The Legend of Vox Machina – Takto sa robí fantasy animák, do psej matere!

Fanúšikovia webovej série Critical Role, ale aj nadšenci animácie a fantasy seriálov sa na prelome januára a februára dočkali novinky z dielní štúdií Amazon – Legend of Vox Machina. To, čo začalo ako domáca kampaň Dungeons&Dragons v obývačke, postupne narástlo až do animovaného seriálu a fanúšikovia, noví aj starí, sa môžu tešiť na skvelú animáciu, excelentné dabingové obsadenie a temný, drsný príbeh epických rozmerov.

Produkcia

Seriál opisuje dobrodružstvá skupiny hrdinov, ktorí sami seba nazvali Vox Machina, avšak pozornosť si rozhodne zaslúži aj samotný vznik seriálu a príbeh jeho koreňov. Začiatky kampane, postupný rast publika a vznik samostatného kultu okolo sveta, postáv a príbehov Critical Role, ktorý neskôr vyvrcholil rekordy-trhajúcou zbierkou na Kickstarteri, ktorá zaplatila vznik seriálu. Takpovediac “Legenda o Legende Vox Machina.”

Dnešná zostava Critical Role začala najprv domácu kampaň, ktorej hrdinovia sa na obrazovky streamu dostali až podstatne neskôr, najskôr cez kanál Geek and Sundry. Časom sa osamostatnili a väčšina druhej kampane už prebiehala na ich vlastnom kanáli. Ako rástla ich popularita, zlepšovalo sa aj vybavenie, štúdio a postupne pribúdali pridružné vysielania, napríklad talkshow Between the Sheets, ale aj samostatné série venované hraniu retro aj moderných hier a podobne. 

Pôvodne chceli natočiť animovaný špeciál, na ktorý založili Kickstarterovú kampaň s cieľovou sumou 750 000 dolárov a obdobím 45 dní. V priebehu hodiny vyzbierali milión dolárov a číslo ďalej astronomicky rástlo zároveň so snahou pridať ďalšie a ďalšie stretch goals. Suma sa napokon zastavila na 11 miliónoch dolárov a seriál k sebe prevzal Amazon, ktorý zaplatil za dodatočné dve epizódy prvej série a ďalšiu, dvanásť-dielnu sériu.

Po niekoľkých zdržaniach spôsobených pandémiou sa fanúšikovia dočkali seriálu vo februári tohto roka (prispievatelia Kickstarterovej kampane mali exkluzívny prístup o týždeň skôr).

Hŕstka “geeky” dabingových hercov – Critical Role (hore zľava: Sam Riegel, Taliesin Jaffe, Marisha Ray, Matthew Mercer, dole zľava: Liam O’Brien, Laura Bailey, Ashley Johnson, Travis Willingham) (Foto: critrole.com)

Dej a postavy

Cieľom seriálu bolo priniesť pôvodnú kampaň novým divákom, ale zároveň dať niečo svieže aj pre starých fanúšikov. Prvé dva diely série sa venujú niektorým udalostiam ešte spred streamovania kampane, kým zvyšných desať dielov sleduje dejovú líniu okolo manželského páru Briarwoodovcov, ktorí zavraždili rodinu jednej z postáv – Percyho. Seriál však tvorí akýsi vlastný kanón, čiastočne odpútaný od kanónu prvej kampane zo streamu, keďže sleduje vlastnú časovú os a preskakuje niektoré udalosti. Taktiež chýba postava Tiberia Stormwinda, ktorého hráč – Orion Acaba opustil stream.

Oficiálny fan art Lorda a Lady Briarwood – hlavných záporákov prvej série od Stephanie Brown (Foto: criticalrole.fandom.com)

Vox Machina je rôznorodá skupina žoldnierov a dobrodruhov, každý so svojím vlastným pozadím či motiváciami. Hlasy im prepožičali ich pôvodní hráči: Laura Bailey (Vex’ahlia), Taliesin Jaffe (Percival de Rolo), Ashley Johnson (Pike Trickfoot), Liam O’Brien (Vax’ildan), Marisha Ray (Keyleth), Sam Riegel (Scanlan Shorthalt) a Travis Willingham (Grog Strongjaw), kým pôvodný Dungeon Master – Matthew Mercer prepožičal hlas rôznym vedľajším postavám, ktoré hral aj počas kampane. Ďalšie vedľajšie postavy obsadili hviezdnymi menami, ako napríklad David Tennant, Dominic Monaghan, Stephanie Beatriz, Khary Payton a ďalší.

Postavy do istej miery zapadajú do “klasických” DnD archetypov – veľký, silný ale hlúpy barbar, večne nadržaný bard, druidka prilepená k prírode a stromom… Seriál zatiaľ nedal veľa priestoru prejaviť originalitu postáv a lepšie rozvinúť vzťahy medzi nimi. Hlbšie sa venuje jedine postave Percyho (celým menom Percival Fredrickstein Von Musel Klossowski de Rolo III), keďže dejová línia Briarwoodovcov vychádza priamo z jeho pozadia a je to vlastne jeho príbeh pomsty. Ak vás postavy upútali, budete si musieť zatiaľ vystačiť s komiksami, knihami, či čítaním wikipédie.

Hrdinovia Vox Machina majú všetko, čo potrebuje každá správna DnD partia – cleric, rougue, bard aj barbarian, a ešte omnoho viac! (Foto: ign.com)
Animácia a atmosféra

Animácia štýlom nápadne pripomína anime – najmä bojové sekvencie – a verne zachováva čo najviac pôvodných opisov prostredí či postáv. Hoci ide o animovaný fantasy seriál, rozhodne nie je určený pre detské publikum (hoci udájne aj také ponuky dostali autori od niektorých iných distribútorov). Seriál nešetrí násilím ani podrobnými detailami krvavých úmrtí. Matthew Mercer ako Dungeon Master necháva svojich hráčov opisovať posledné údery uštedrené protivníkom a tí veru nešetria spektakulárnymi opismi kritických zásahov. Tieto známe “How Do You Want To Do This” boli verne prenesené aj do seriálu a záporáci čelia naozaj nepríjemným koncom.

Do seriálu zároveň veľmi šikovne implementovali aj mnoho ďalších mechaník z Dungeon&Dragons – napríklad minuté spell sloty opíšu ako “Už som vyčerpaná”. Svoje cameo si užije aj najlegendárnejší záporák v dejinách DnD a RPG hier všeobecne – dvere. Vox Machina sú hrdinovia celej krajiny, avšak, keď kocky nepadnú, dvere sa neotvoria…

Mesto Emon, hlavné mesto kráľovstva Tal’Dorei z hlavy Matthewa Mercera, priviedli animátori k dychberúcemu životu (Foto: geektyrant.com)
Záverečné hodnotenie

Či už ste fanúšik Critical Role alebo nie, seriál The Legend of the Vox Machina si určite nájde aj vás. Zhustiť príbeh, ktorý hrali za stolom desiatky hodín, do dvanástich dvadsať minútových dielov nebolo zďaleka jednoduché, ale tvorcom sa podarilo odviesť veľmi dobrú prácu. Veľkú pozornosť si rozhodne zaslúži animácia a prostredie.

Príbeh sa plynule presúva z (pre Critical Role) charakteristických vtipov priamo do drsných bitiek a serióznych tém, ktoré ale znova plynule odľahčia vtipy.

Prvá séria rozhodne priniesla príjemné pozeranie, dobre vyvážený príbeh, napätie, humor a excelentný dabing. Ak vás láka Critical Role a DnD tematika, ale veľmi sa necítite na takmer tisíc hodín pozerania streamu, skúste The Legend of Vox Machina. Dosť možno budete na konci musieť hádzať “wisdom saving throw”, či sa vám podarí odolať okúzleniu, alebo, tak ako ja a mnohí ďalší, budete netrpezlivo čakať na ďalšiu sériu a ďalšie animované dobrodružstvá zo sveta Critical Role. 

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.