Geek 5: Najlepšie filmy, ktoré hovoria o hrôzach 2. svetovej vojny
Ôsmy máj je dňom, kedy si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom. Kapituláciou Nemecka skončil doposiaľ najväčší konflikt v histórii ľudstva. Ponúkame vám preto 5 filmov, ktoré hovoria o hrôzach 2. svetovej vojny, pretože aj vďaka filmovému umeniu na tieto udalosti nikdy nezabudneme.
Most cez rieku Kwai
Začneme najstarším filmom v našom zozname. Snímka z roku 1957 dokonca získala 7 Oskarov z ôsmich nominácií. Neuspel len Sessue Hajakawa v kategórii vedľajší herec. Práve tento film hovorí o tom, že 2. svetová vojna nebola len o bojoch priamo na frontoch. Dej sa inšpiroval príbehom podplukovníka Philipa Tooseyho. Japonci vtedy využívali zajatcov ako pracovnú silu a tak on a tritisíc ďalších britských, holandských a austrálskych zajatcov pracovali na mieste zvanom Tamarkan v Thajsku, kde sa zlievajú rieky Mae Kling a Kwai Noi. Ich úloha bola „jednoduchá“ postaviť mosty ponad rieku Kwai. Vo chvíli budovania však vzniká morálny problém – keď bude most dokončený, spojenci utrpia veľké škody.
Schindlerov zoznam
Riskovali by ste svoj život za ľudí, ktorých vlastne ani nepoznáte? Nájdu sa aj takí, čoho dôkazom je aj tento film od režiséra Stevena Spielberga, natočený podľa skutočných udalostí opísaných v knihe Thomasa Keneallyho. Továrnik Oskar Schindler prichádza v roku 1939 do Krakova, kvôli využitiu lacnej pracovnej sily z neďalekého geta. Vo svojej továrni zamestná množstvo židov. Keď sa však vydá rozkaz o presune všetkých krakovských židov do Osvienčimu, rozhodne sa ich zachrániť aj za cenu, že mohol byť za to odsúdený ako vojnový zločinec.
Norimberk
Vojna sa skončila, Nemecko spolu s Hitlerom padlo. Nikto nevedel čo sa bude diať ďalej, no jedno však bolo isté. Museli sa potrestať všetci tí, ktorí mali na celej veci najväčšiu zásluhu. Vyše 300 pojednávacích dní, 5500 dokumentov a 200 000 svedeckých výpovedí spravilo z norimberského procesu najsledovanejší súdny proces v histórii. Dvojdielny film z roku 2000 tieto udalosti veľmi dobre približuje. Existuje aj film – Judgment at Nuremberg z roku 1961, ktorý taktiež mapuje tento súd a je rovnako veľmi dobre hodnotený. Je teda len na vás, ktorú verziu si vyberiete.
Pianista
Ak vás niekto osloví s tým, aby ste mu poradili film o ľudskosti, odporučte mu tento. Wladyslaw Szpilman je skvelý pianista, prostredníctvom ktorého sledujeme osudy židov v Krakove od roku 1939. Po vpáde nemeckých vojsk sa všetko mení. Rodina musí predať drahocennosti, okrem iného aj Szpilmanovo piano. To najhoršie ich však ešte len čaká – z večere do rána ich štvrť obklopia obrovské múry, ktoré sa do dejín zapísali ako Varšavské geto.
Kód Enigmy
Predtým, než sa z Benedicta Cumberbatcha stal v MCU Dr. Strange, sme ho mohli vidieť vo viacerých ďalších oceňovaných filmoch. Jedným z nich je aj snímka, v ktorej sledujeme príbeh Alana Turinga obvineného zo sexuálnych priestupkov. Vysvitne však, že ide o vojnového hrdinu, ktorý vďaka svojmu matematickému talentu zachránil tisíce ľudských životov. Podarilo sa mu totiž rozlúštiť kód legendárneho nemeckého šifrovacieho prístroja – Enigma. Režisér Morten Tyldum postavil svoje dielo na silnom príbehu, ktorý stojí za to poznať.
Všetky filmy z tohto obdobia, či už tie, ktoré sme vybrali my, alebo aj ostatné, by v nás mali vyvolať minimálne zamyslenie, ako žijeme. Zaslúžime si túto slobodu, za ktorú množstvo známych aj neznámych ľudí obetovalo to najcennejšie – svoje životy?
- Geek 5: Na čom musí Disney+ zapracovať? - 19. júla 2022
- Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia) - 21. júna 2022
- Geek5 – Čo si pustiť ako prvé na Disney+? - 16. júna 2022