FilmIné

Sound&Fury – Dokonalé spojenie hudby a obrazu

Čo získate, keď spojíte fúziu hudobných žánrov s post-apoklyptickými zábermi krásnej, kyberpunkovej samurajky za volantom modifikovanej HEMI Cudy, ako pomocou dvoch katán a pušky SOCOM Scout bojuje s monštróznymi zosobneniami chamtivosti? Niekdajší country spevák Sturgill Simpson na túto zvláštne špecifickú otázku našiel odpoveď vo forme vizualizovaného albumu Sound and Fury, ktorý si môžete pozrieť na Netflixe.

Myslím že to bolo v seriáli Ako som spoznal vašu matku, kde zaznela rada: “Nič dobrého sa nestane po druhej hodine ráno.” S tým si dovolím nesúhlasiť. Neskoré nočné hodiny mi priniesli kvantum objavov z filmového, knižného, ale najmä hudobného prostredia. Jeden z posledných je aj album Sound&Fury od Sturgilla Simpsona. Začalo to jednoduchým kliknutím na zaujímavo vyzerajúci náhľad videu k pesničke A Good Look. Veľmi rýchlo som sa prelúskal jeho YouTube profilom a napočúval si celý album. Začal som sa ponárať hlbšie, cez popis videa a komentáre som plynule prešiel k Netflixu v domnienke, že Sturgill prepožičal svoju hudbu krátkemu anime filmu. Mal som skoro pravdu, anime film prepožičal svoj obraz Sturgillovej hudbe.

Nadupaná rytmická hudba sprevádza začiatok jazdy dystopickou krajinou smerom k pomste (Foto: youtube.com/SturgillSimpson)
Vizuál

Charakteristikou tohto diela je, že sa úspešne vymyká akýmkoľvek nálepkám. Nie je to tak úplne anime film, nie je to tak úplne hraný film. Nie je to tak úplne film, ani tak úplne konzistentný príbeh. Čiastočne to spája téma post-apokalyptických záberov, akoby albumu predchádzala svetová vojna v blízkej budúcnosti, avšak nie je tú stála prítomnosť konkrétneho hlavného hrdinu alebo hrdinky. Z piesne na pieseň sa neustále mení aj štýl animácie a atmosféra.

Každú pomyselnú kapitolu (v podobe jednej alebo dvoch piesní) mal na starosti iný režisér a tím animátorov a každý to zrejme poňal podľa seba. Viac menej sa držali jedného univerza, avšak vyberali si rôzne svety a pohľady. Pomyselný príbeh rozprávaju nelineárne a nútia diváka prepájať si ho vlastnými pohľadmi a emóciami.

Takmer žiaden záber nesúvisí s textom piesne. Zdieľa s nimi však náladu a pred oči namiesto obrazov vychádzajúcich z textu ponúka akúsi impresiu spomedzi riadkov. Napríklad kapitola k piesni Make Art Not Friends ponúka veľmi upokojujúce zábery neznámej postavy v hazmat obleku, ktorá jazdí skateboardom po vyľudnenom meste a zbiera náhodné predmety zo starého sveta. Tvorí harmonickú dvojicu s textom, ktorý evokuje dobrovoľnú osamelosť, odlúčenie od sveta, ktorý sa prepadá sám do seba a snahu uzavrieť sa pred tým všetkým a tvoriť si niečo vlastné.

Tempo a nálady sú v celom albume veľmi premenlivé a vizuálna stránka to reflektuje. Obrazy sa hladko synchronizujú s údermi perkusných nástrojov a gitarovými sólami. Animácia excelentne drží krok s tempom hudby a ponúka často množstvo detailov na analýzu. Po obrazovej stránke je ťažko niečo vytknúť.

Samurajské Kabuto zdobené “kartou smrti” – pikovým esom, krabičkou Lucky Strikes a nábojmi ráže .308, kožená budna zdobená iniciálmi siedmich smrteľných hriechov, futuristická palubová doska… Animácia je nasýtená detailami a referenciami (Foto: youtube.com/SturgillSimpson)
Hudba

Film je kompletne bez dialógu, bez zvukových efektov. Jediným nositeľom audia je hudba. Sturgill Simpson napísal veľmi hrubý scenár filmu a dohliadal na celý projekt, avšak nechal animátorom a režisérom kapitol viac menej voľnú ruku v interpretácii jeho hudby. Tak ako ich vizuálna stránka, tak aj jeho audio sa hladko vymyká snahe priložiť k tomu jasnú nálepku s názvom žánru.

Sturgill Simpson bol predovšetkým známy svojou country tvorbou. Pri tvorbe Sound and Fury si však povedal, že to mu rozhodne nestačí a širokým záberom sa dotkol takmer všetkých možných hudobných žánrov. Dominuje psychadelický rock s prvkami elektrickej a synthwave hudby, avšak často sa ozýva jeho country baladický hlas a miestami bez ostychu čerpá aj z metalu. Skrátka sa rozhodol pre niečo nové, divoké, ťažko popísateľné.

Záver

Kto videl film Pink Floyd The Wall sa tu bude cítiť ako doma. Sound and Fury je oproti tomu kratší a príbeh je jednoduchší a plytší. Avšak skvelé prepojenie vizuálneho zážitku s hudobným je tu maximálne podobné. Zdôrazňovanie nálad a pocitov, vyjadrovanie ťažko uchopiteľných dojmov pomocou animácie.

Film zároveň čerpá veľmi veľa z japonskej samurajskej kultúry – jednak priamo cituje slávneho filozofa a bojovníka Miyamota Musashiho, jednak sa silne inšpiruje klasickými samurajskými filmami a niektorými scénami skladá poklonu aj svetoznámemu režisérovi Akirovi Kurosawovi.

Sound&Fury je jednoznačne fantastický audiovizuálny zážitok. Ponúka unikátnu možnosť vychutnať si hudbu očami. Túto, už aj tak dosť silnú skúsenosť umocňuje možnosť pustiť si na Netflixe aj titulky a rozdeliť si myseľ na tri časti. Jedna nech počúva hudbu, druhá nech sleduje obraz a tretia nech interpretuje text piesní a hľadá v ňom úplne nové súvislosti.

Je mi jasné, že o podobné projekty nie je veľký záujem a málokto bude mať chuť financovať takúto kolaboráciu hudobných a filmových umelcov. Zvlášť v dobe veľmi napätého súboja streamovacích spoločností na presýtenom trhu. Bolo by ale veľmi príjemné dostávať podobné filmy častejšie aj na mainstreamových službách. Niežeby mi vadilo kutrať sa v zvláštnych zákutiach nočného Youtubu, ale bol by som rád, keby podobné zážitky boli sprístupnené aj ľuďom, ktorí konzumujú hudbu úplne inak ako ja. Otváranie nových obzorov je skvelá vec, aj keď na prvý pohľad sa synchronizovaný tanec samurajky, robotov a sex-otrokov na pozadí zdevastovanej krajiny môže javiť extrémne bizarný. Nuž ale taký je život, nie? Bizarný a neuchopiteľný. Prečo si k tomu nepustiť aj trochu psychadelického rocku, keď už aj tak nič nedáva zmysel…

10/10 divákov by sa znovu vydalo na divokú jazdu predstavivosťou Sturgilla Simpsona a jeho animátorov (Foto: youtube.com/SturgillSimpson)
Adam Čížik

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE