Star Wars: Učeň temnoty – recenzia

Áno, ďalšie Hviezdne Vojny. Ale prečo nie? Celý svet sa zmieta v pandemických kŕčoch, tak aspoň na chvíľu vypadnime do iného sveta. A jedna veľmi vzdialená galaxia znie fajn. Poďte sa pozrieť na odvrátenú stranu Sily, ktorá pokúša aj tých najmocnejších rytierov Jedi.

Clone Wars Legacy

Kedysi dávno v hlave Georga Lucasa vznikol svet Star Wars. Po rokoch úspechu, vytvorení nespočetného množstva videohier a seriálu (Clone Wars) a detailne vypracovaného vesmíru sa zjavil Disney s kufríkom plným peňazí, a všetky Star Wars projekty boli pozastavené. Počas akvizície Lucasových diel sa prerušil aj seriál Clone Wars. Prečo o tom píšem? Kniha Učeň temnoty (orig. Dark Disciple) bola zamýšľaná ako predloha k tomuto seriálu. Podľa tohto príbehu sa malo odohrať až osem epizód (Lethal Alliance, The Mission, Conspirators, Dark Disciple, Saving Vos Part I, Saving Vos Part II, Traitor a The Path), avšak kvôli pozastaveniu produkcie s tým tvorcovia nemohli robiť nič. Clone Wars Legacy sú canon príbehy pokračujúce v duchu seriálu. Patria tam komiksy, krátke TV epizódy a kniha o ktorej práve čítate. A teraz, keď vieme v akom období sa nachádzame, môžeme pokračovať.

Príbehy Clone Wars vás nadchnú od prvej epizódy (Foto: cliver.tv)

Príbeh

Celý dej sa odvíja na základe jedného rozhodnutia. Count Dooku ničí jeden hviezdny systém za druhým a Rada Jedi sa nemôže ďalej nečinne prizerať. Rozhodnú sa, že najlepšie by bolo Counta Dooku definitívne odstrániť z hry. Čítate správne, Rada Jedi sa rozhodla vykonať atentát. Samozrejme, rozhodnutie bolo ťažké a napriek argumentom Obi-Wana Kenobiho, sa zhodli, že práve toto bude ďalší postup vo vojne, ktorá sa ani zďaleka neblíži ku koncu. Práve Obi-Wan navrhne, aby atentát spáchal Majster Jedi, ktorý má skúsenosti so skrývaním a utajenými misiami – Quinlan Vos. Count Dooku je známy svojou prefíkanosťou, preto prvé kroky Quinlana Vosa vedú k jeho bývalej žiačke Asajj Ventress, ktorú má nenápadne presvedčiť, aby mu pomohla postaviť sa proti separatistom.

Atentát na mysli máš? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Asajj Ventress zahodila svoju minulosť ako Sith a stala sa lovcom hláv. Práve pri jednej z úloh ju Vos našiel a naliehal, že s ňou bude pracovať a vytvoria tím. Keďže bol Vos otravný ako voš, Ventress súhlasila pod podmienkou, že sa Vos bude podriaďovať tréningom s ňou. Po zopár misiách a vytvorení si dôverného puta sa Vos zdôverí a povie jej svoju pravú úlohu. Prizná, že patrí k rytierom Jedi a Ventress ho vezme na Dathomir, aby tam načerpal z temnej strany Sily. Ak chceš poraziť nepriateľa, musíš vedieť, akým spôsobom bojuje. Majster Jedi Quinlan Vos tak “ochutná” temnú stranu a spoločne sa vydajú zabiť Counta Dooku. Aby som neprezradil celý príbeh a nevyspoiloval vám koniec, poviem len to, že Count Dooku prežije do tretieho filmu (Star Wars: Revenge Of The Sith) a ten tu už istú dobu je, takže viete ako skončí.

Autorka

Christie Golden už v minulosti pracovala na knihách z rôznych svetov ako World of Warcraft, Assassin’s Creed, Fable, StarCraft a teda skúsenosti s využitím postáv má nemalé. Kniha sa číta ľahko a okrem sci-fi záležitostí ako hyperpriestor, iónové delá, či hologramy sa tam nenachádzajú žiadne zložité slová. Táto 56 ročná autorka napísala skoro 50 noviel a krátkych príbehov žánru fantasy, sci-fi a horroru.

Christie Golden napísala vyše 50 príbehov (Foto: thegbbpodcast.com)

Počas čítania som mal pocit, akoby som naozaj pozeral seriál. Zápletka ma vzala ihneď, postavy použité v príbehu sa chovali presne podľa svojej filmovej predlohy. Zaujala ma aj schopnosť Quinlana Vosa – psychometria. Rovnako ako v novej hre Jedi: Fallen Order vie Vos načrieť do Sily a z predmetu vycítiť posledné jeho momenty spolu s pocitmi, ktoré prežíval majiteľ predmetu. Najväčším plusom bola dejová línia Asajj Ventress. Zo Sithskej žiačky sa stal odpadlík a bounty hunter. Kniha to však vzala ďalej a vidíme, ako úhlavný nepriateľ Anakina a Obi-Wana musí spolupracovať s Radou Jedi, aby sa Counta Dooku zbavili spolu. Pocity pri opisovaní planét a fungovania Sily sa mi dostali pod kožu. Coruscant a chrám rytierov Jedi vystriedala temná planéta Dathomir a temná minulosť Sestier Noci.

Ak patríte medzi fanúšikov seriálu Clone Wars, táto kniha obsahuje (podľa mňa) jeden z jeho najlepších príbehov.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

0 thoughts on “Star Wars: Učeň temnoty – recenzia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.