RECENZIA: The Order

Kostýmy a masky vyzerajú vás v seriáli The Order očaria (Foto: newonnetflix.info)

Vlkolaci, čarodejnice mágovia, nadprirodzené sily. Aj vy sa pri tomto opise vraciate do časov spred piatich rokov, keď kinám panovali adaptácie young adult románov? Nenechajte sa znechutiť, pretože Netflix nám opäť priniesol seriál, ktorý sa oplatí pozrieť.

Ak patríte medzi fanúšikov Netflixového úspechu The Chilling Adventures of Sabrina alebo ste niekedy holdovali seriálu Teen Wolf, The Order je niečo pre vás. Príbeh, ktorý svetlo kinematografického sveta uzrel v marci 2019, hovorí o čerstvom vysokoškolákovi Jackovi a jeho starom otcovi, ktorých zmyslom života je pomsta Jackovmu otcovi za smrť jeho matky. Ako vlastne zomrela sa hneď nedozvedáme, no posadnutosť Jackovho starého otca hľadaním Edwarda Coventryho (uhádli ste, Jackov otec) je od začiatku zrejmá – rozumej, garáž s nástenkami prepchatými článkami s akoukoľvek zmienkou o ňom.

Jackov cieľ je teda jasný – dostať sa na vysokú školu Belgravia a stať sa členom tajnej spoločnosti Mystický rád modrej ruže. Uveďme si to na pravú mieru – ak ste o tom doteraz nevedeli, tajné spoločnosti objavujúce sa na campusoch vysokých škôl sú v Amerike bežné. Vznikali odpradávna, často majú politické zameranie a, podľa konšpirácií, ktoré ich neustále obklopujú, medzi ich členov patria známe osobnosti – ich vplyv teda siaha až po kongresmanov či prezidentov. Ale koniec konšpiráciám, vráťme sa k seriálu. Jack v prvé dni svojho vysokoškolského života zažíva niekoľko vzrušujúcich situácii – nájde si na svojej izbe modrú ružu s pozvánkou do tajnej spoločnosti, stretáva sympatickú študentku Alyssu Drake, dozvedá sa, že spoločnosť modrej ruže ovláda mágiu, a zisťuje, že vlkolaci existujú. (Kiežby aj moje štúdium takto vyzeralo.) Popri tom sa ale dejú aj iné zvláštnosti – študenti umierajú a Jack zisťuje, že rád, do ktorého chcel tak veľmi patriť, neovláda nik iný ako jeho otec.

Jack zažíva skutočne divoké vysokoškolské chvíle (Foto: Netflix)

Možno tento seriál znie ako už toľkokokrát opakované klišé, ale ak mu dáte šancu, prekvapí vás. Hoci nesie označenie horror, povedala by som, že to je prisilné tvrdenie a skôr by som ho zaradila k mysterióznym seriálom. Rozbeh je trošku pomalší, musíte seriálu dať čas, kým vás úplne pohltí, ale po čase nebudete ľutovať, že ste si na to najlepšie trošku počkali. Väčšina postáv je skvelých, komplexných a mnohokrát zle odhadnete ich charakter – zistíte, že rovnako ako Jack ani vy nemôžete veriť nikomu, dokonca ani len starému otcovi, ktorý kvôli bolesti a nenávisti stráca zdravý rozum. Pravda, horšie to seriál zvláda s veľmi negatívnymi postavami – tie proste negatívne sú, ostanú a neprekvapia vás. Seriál je však plný nepredvídateľných scén. Skutočne nedokážete odhadnúť, čo ktorá postava v danom momente urobí.

Musím pochváliť výber hercov, ktorí sa svojich úloh zhostili naozaj výborne a naozaj vyzerajú na študentov a tak sa nemusíte sami seba pýtať, čo robia 35-roční ľudia na vysokej škole. Pri seriáli sa nebudete nudiť – o vtipné scény sa stará nie len hlavná postava ale aj svorka vlkolakov, ktorých predstavujú alkoholickí študenti s dobrým srdcom a hrdinskými úmyslami ale bez akéhokoľvek tušenia, čo vlastne sú a robia. Vlkolaci boli moja najobľúbenejšia skupina v seriáli, pretože sú úprimní, uveriteľní a jednoducho im môžete dôverovať.

Románik hlavných postáv je časom trochu otravný, ale má v seriáli svoje miesto (Foto: antyradio.pl)

Samozrejme, The Order nie je najlepší seriál na svete a nájsť na ňom chyby nie je až také ťažké. Nízky budged zapríčinil aj nie úplne podarené CGI v niektorých scénach, ktoré ale zatienili úžasné kostýmy členov rádu. Vadilo mi ale, že vysoká škola bola v seriáli iba ako aliby pre využitie tajných spoločností – s týmto potenciálnym prostredím sa pracovalo veľmi málo. Románik dvoch hlavných postáv bol tiež už časom trochu otravný – našťastie nie natoľko, aby pohltil celý seriál a teda vedeli ste ho ignorovať.

To, že seriál sa naozaj oplatí pozerať, dokázal záver prvej série, ktorý mňa osobne úplne šokoval a to v tom pozitívnom zmysle. Do posledných minút seriálu som si nevedela predstaviť, o čom by mohla byť druhá séria, ale práve v posledných 3 minútach sa jej neviete dočkať.

Tajné spoločnosti fascinujú mnohých filmových a seriálových tvorcov (Foto: Netflix)

Seriál si od nás odniesol hodnotenie 7/10. Ale spravte si názor sami a pozrite si ho. Ale pozor! Trailer radšej vynechajte, pretože vás v ňom čaká obrovské množstvo spoilerov.

Magdaléna Dzinová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.