Tvrdou akciou nabitý animák: Star Wars: The Clone Wars

Systém Umbara. Lode republiky prerazili blokádu Separatistov a začínajú frontálny útok na planétu. Anakin Skywalker vedie 501. batalión v bleskovom útoku na hlavné mesto. Republikové LAAT sa v doprovode stíhačov prebíjajú cez hustú čiernu hmlu. Občasná paľba z povrchu križuje tmu. Ťažké transportéry zosadajú ako prvé a zhadzujú ľahké prieskumné walkery, tie prerazia prvú líniu obrany a zničia ťažké kanóny Umbarančanov. Do prudkej paľby zosadajú prvé LAAT-čka, na zem vyskakujú clone trooperi. Anakin kryje svojich vojakov svetelným mečom, kapitán Rex tasí svoje dva blastery. Jeden za druhým vyskakujú ďalší vojaci označení charakteristickými modrými pruhmi na brnení. Oboma smermi lieta hustá paľba, Umbarančania sa sťahujú…

Počkať! Nič vám táto scéna nehovorí, aj keď máte dobre napozerané všetky Star Wars filmy? Môže byť. Nepochádza z filmu ale zo seriálu – z animovanej série Star Wars: The Clone Wars. Táto animovaná séria bežala na Cartoon Network v rokoch 2008 – 2013, keď bola zrušená. Neodvysielané diely sa v podobe akejsi “6. série” dali vidieť na Netflixe v roku 2014, ale potom nič. Disney vyplnil medzeru po odchode tohto klenotu seriálom Rebels, ktorý ma odradil už trailerom. Poslednou dobou trochu zvažujem dať mu ďalšiu šancu, ale zatiaľ ostávam pri triezvej zvedavosti zo vzdialeného pozorovania.

Nenechajte sa pomýliť, Clone Wars nie sú žiadny večerníček. Vojna nemá ľudskú tvár a nemá ju ani konflikt, ktorý rozpolil galaxiu. Veľké bitky, veľké straty, deštrukcia a utrpenie, to všetko sprevádza konflikt temnej a svetlej strany sily. Aj keď… séria má aj pár temnejších častí. Temnejších v zmysle priveľa Jar-Jara Binksa (priveľa znamená viac ako jedna replika).

Prach a chaos. Pristátie na Point Rain nebolo práve najhladšie (Foto: Star Wars: The Clone Wars)

Okrem rozsiahlych bitiek vo vesmíre aj na povrchoch planét však séria prináša aj iné momenty (okrem oči-prevracajúcich „vtipov“ Jar-Jara). Clone Wars prebiehajú na časovej osi niekde medzi Epizódou II a III a tematicky sa venuje rôznym zápletkám aj postavám. Okrem starých, známych hrdinov prichádzajú aj noví a séria rozširuje a dopĺňa Star Wars Univerzum o nové detaily. Okrem iného aj o pôvode sily, o procese, ktorým prejdú adepti na Jedi, kým sa stanú Padawanmi, o proces výroby svetelných mečov a mnohé ďalšie. Seriál ukazuje ľudskú stránku clone trooperov a môžete mi veriť, keď vám poviem, že tváre pod prilbami si zamilujete. Ich charakteristické črty, ich povahy. Kapitán Rex, Gregor, Dogma, Cody, Fives, Heavy a celá Domino Squad… Hráči klasických Star Wars hier ako napríklad Republic Commando môžu zažiť malý moment dojatia a nadšenia, keď sa v pozadí nenápadne zjaví Delta Squad v plnej zostave. Boss, Sev, Fixer aj Scorch. Čosi ako malé žmurknutie od tvorcov.

Clone trooperi sú viac ako len potrava pre kanóny. Sú to živé, mysliace bytosti s vlastnými charaktermi. Ako napríklad Kapitán Rex (Foto: Star Wars: The Clone Wars)

Dozvedáme sa niečo viac o minulosti Obi-wana, o padawanke Ahsoke, ktorú učil Anakin, aj o osudoch celých planetárnych systémov, ktoré podliehali hre medzi temnou a svetlou stránkou sily. Okrem lojálnych vojakov republiky a rytierov Jedi vás však čakajú aj noví záporáci a postavičky z pomerne šedej strany na škále dobro vs. zlo. Piráti, žoldnieri, čarodejnice, odpadlíci, zlodeji aj vrahovia. Mnohé diely sa odkláňajú od ústredných postáv známych z filmov a venujú sa zápletkám dejúcim sa úplne mimo nich, prípadne mimo vojny celkovo.

Po grafickej stránke sa seriál odlišuje od štandardných animovaných seriálov či filmov. Tvorcovia investovali do špičkovej 3D animácie, postavám vdýchli nový tvar a podobu podľa skutočných filmových tvárí, takže keď dostane Anakin nejaký šialený nápad, ktorý Obi-Wan nepovažuje za najlepší, z ich mimiky vyčítate pôvodných hercov. Zachovali tiež atmosféru Star Wars ako sveta, ktorý existuje už tisícročia a teda je tu a tam trochu ošúchaný, trochu zájdený, trochu opotrebovaný. Z nejakého zvláštneho dôvodu je práve to dôvod, prečo mám tak rád Star Wars univerzum. Nie je to budúcnosť. Je to len pokročilá prítomnosť nejakých úplne iných svetov. Preto ma hlboko pútajú drobné detaily, ktoré uvidíte na obrazovkách pri pozeraní – ryhy na brnení, oškretú maľbu na prilbách, ošúchané zbrane. Animácia je perfektná, rovnako ako dabing.

Druhá bitka o Geonosis dala zabrať aj Obi-Wanovi (Foto: Star Wars: The Clone Wars)

Seriál Clone Wars patrí do tej sekcie rozšíreného univerza Star Wars, ktoré by ste rozhodne mali poznať. Veľmi ladne to dopĺňa medzeru medzi epizódami II a III a pridáva nové zápletky s hlbokými dopadmi do budúcich udalostí. Zároveň vcelku elegantne snúbi atmosféry prvej trilógie aj prequelov, práve vhodná zmes napätia, akcie, efektov a humanizmu proti tvrdej pästi. Prečo som sa o tom teraz tak rozrozprával? Nuž… Mám ten seriál rád a stále je pomerne veľa fanúšikov Star Wars, ktorí sa k nemu nedostali, najmä tí, ktorí do nášho tábora prišli až so siedmou epizódou. Ale hlavne – na rok 2019 potvrdili obnovenie seriálu a dodajú nám nové diely. Neviem sa dočkať, lebo posledné diely naznačovali niečo o Rozkaze 66 a celá séria mala ešte značné množstvo zápletiek, ktorým by mal byť dopriaty širší rozmach.

Preto a pre mnohé iné odporúčam venovať jeden z plánovaných bingeov práve tomuto dielu. A keď už sme pri tom, ja si asi tiež dám 5-te repete.

Vode An!

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

0 thoughts on “Tvrdou akciou nabitý animák: Star Wars: The Clone Wars

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.