Spoločenské hry

Uniknite horúčavám s Únikovkami Posledná Lúpež a Útek z Alcatrazu

Koncept únikových miestností – escape rooms – začína v posledných rokoch rapídne naberať na obľube a čoraz viac ľudí by sa rado nechalo zavrieť do miestnosti so svojimi kolegami či kamarátmi a pustiť sa do riešenia úloh s cieľom utiecť s čo najlepším časom. Odpoveďou na tento dopyt sú aj rôzne únikové hry, ktoré si môžete zahrať doma – či už sami alebo v skupine. Albi tentoraz prinieslo knižnú verziu takýchto hier. Dve z nich sme si vyskúšali aj my – Poslední Loupež a Útěk z Alcatrazu.

Obidve hry spája podobný dizajn zošitu aj ilustrácie. Alcatraz je dobré hrať vo dvojici, najlepšie, ak obaja hráči disponujú vlastným zošitom a mohli sa od seba dištancovať. V tejto hre sa totiž vžijete do roly dvoch väzňov, ktorí sa síce veľmi nemusia, ale okolnosti ich prinútia spolupracovať. Hráči postupujú po vlastnej ceste, avšak k úspešnému cieľu potrebujú poznať správne odpovede, ktoré si môžu overiť len u toho druhého. Ten im môže potvrdiť správnosť kódu, alebo naopak podraziť nohy a pokúsiť sa získať náskok pre seba. 

Posledná Lúpež je určená jednému hráčovi, ktorý má presne 60 minút na to, aby sa dostal do trezoru a vzal odtiaľ toľko peňazí, koľko len unesie. Cesta do trezoru nie je veľmi dlhá, ale ozajstná výzva čaká až tam – pootvárať čo najviac schránok a odniesť si čo najväčší lup skôr, než vyprší časomiera a príde polícia!

Napriek tomu, že zošitom prechádza hráč sám, aj táto hra je výborná na hranie v skupine. Môžete si merať čas, za ktorý sa dostanete do trezora, alebo porovnávať veľkosť svojej koristi s priateľmi. 

Po grafickej stránke sú hry veľmi príjemne urobené. Úlohy sú prehľadne ilustrované a kresby dosť detailné na to, aby skryli odpoveď alebo odviedli pozornosť. Hlavovolamy a hádanky, ktorým budete čeliť, sa zväčša opierajú o postreh a kombinatoriku, avšak pravá výzva niekedy spočíva práve v interpretácii zadania. Samotné čítanie s porozumením, ktoré nám tak pracne vtĺakli do hláv naši pedagógovia, nemusí stačiť vždy. V zošite sa nepohybujete lineárne, ale skáčete zo strany na stranu tak, ako vám to káže úloha. Prejsť stranou je jedna vec, uhádnuť číslo ďalšej strany je už niekedy vec druhá. Nebojte sa potrápiť svoje mozgové bunky a pokúste sa myslieť nad rámec zadania.

Pripravte si vaše kombinatorické schopnosti a starostlivo si zapisujte čísla! (Foto: Pop-Cult Magazín)
Pripravte si vaše kombinatorické schopnosti a starostlivo si zapisujte čísla! (Foto: Pop-Cult Magazín)

Používajte papier a ceruzku, prípadne kalkulačku, kreslite a zapisujte; a keby bolo veľmi zle, môžete nakuknúť okom do nápovedy. Hoci aj tá vám občas povie len niečo ako: Kalendár na stene obsahuje celý mesiac. Použite kalendár na stene. Kalendár je pripnutý na stene a mali by ste ho použiť. A keď už bude veľmi zle, môžete nájsť aj hotové riešenia úloh, ktoré len čakajú na to, aby vám dali facku, že ste si to sami neuvedomili skôr.

Pre moje slabé matematické a kombinatorické zručnosti ma žáner escape rooms veľmi nelákal, no zošity s Únikovkami som si naozaj užil. Predstavovali iný typ výzvy, keďže som pracoval len s dvojrozmerným priestorom a niektoré zadania boli otvorené interpretácii. Užil som si jednoduchšie úlohy, po ktorých som zrazu prudko zabrzdil a musel som začať skladať náročnejšie skladačky. Obzvlášť oceňujem sériu hádaniek, ktorým som čelil v trezore Poslednej lúpeže. Časť trezorov som síce pootváral iba postrehom, vďaka ktorému som si všimol kód ukrytý na spodku stránky, avšak niektoré kódy vyžadovali prevracať stránky a skladať správne čísla z niekoľkých čiastkových informácií. Koniec hry nebol na konci jednej čiary, ale podliehal mojej voľbe aj pri Úteku z Alcatrazu.

Hľadajte drobné detaily ukryté na obrázkoch! (Foto: Pop-Cult Magazín)
Hľadajte drobné detaily ukryté na obrázkoch! (Foto: Pop-Cult Magazín)

Napriek zdanlivému jednorázovému použitiu ponúkajú aj tieto hry možnosť opakovať zážitok. Pri úteku z Alcatrazu si môžete vymeniť úlohy a vyskúšať hádanky, ktoré pred tým riešil druhý hráč, alebo vyskúšať inú cestu z väzenia. Posledná lúpež zas predstavuje možnosť usporiadať turnaj v rýchlosti a veľkosti koristi. Ak teda poznáte niekoho, kto si rád potrápi mozog, prípadne sami obľubujete žáner únikových hier, dávam vám do pozornosti kolekciu zošitových Únikoviek od Albi. Veď kto povedal, že lúskať hádanky nemožno aj z pohodlia domova?

Adam Čížik

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.