Film

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia)

O štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe sa v poslednom čase hovorí vo veľkom. Na jednej strane sme prišli o legendárne postavy – Iron Man, Captain America, ktoré boli v prvých troch fázach tvárami MCU, na strane druhej sa nám v aktuálnej fáze otvárajú hranice a nám sa skôr či neskôr môžu splniť aj tie najdivokejšie sny.

Odhliadnuc od seriálov sme najnovšie mohli v kinách vidieť ďalší príbeh s Doctorom Strangeom v hlavnej úlohe. Multiverse of Madness bola po Spider-Manovi veľmi očakávaná snímka, ktorá nás mala zobrať za hranice nášho vesmíru. Ako sa jej to podarilo vám snáď prezradí aj nasledujúca recenzia.

Keďže od uvedenia snímky do kín už uplynul viac ako mesiac, počítajte s tým, že v recenzii nájdete spoilery. Ak ste film doposiaľ nevideli, odporúčame vám v tomto bode prestať čítať, pričom však určite využite ponuku kín, alebo si počkajte do 22. júna. Vtedy už totiž aj na Slovensku bude k dispozícii Disney+, v ponuke ktorého bude aj nový Doctor Strange.

Príbeh

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že film pokračuje v bode, kde Spider-Man: No Way Home prestal. Nie je to však celkom pravda. Aj keď Strange prichádza neskôr, skôr vychádza zo seriálu WandaVision, ktorý sme mohli sledovať ešte v januári minulého roka a zo seriálu What If?…, ktorý sme tiež mohli sledovať v lete 2021.

Onú istú dávku nejednotnosti možno badať naprieč celým filmom. Spomeňme napr. scénu, v ktorej Strange v rozhovore s Americou Chavez a Wongom najskôr povie, že s multivesmírom už akú takú skúsenosť majú, čo môžeme brať ako narážku na posledného Spider-Mana, aby následne povedal, že v kostýme pavučieho muža sa skrýva mladý tínedžer, v podstate ako ona. Lenže odkiaľ to vie, keď kúzlo, ktoré v závere No Way Home zoslal, platilo aj na neho?

Tak či onak príbeh začína veľkolepou akčnou scénou, v ktorej America so Strangeom utekajú pred obrovským démonom. Stačí jeden záber na Strangea a v momente vieme, že sa nachádzame v jednom z mnohých multivesmírov, ktorý však nezodpovedá tomu, ktorého dianie sme v MCU sledovali doposiaľ. Démon chce získať Americinu schopnosť cestovať medzi vesmírmi, pričom Strange v tomto súboji umiera a America vytvára portál, ktorý ju prenáša na Zem 616, teda našu Zem, kde stretáva nášho starého známeho Strangea, ktorý jej s nepriateľom pomôže.

Po krátkom rozhovore vysvitne, že pomôcť by im mohla Wanda, ktorá je čarodejníčka. Tá však kuje vlastné plány. Po získaní Darkholdu a premene na Scarlet Witch verí, že ovládnutie Chavezovej schopnosti cestovať medzi vesmírmi jej pomôže k stretnutiu s jej deťmi, o ktoré v seriáli WandaVision prišla. Začína sa tak súboj, ktorý nás prevedie rôznymi dimenziami a ktorý bude skutočne neľútostný.

Fanúšikovia Sama Raimiho si prídu na svoje

V tomto bode je dôležité pripomenúť si spomínaného režiséra ktorý sa okrem tohto filmu podpísal napr. aj pod trilógiu Spider-Mana s Tobeym Maguirom v hlavnej úlohe. Temnejšie ladený režisér svoje spôsoby naplno preniesol aj do tohto filmu a vidieť to na každom kroku.

Ak ste doposiaľ brali marvelovky ako rozprávky, tak nový Doctor Strange zbúra všetky vaše predsudky. Aj keď má film rating PG-13, niektoré momenty sú priam R-kové a je fascinujúce vidieť, ako šalamúnsky Raimi kľučkuje po ozaj tenkom ľade. Vo filme tak vidíme posadnutie mŕtvoly, brutálne úmrtia, povestný čierny humor, strašenie i ľakačky.

Nechýba dokonca ani Bruce Campbell, ktorý s Raimim najčastejšie spolupracuje, či démoni ako z poriadnych hororov. Samozrejmosťou je známa práca s kamerami, pričom čerešničkou na torte sú kamerové jazdy do oka.

Z tohto ohľadu sa nový Doctor Strange skutočne vryje do pamäti a my môžeme len dúfať, že sa v takomto duchu budú niesť aj ďalšie projekty. Koniec-koncov publikum, ktoré s MCU začalo v roku 2009 má už teraz o 13 rokov viac. Bude preto zaujímavé sledovať, akým smerom sa tento projekt bude vyvíjať, lebo diváci – tí sa vyvíjajú tiež.

Scarlet Witch
Wanda, resp. Scarlet Witch sa vo filme neštíti ničoho (Foto: imdb.com)
Soundtrack bol skvelý, ale o efektoch to povedať nemôžeme

Za hudobnou stránkou filmu stojí Danny Elfman, ktorý si prepožičiava motívy z prvého filmu, ale samozrejme pridáva aj nejaké tie vlastné. Musíme uznať, že aj po tejto stránke nemôžeme Doctorovi Strangeovi 2 nič vyčítať. Spolu s Raimim dokonca vytvorili pamätnú scénu, v ktorej Strange bojuje so Strangeom z iného vesmíru, a to prostredníctvom – dobre počúvajte, nôt. Pri tejto sekvencii som mal v kine otvorené ústa a len som sa kochal jednotlivými zábermi i hudbou.

Kým soundtrack môžeme pochváliť, efekty sa miestami ale že vôbec nevydarili. Možno za to môže skutočnosť, že film sa dokončoval len pár dní pred premiérou, ale od Marvelu sme zvyknutí na viac. Chápeme, že démoni sa v našom svete nevyskytujú a musia byť robení digitálne, ale prečo musí byť tak okaté pozadie pri rozhovore na balkóne? To v New Yorku nemáme jediný pekný byt s reálnym výhľadom na mesto? Diváci a ja taktiež, takéto chyby odpúšťať nebudeme. Zvlášť keď nám samotný Marvel už neraz ukázal, že sa to dá spraviť aj lepšie.

Budovanie postáv

Skôr než sa dostaneme k finálnemu hodnoteniu, chcel by som sapristaviť pri pár bodoch, ktoré mi pri sledovaní filmu prekážali, alebo podľa mňa stoja za zmienku, nakoľko aj od nich sa odvíja finálny verdikt.

V prvom rade, ako už podnadpis prezrádza, sú to postavy. Tie sú budované naprieč všetkými projektmi a nielen v tomto filme, ale niečo tomu predsa len chýba. Osobitne by som vypichol Wandu, ktorá si v závere vlastného seriálu uvedomí, aké utrpenie obyvateľom mestečka Westview spôsobila. V potitulkovej scéne seriálu vidíme, že Scarlet Witch číta Darkhold a dá sa predpokladať, že to na ňu nemá dobré účinky. Lenže človek by čakal, že sa to vo filme rozvinie o kúsok viac.

Ale nie. Namiesto toho vo filme vidíme už ultimátne zlo, ktoré sa z nej stalo a Scarlet Witch, ktorá sa neštíti ničoho. Síce tam padne pár slov o tom, čo a prečo, ale chcelo by to viac. Na druhej strane som s Wandou súcitil a mal pochopenie pre to čo robí. Konečné uvedomenie si svojho zlého počínania, opäť ako pri WandaVision, tak bolo aj pre mňa skutočne emotívne. Len mohlo to skončiť aj nejakým iným klišé, než že na ňu spadne socha. Tak či onak je každým dňom istejšie to, že záver prežila.

Viackrát majú postavy vo filme zaujímavé myšlienky, ktoré by sa patrilo rozviesť. Žiaľ ustupujú akcii, ktorá síce bola dobrá, napr. útok Scarlet Witch na Kamar-Taj, špeciálne scéna, kde sa využívali odrazy, ale miestami jej bolo možno priveľa. Vypichnem napr. scénu, v ktorej sa Strange rozpráva na svadbe s Christinou Palmer o jedinej možnosti.

Nešialenstvo v šialenstve

Ďalšou vecou, ktorú chcem spomenúť je to, že sme sa nedočkali pravého šialenstva. Film dostal slovenský názov – Doctor Strange 2 v multivesmíre šialenstva, a preto si myslím, že som právom čakal svet prevrátený na hlavu. A to doslova. Čo bránilo tvorcom, aby sme sa pozreli do vesmíru, v ktorom by ľudia chodili po rukách a hlavy by mali niekde v oblasti brucha? Alebo vesmír, v ktorom by neexistovala na Zemi gravitácia? Ja neviem, ukázať tam mohli hocičo, šialenstvo.

Namiesto toho sme sa dočkali akurát tak alternatívnych verzií nášho sveta, v ktorom sa udalosti vyvíjali inak. Áno, dostali sme pár sekúnd preletu medzi vesmírmi – noir, animovaný, taký a onaký a na jednom chodili ľudia na červenú a na zelenú stáli, ale to bolo tak všetko. Chcelo by to skrátka viac.

America Chavez
Xochitl Gomez sa svojej postavy zhostila viac než dobre (Foto: imdb.com)
Fanservis

Podobne, ako tomu bolo pri poslednom Spider-Manovi, aj v tomto prípade sa fanúšikovia pred uvedením do kín pýtali množstvo otázok. Najčastejšie chceli vedieť, ktoré postavy sa vo filme objavia. Bude tam Spider-Man? Bude tam Iron Man?

Odpoveďou na tieto dve spomenuté otázky je – nie. Spider-Mana ani Iron Mana tam nečakajte. Namiesto nich sme sa dočkali zoskupenia s názvom Ilumináti. Áno, opäť raz mám zimomriavky keď si na to spomeniem. Vidieť Profesora X v podaní Patricka Stewarta ako prichádza na svojom povestnom vozíku v sprievode zvučky zo seriálu z 90. rokov, to je skrátka sen, nehovoriac o ďalších postavách.

Z tohto hľadiska tak funguje fanservis na výbornú, len škoda, že napr. takí Ilumináti skončili tak skoro. Až to vyzeralo, že ide o skupinu nejakých detí, pričom v komiksoch ide o silné a dôležité zoskupenie. Niečo sa teda vydarilo a niečo nie.

Záverečné slovo

O tomto filme by sa dalo napísať ešte veľmi veľa. Rozobrať by sme si mohli scénu po scéne, ale to nie je zmyslom recenzie. Doctor Strange in the Multiverse of Madness je iný ako ostatné marvelovky. Srší odvážnymi a vydarenými nápadmi a vďaka Samovi Raimimu ide o film, ktorý si rozhodne zapamätáme.

Na druhej strane sa nevyhol klasickým klišé, problémom s efektami či nevyužitím potenciálu, ktorý vychádzal z už samotného názvu. Fanúšikovia, ktorí MCU sledujú poctivo a pravidelne, však rozhodne nemusia mať hlavu v smútku a môžu sa tešiť na pokračovanie. Pretože ako napovedal záver filmu i prvá potitulková scéna – Doctor Strange sa vráti.

Film preto od nás dostáva poctivých 7/10.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.