Geek5 – 5 fantastických kníh, ktoré vychádzajú túto jeseň

Premenlivé počasie (a stúpajúci počet covid pacientov) naznačuje, že prišla jeseň. Pre mnohých z nás to znamená ideálny čas na to, aby sme si ohriali kakao, zababušili sa do deky a prečítali si dobrú knihu. A my máme pre vás 5 tipov na skvelé knihy, ktoré sa počas tejto jesene ocitnú na pultoch kníhkupectiev v slovenčine alebo češtine. 

5. Starec a more príbehov (Carsten Henn)

Vychádza 20. 9. 2021

kniha starec a more pribehov

Prvá kniha v tomto zozname pohladí srdce každého knihomoľa. Rozpráva príbeh o starom kníhkupcovi Carlovi, ktorý každý deň prechádza mestom, aby ľuďom doručil knihy. Každý ho pozná, ale zároveň pre nikoho nie je dôležitý. To sa ale zmení po tom, keď sa Carlovi do života pripletie 9-ročná Saša. Ako čitateľa vás zahrejú, zabavia i dojmú konverzácie tohto zvláštneho starca a zvedavého dievčatka – a ak ste milovníci kníh, tak v rozhovoroch nájdete odkazy na mnohé svetoznáme diela. Je na tom niečo čarovné, sledovať stret človeka, ktorý zažil už takmer všetko, so zvedavými detskými očami. A hlavne, bude sa vám páčiť, ako krásne týmto roztomilým príbehom vyznal autor lásku literatúre.

4. Rieky Londýna (Ben Aaronovitch)

Vychádza 6. 10. 2021

riekylondyna Po prvýkrát si budeme môcť prečítať príbeh Petra Granta aj v slovenčine. Prvý diel svetoznámej série, ktorá si udržuje prvé miesta v rebríčkoch žánru urban fantasy, nám predstaví strážnika Petra Granta, ktorý vždy túžil stať sa veľkým londýnskym detektívom. Jeho policajná práca síce vôbec nespadá do tejto vysnenej predstavy, ale to sa mení v momente, keď Peter získa dôležité informácie od nečakaného svedka – je ním totiž duch. Táto Petrova schopnosť hovoriť s mŕtvymi zaujme hlavného inšpektora Thomasa Nihgtingalea, ktorý Petrovi odhalí tajné policajné oddelenie skúmajúce zločiny, do ktorých sa zaplietla mágia. Peter sa tak ocitá vo svete, v ktorom musí nielen vyšetrovať bizarné vraždy, ale dokonca udobrovať znepriatelených bohov Temže. Ben Aaronovitch nám tak ponúka zábavny, akčný príbeh, ktorý čitateľov tak skoro neomrzí.

3. Neviditeľný život Addie LaRueovej (Victoria Schwab)

Vyšlo 3. 9. 2021

Dávajte si dobrý pozor na to, čo si želáte. Píše sa rok 1714 a Addie LaRueová, zúfalá mladá žena, uzavrie zmluvu s nepoznaným božstvom, aby mohla žiť večne a slobodne. Ako to už v takýchto prípadoch býva, dohoda má jeden – povedzme zapeklitý – háčik: akonáhle sa vám Addie stratí z dohľadu, okamžite na ňu zabudnete. A tak Addie síce získava slobodný, no veľmi osamelý život. Až kým o tristo rokov nenavštívi po druhýkrát istý antikvariát, ktorého kníhkupec si Addie pamätá z prvej návštevy. Ale čert nikdy nespí, a tak ani tento zázrak nepríde Addie bez následkov. Kniha Neviditeľný život Addie LaRueovej získala druhé miesto v hlasovaní o najlepšiu fantasy knihu roka 2020. Zaujala aj majstra slova Neila Gaimana, ktorý ju čitateľom odporúča so slovami: „Na niekoho, kto bol odsúdený na zabudnutie, je Addie LaRueová nádherne nezabudnuteľná postava.“

2. Spasitel (Andy Weir)

vychádza 13. 10. 2021

Po úspešnom Marťanovi a Artemis prichádza Andy Weir s novinkou, ktorá v češtine vychádza pod názvom Spasitel. Tento raz nám ponúka príbeh Rylanda Gracea, ktorý je posledným preživším na misii poslednej nádeje a pokiaľ zlyhá, ľudstvo zanikne. Je tu ale jeden problém – Ryland nevie, kde je, kto sú tie dve mŕtvoly vedľa neho, akú úlohu má a ako ju splniť. Nepamätá si ani len vlastné meno – vie iba, že dlho spal a že sa zobudil niekde ďaleko od domova. Postupne si musí spomenúť, ako sa ocitol na vesmírnej lodi vyslanej vládami všetkých krajín. Fanúšikov Weira tak čaká nové, akčné a emotívne vesmírne dobrodružstvo.

1. Tolkienův atlas a Tolkienovy temné síly (David Day)

Vychádza 9. 9. 2021

Vďaka vydavateľstvu Fobos sa na pulty českých a slovenských kníhkupectiev už zajtra dostanú dva nové preklady kníh od Davida Daya, autora diel Tokienovi hrdinové a Tolkienove bitvy. Tentoraz nám prináša mapu spolu so sprievodcom, ktorý nás bude navigovať naprieč Stredozemou a Krajinou neumierajúcich. Čakajú nás farebné mapy a názorné opisy, vďaka ktorým sa znova budeme môcť ponoriť do sveta elfov, hobbitov a bytostí Tolkienových príbehov. Ak sa vám to ale zdá málo, siahnite aj po Tolkienových temných sílach, ktoré vám priblížia všetky hrozby, ktoré kedy stále v ceste dobra. Očakávať môžeme opisy bitiek, tabuľky rás bytostí, časové osy a samozrejme nádherné ilustrácie.

Tak čo, ktorú z týchto kníh si vyberiete vy? Napíšte nám do komentárov, akú knihu si plánujete túto jeseň prečítať vy. A nezabudnite sledovať na instagrame náš účet @pop.cult.magazin, kde ešte stále prebieha súťaž o skvelé ceny zo sveta Harryho Pottera.

Magdaléna Horváthová
Najnovšie články od Magdaléna Horváthová (zobraziť všetky)

Magdaléna Horváthová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.