoci v chronologickom poradí jej dobrodružstvá sledujú istý príbeh, ten sa rozhodne neberie príliš vážne. Naratív sa často prerušuje nezmyselnými myšlienkovými pochodmi, dialógmi medzi hrdinkou a autormi a rôznymi psychadelickými výjavmi. Panely sú často dezorientované a poprehadzované, pomedzi chaotické postavy sa pohodlne prepletajú celebrity a politické karikatúry, ktoré dominovali koncu 80.-tych a začiatku 90.-tych rokov.

Obraz

Aj keď príbehu Tank Girl na prvý pohľad chýba hĺbka, vizuálna stránka v tomto ohľade absolútne nešetrí. Takmer všetky panely (či už pôvodné – čierno-biele alebo neskoršie – farebné) sú presýtené drobnými detailami a referenciami na populárnu kultúru či hudbu. Niekedy len formou citátov z piesní, ktoré sa zjavujú v dialógoch (napríklad diabol sa predstaví parafrázou úvodu skladby Sympathy for the Devil od Rolling Stones). Inokedy drobnými textovými nálepkami a obrázkami schovanými po okrajoch hlavného výjavu.

Zmes punku a psychadelizmu tvorí formu do ktorej sa leje takmer všetko, čo vyzerá cool alebo drsne. Kožené bundy, ozajstné aj fiktívne vojenské emblémy, nože s gigantickými čepeľami, groteskne obrovské pištole a samopaly, šperky, kontrastné symboly a textové nálepky na všetkom možnom. Autori využívali tucty drobných stavebných blokov z ktorých skladali vizuálnu stránku komiksov.

Jedno z najznámejších vyobrazení Tank Girl. Vidíte podobnosť s ďalšími Hewlettovými postavičkami? (Foto: tankgirl.fandom.com)

A ak je vám štýl nápadne povedomý, bude to tým, že Jamie Hewlett je aj spoluautorom animácie skupiny Gorillaz. A hoci Tank Girl mala v priebehu svojho života (najmä v posledných rokoch) viacero autorov, jeho kresby sú základným kameňom všetkých verzií.

Ak by sa štýl kresby dal nejako zhrnúť, bolo by to niečo ako “šialený krik vizuálnych vnemov naliaty bez ladu a skladu na kuse papiera.” Čo však rozhodne nie je myslené v zlom.

Dopad

Tank Girl nemá zďaleka takú širokú komerčnú popularitu, ako mainstreamový hrdinovia, dokonca ani v alternatívnych komiksových smeroch. Aspoň teda nie v našich končinách, kde punkovú a kontra-kultúra neboli tak veľmi dominantné ako v iných krajinách. Aj ja som sa k nej pôvodne dostal ako k zaujímavému návrhu na tetovanie.

Okolo Tank Girl sa vytvorila neveľká fanúšikovská základňa, ktorá sa v roku 1995 dočkala aj filmovej podoby. Hoci film nebol komerčne ani kriticky úspešný, vytvoril sa okolo neho drobný kult. Avšak aj napriek tomu znamenal istý zlom v živote Tank Girl a na istú dobu stratila dych. Trvalo 12 rokov, kým sa prebrala z dlhého spánku, napľula si do dlaní a nabila svoje smrtiace zbrane. Je možné, že sa ešte znova dočkáme Tank Girl na filmovom plátne – v roku 2019 začali kolovať správy o tom, že produkčná spoločnosť spojená s Margot Robbie rokuje o právach na filmovú adaptáciu. To by doslova znamenalo, že uvidíme ozajstnú “Barbenheimer”. 

Možno je načase, aby sme dostali ďalšiu filmovú Tank Girl... (Foto: imdb.com)

Tank Girl si cestu na svet vzdorovito prestrieľala v bizarne-turbulentných časoch, keď kultúrny svet balansoval medzi (vkusnou i nevkusnou) populárnou tvorbou, a punkovou rebéliou. Keď vrcholil príliv drog, keď sexuálne menšiny obzvlášť ťažko bojovali proti konzervatívnemu prúdu a prenasledovaniu, a keď ešte úplne neskončil zápas žien o zrovnoprávnenie, ktorý sa rozbehol v šesťdesiatych rokoch.

Napokon, minimálne posledné dva body platia dodnes a preto možno povedať, že Tank Girl je stále rovnako relevantná, ako v dobe, keď vznikla ako zrkadlový obraz punkovej kultúry a zviditeľňovania nekonformných, ženských postáv. 

Je to hrdinka, akú určite stále potrebujeme na stránkach našich komiksov. Hrdinka, ktorá nič a nikoho neberie vážne, s brilantnou ľahkosťou sa zahráva so sexualitou a punkovou definíciou slobody.

Let’s boogy, we puke!

Tank Girl ilustrácia inšpirovaná komiksovou predlohou (Foto: deviatart.com/RUIZBURGOS)
Adam Čížik

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE