Spoločenské hry

Už ste niekedy našli jednorožca? – Kabo [RECENZIA]

Každý z nás by chcel aspoň raz v živote stretnúť nejaké mýtické zviera; pre niekoho je to minotaur, kentaur alebo hydra, pre iných je to niečo nežnejšie. MINDOK nás vysiela na výpravu za hľadaním jednorožca, ktorý sa skrýva nevedno kde. V tejto recenzii sa pozrieme na spoločenskú hru Kabo, ktorá vyšla už druhýkrát.

Z hráčov sa stanú hľadači jednorožca, ktorý sa pred nimi ukrýva. Kabo sa uchýlil kdesi do lesa a úlohou všetkých je priblížiť sa k nemu čo najbližšie tak, aby ho neodplašili. Táto vrecková hra v sebe skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdá, preto sa na ňu poďme pozrieť bližšie.

Hra sa vojde do vrecka (Foto: PoP-Cult)
Hra sa vojde do vrecka (Foto: PoP-Cult)

Aké farby vidí jednorožec?

Čo sa týka vizuálnej stránky hry, potešilo ma zistenie, že dizajn vznikol v spolupráci so Strednou školou umeleckých remesiel v Ostrave-Zábřeh. Štrnásť typov kariet je jednotných s úplne jednoduchým dizajnom. Kresby na kartách sú pútavé najmä pre mladšie publikum, čo bolo pravdepodobne aj zámerom dizajnérov. Text efektov kariet nie je rušivý, no zároveň je dosť viditeľný na to, aby ste nezabudli, že ho môžete využiť.

Koľko kačiek je potrebných na cestu?

Hra je založená na technike blafovania a tápania v neznáme. Ako hráč viete na začiatku iba o dvoch svojich kartách, ktoré máte pred sebou. Cieľom je získať čo najnižší súčet bodov, ideálne nižší než vaši protihráči. Ako ale získať kontrolu nad kartami, keď neviete aké karty máte? Práve na toto sa spolieha najpodstatnejšia mechanika hry, ktorá hraničí s dedukciou a miernou vypočítavosťou.

Hráči majú možnosť vybrať si kartu z doberacieho balíčka, ktorý je lícom dolu, vziať si kartu z odhadzovacej kôpky alebo zvolať “Kabo!” a ukončiť kolo pre všetkých hráčov. Tí však majú ešte jeden ťah na to, aby ovplyvnili svoje karty a rátajú sa body. Celá jedna partia hry Kabo sa hrá na sériu kôl, kým niektorý z hráčov neprekročí hranicu 100 bodov – vyhráva hráč, ktorý má bodov najmenej. Práve toto pravidlo nám dalo zabrať a pri čítaní pravidiel sme sa museli viackrát pozastaviť nad získavaním bodov, výpočtami a nad výsledkom. Keď ale bodovanie pochopíte, je to tak ľahké, ako hľadať jednorožca.

Pravidlami sa preženiete ako vietor po dúhe (Foto: PoP-Cult)
Pravidlami sa preženiete ako vietor po dúhe (Foto: PoP-Cult)

Výhodou hry sú krátke pravidlá, ktoré sú napísané na dvoch stranách úzkeho letáčiku. Tie sú písané zrozumiteľne a presne a okrem spomínaného bodovania sa tak nemusíte obávať z rozsiahleho študovania knihy pravidiel. Okrem pravidiel v českom jazyku sme vnútri našli aj pravidlá pre slovenské publikum spolu s trhacím hárkom na bodovanie kôl.

Kartovka Kabo je dobrým príkladom toho, že tlak verejnosti má svoj význam. Keďže sa prvá edícia hry vypredala bez plánu dotlače, presadzovanie hry zo strany kanálu JOUOB donútil vydavateľstvo prehodnotiť svoj postoj a rozhodli sa vydať Kabo v druhej edícii. Na ich podnet teda vznikla nová edícia s pozmeneným dizajnom kariet, krabičky a pravidiel.

Našli sme Kaba

Napriek tomu, že blafovacie a deduktívne hry nepatria medzi moje obľúbené žánre, Kabo je jednou z tých, ktorá zaujmú na prvý raz – dizajnom a vreckovým prevedením, hernou mechanikou ale aj samotným hraním a interakciami s hráčmi. Pútavá je aj pre deti a rodiny s deťmi, nakoľko okrem dizajnu zaujme aj jej jednoduchosťou. Je vhodná na cestovanie vlakom, rodinné posedenie alebo na tiché chvíle medzi väčšími hrami. Cena je stanovená na 10,99 €, čo je primerané hre tohto kalibru, a tak sa dobre hodí nie len na hranie, ale aj ako pekný darček pre vašich blízkych.

Za hru na recenziu ďakujeme českému vydavateľstvu MINDOK. Ak si hru chcete vyskúšať, príďte na jeden z našich herných eventov, alebo si dohodnite hranie v našej komunitnej skupine PoP-Cult D6 Klub na facebooku. Pomôžte nám aj naďalej organizovať a udržiavať kvalitu našich eventov poukázaním vašich 2% z daní.

Galéria fotografií:
Gabriel Horváth
Ako sa teda hľadá jednorožec?
  • Vizuálna stránka
  • Mechaniky hry
  • Celkový dojem z hrania
4.8

Záver

Druhá edícia hry Kabo je vhodná do každej rodiny aj k mladším hráčom. Už samotný dizajn hry je vizuálne lákavý a pritiahne pozornosť nielen na obale ale aj na kartách. Čo sa mechaník týka, blafovanie a dedukcia, mierne rátanie kariet sú zakomponované tak, aby hru nesťažovali ale ani nebola príliš jednoduchá. Každý hráč si tak nastaví hru na svoju úroveň. Odporúčam aj na osvieženie pri rýchlych posedeniach.

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.