Bojack Horseman: Depresia (ne)má dobré dni

Som to naozaj ja? (Foto: afterclub.it)

Predstavte si, že ste herec, ktorý si už dávno prešiel svojím najlepším obdobím. Sláva vás drží v realite a tak vďaka nej prežívate jeden, dva, desať, dvadsať rokov, lebo nemáte na výber. Takýto príbeh rozpráva seriál Bojack Horseman z produkcie Netflixu.

To, že depresia je vážnym problémom súčasnej doby, môžeme vnímať pomerne často. Množstvo ľudí všetkých vekových kategórii trpí úzkosťou a stavom, keď už nevidia zmysel vo svojej vlastnej existencií. Presne takýmto človekom (?) je aj Bojack, ktorý si v minulosti zahral hlavnú rolu v úspešnom seriáli Horsin’ Around. Ak ste si doteraz mysleli, že animované filmy vždy končia happy end-om, Bojack Horseman vám potvrdí, že to už dávano nie je pravda.

Bojack bol úspešný a slávny. Až príliš slávny na to, aby dokázal uniesť bremeno popularity. Seriál, ktorý nesie meno hlavného hrdinu, ukazuje jeho život niekoľko rokov po ukončení natáčania fiktívneho seriálu Horsin’ Around. Zobrazuje Bojacka asi tak, ako si ja predstavujem stereotypnú vyslúžilú hviezdu Hollywoodu. Alkohol, tabletky, nedostatok priateľov, ktorí by mu pomohli. Bojack sa v spoločnosti ukazuje ako známa celebrita, ktorá veľmi rada žúruje a spáva s rôznymi ženami.

Raz príde dobrý deň. Raz. (Foto: bundle.com)

Bojack je notorik, ktorý potrebuje pre svoje prežitie alkohol a antidepresíva. Popravde, sa ani nedivím. V seriáli sa dozvieme o jeho minulosti a detských snoch, ktoré však zničili jeho rodičia, ktorí nemali pekný vzťah ani medzi sebou, ani k ich synovi. Bojackovi opakovali, že nemá žiaden talent a tak zničili jeho vysnívanú dospelosť.

Aký je dnešok/ bude zajtrajšok?

Realita celebrít tohto seriálu je úplne iná ako si p, čo dokazujú aj ďalšie postavy v seriáli. Bojackova vlastná matka ho nespoznáva. Spolubývajúci Todd Sanchez, ktorý mal prespať jednu noc zostal na niekoľko rokov. Pricess Carolyn, ktorá je jeho manažérkou nemôže mať deti a veľmi preto trpí. Diane Nguyen, ktorá o Bojackovi píše knihu, prežíva ťažký rozchod a hľadá svoj zmysel života. Všetky postavy sú veľmi svojské. Napríklad Princess Carolyn je veľmi ambiciózna mačka, ktorá je veľmi zaneprázdnená a robí všetko pre svojich klientov. Mr. Peanutbutter bude večným psom, ktorý všetko berie príliš optimisticky – takmer takto vzal aj vlastný rozvod.

Autori ukazujú, že aj napriek tomu, že máte konečne skvelý deň, stále príde ten ďalší, ktorý možno bude úplne iný. Taký ako predchádzajúce. A vy zaspávate s pocitom, že to bol ďalší premárnený deň. Dúfate, že život sa možno raz zlepší, aj keď stále neviete ako. Presne ako viera v to, že z Bojacka sa raz stane dobrý chlap. V seriáli robí naozaj škaredé veci. Vyhodí bábiku svojej chorej matky, ktorá si však myslí, že je to bolo jej dieťa a nadobro ju to zlomí. V jednej z epizód môžeme vidieť, ako zle môžu na uvedomovanie si reality vplývať práve antidepresíva. Keď si Bojack počas natáčania nevie uvedomiť, kedy sa nachádza na natáčaní a kedy v reálnom živote, čo vyvrcholí takmer smrťou jeho partnerky a kolegyne Giny.

Bojackov bod zlomu (Foto: whatculture.com)

Napriek všetkému negatívnemu, čo sa v seriáli udeje, je Bojack Horseman miestami aj celkom dobrou komédiou. Prečo zastávam tento názor? Nádejou sa pre mňa ako diváka stala postava Todda Sancheza, ktorý neustále vymýšľa absurdné podnikateľské plány a robí z nich skutočnosť. Najúspešnejším plánom sa tak nakoniec stáva stránka, ktorá naozaj existuje- whattimeisitrightnow.com. Keď Todd zistí, že je asexuál, vymyslí sexuálneho robota pre svoju priateľku. Ten sa s pomocou typických hlášok z porna stane riaditeľom vyššie spomínanej stránky. Ak som Vás nezaujala týmito absurditami, spomínaného Todda dabuje Aaron Paul, známy zo seriálu Breaking Bad ako Jesse Pinkman.

Netflix počin Bojack Horseman považujem za silný seriál, ktorý vyhovie takmer každému divákovi. Je plný absurdít, zaujímavých postáv, vtipných situácií a mnohých temných stránok ľudskej duše. Seriál má 5 sérií, každá po 12 epizód. Bohužiaľ, na Netflixe zatiaľ bez českých tituliek.

DarkSites:

Ivana Tomečková

Okrem klasickej seriálovej tvorby miluje anime, mangu a počúva K-pop. V jej watchliste nechýba Game of Thrones, Black Mirror, Naruto či Bojack Horseman. Trpí nykrofóbiou a v hraní hier na Xbox je zatiaľ totálny noob. A niekedy aj pečie koláčiky!
DarkSites:

Najnovšie články od Ivana Tomečková (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.