Názor: Posledná séria Game of Thrones zničila všetko, čo sa dalo, doslova
To, že sa filmové a seriálové spracovania knižných originálov od seba viac, či menej líšia, je už všetkým divákom známe. Ako pokaziť kedysi jeden z najlepších seriálov, nám ukázalo HBO na čele s Davidom Benioffom a Danielom Weissom v uplynulých šiestich týždňoch. Poďme však postupne.
Článok NEBUDE obsahovať najväčšie spoilery poslednej série.
Celé to začalo 14. apríla, keď sa po takmer dvoch rokoch čakania dostala na obraz prvá zo šiestich častí poslednej série Game of Thrones. Už sme si za tie roky zvykli, že otváracie časti nových sérií bývajú zväčša „kecacie“ a pripravujú nás na to, čo sa bude diať. Problém bol v tom, že pri ôsmej sérii nebolo plánovaných 10 častí, ako bývalo zvykom, ale len 6. Pri prvej časti to môžeme tvorcom odpustiť. Bolo zrejmé, že potrebovali dostať všetky postavy do hlavného deja a pripraviť ich na „najväčšie“ dobrodružstvo v ich živote.
Najlepšia epizóda pre mňa bola druhá s názvom Rytier siedmych kráľovstiev. Mala všetko, na čo sme od Game of Thrones zvyknutí. Emócie, sex, slzy, napätie a skvelé dialógy. Chémia medzi postavami fungovala skvelo. Odhliadnuc od toho, že sa ešte stále nebojovalo, to skutočne bola skvelá časť, v závere ktorej si nejeden citlivejší fanúšik poplakal.
Od tretej časti to išlo dolu vodou
Ale potom to prišlo, od tretej časti to bola katastrofa za katastrofou. Veľkolepá bitka, na ktorú sme všetci čakali niekoľko rokov. ja osobne 5, keďže som sa k seriálu dostal až pri vysielaní štvrtej série. Absolútne takticky nezvládnutá bitka, ktorá priniesla šokujúci koniec. Pre mňa hlavná postava celého príbehu, umiera. A spolu s ňou aj všetko, na čom seriál dlhé roky staval. Nehovoriac o ďalších nezmysloch, ktoré kvôli spoilerom opisovať nebudem.
Keď sme po tretej časti nadávali na nezmysly, ďalšie ju vo veľkom predstihli. Tvorcovia dvoma časťami premárnili čas a preto od štvrtej epizódy naberal príbeh dramatický spád. Všetko sa dialo dvojnásobne rýchlejšie, čo seriálu značne poškodilo. Chyby sa objavovali ako na bežiacom páse, za všetky snáď len zabudnutý pohár čaju od spoločnosti Starbucks, či neskryté plastové fľaše s vodou, ktoré zrejme slúžili hercom na občerstvenie sa, v poslednej časti.
Jedno pozitívum, ale predsa len môžeme nájsť. Dočkali sme sa ukončenia dejových liniek všetkých dôležitých postáv, či dokonca meno nového kráľa siedmych, resp. šiestich kráľovstiev. Toto pozitívum následne strieda sklamanie, pretože niektoré ukončenia boli jednoducho nezvládnuté.
Tak, či onak, záverečná séria sa dostane do povedomia veľkého množstva ľudí. Už viac než milión nespokojných divákov podpísalo petíciu, v ktorej žiadajú HBO o znovu natočenie ôsmej série. Spoločnosť sa k tomu zatiaľ nevyjadrila, aj keď je isté, že sa sen fanúšikov nesplní. Neostáva nám nič, len tešiť sa na knihy, ktoré dúfam, uzrú svetlo sveta čoskoro. V jednom z rozhovorov G. R. R. Martin uviedol, že koniec kníh predsa len bude iný, ako seriál, aj keď pôvodne to malo byť rovnako. A práve v tomto nám svitá nádej, že po ukrutnej zime, môžeme snívať sen o jari, sen o krajšom ukončení tak skvelého knižného diela, akým bezpochyby Pieseň ľadu a ohňa je.
- Geek 5: Na čom musí Disney+ zapracovať? - 19. júla 2022
- Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia) - 21. júna 2022
- Geek5 – Čo si pustiť ako prvé na Disney+? - 16. júna 2022