Videohry

Vyčistite si hlavu čistením – PowerWash Simulator [RECENZIA]

K ponuke videohier na predplatnom sa stále dostávam s miernym oneskorením. Naposledy ma zaujala decembrová hra PowerWash Simulator, v ktorej si otvoríte podnik so zameraním na čistenie vysokotlakovým čističom. Načo ísť vyčistiť auto, ktoré parkuje dole pod stromom, keď môžem vo videohre vyčistiť domy, vrtuľníky alebo mimozemské artefakty? Navonok sa hra javí celkom ako taká “blbosť”, no po odohraní a vyčistení pár zákazok sa môj názor zmenil a začala sa ďalšia závislosť.

Ako nadšenec vysokého tlaku, vody a čistých predmetov ste sa rozhodli, že si otvoríte firmu, ktorá tieto prvky spojí dokopy. Vzali ste posledné úspory a vrazili ich do vysokotlakového čističa, ktorým ste si umyli dodávku. Postupne sa z malej praxe stáva vaše živobytie a zákazky získavate aj od iných zákazníkov ako vašich kamarátov.

Umyte si dodávku a vyrazte na cestu špliechania a zmývania špiny (Foto: PowerWash Simulator)
Umyte si dodávku a vyrazte na cestu špliechania a zmývania špiny (Foto: PowerWash Simulator)

Ale veď to len čistíš, či nie?

Verte či nie, hra ponúka príbehovú líniu. Teda aspoň sa tak tvári; keďže každá úloha sa epizodicky opakuje, príbeh hry je ľahko prehliadnuteľný a nemá v hre veľkú úlohu. PowerWash Simulator však ku každej úlohe ponúka aj krátky príbeh v pozadí ktorý hovorí, prečo danú vec potrebujú zákazníci vyčistiť a ako je možné, že sa to takto dokázalo zašpiniť. Postupne sa však od bežných predmetov dostanete aj k prastarým vykopávkam či divným kláštorom, ktoré si žiadajú vašu expertízu.

PowerWash Simulator ponúka aj pekne spracovaný ekonomický systém; keďže každý materiál sa správa inak, je mu potrebné prispôsobiť spôsob čistenia. V ponuke sú dostupné štyri druhy vysokotlakových čističov, ktoré sú rozdelené podľa ich sily. Ku každému z nich sú priradené ďalšie štyri trysky podľa uhlov a tlaku, no čo si môžete dokúpiť sú rozširujúce nadstavce na čistenie vo väčších vzdialenostiach. Okrem toho si môžete zaobstarať aj nadstavec na čistiace prostriedky, ktoré sú rovnako určené na rôzne povrchy ako kameň, drevo, sklo, plast, kov a viacúčelové povrchy. Z hry sa tak stáva prepracovaná zábava a uvažovanie nad ďalším postupom.

Na výber máte množstvo nadstavcov (Foto: PowerWash Simulator)
Na výber máte množstvo nadstavcov (Foto: PowerWash Simulator)

Čo je na tejto hre super, je jej level design a dodatočné balíky questov. Okrem rôznorodosti objektov a veľkostí sú dostupné aj výzvy, v ktorých musíte šetriť vodou alebo umývať rýchlejšie ako obvykle. Najviac ma ale potešili dodatočné balíky k hre. Dostanete sa tak do sveta SpongeBoba, Warhammer 40K, Tomb Raider, do Santovej dedinky. Vyčistiť však budete môcť aj objekty z hernej série Final Fantasy či najelegantnejší stroj času – DeLorean z filmov Návrat do budúcnosti.

Podstatná je správna výbava

Technicky je hra vytvorená tak, aby ulahodila hráčom, ktorí si chcú oddýchnuť. Čistenie a odpratávanie špiny a hrdze pôsobí priam terapeuticky. Páči sa mi variácia úloh a predmetov, ktoré máte za úlohu vyčistiť. Nájdete v hre špinavý nákladiak, vrtuľník no aj celú hasičskú stanicu či bungalov geológa, ktorý skúma sopky. Hra je navrhnutá tak, aby ste počas pokojného a monotónneho čistenia mysleli aj na zložitejšie prvky ako získavanie peňazí a nákup novej techniky a používanie najlepšej čistiacej metódy.

Najväčším problémom, s ktorým som sa stretol, je technická chyba pri získavaní trofejí. Keďže sú práve oni dobrým motivátorom a kompletné preskúšanie všetkých prvkov hry, aj ja som bol motivovaný ich zbieraním. Keď nehovoríme o type ocenení, ktoré sú viac menej o tom istom (vyčisti ako prvé to a to), najviac ma po googlení nahnevalo, že po dokončení príbehovej časti je trofej zabugovaná a neodomkne sa. Najhoršie na tom je, že posledná úloha je vyčistenie starodávneho kláštora, ktoré zaberie približne 4 hodiny. Avšak! Po ignorovaní hry (dobré dva mesiace) som sa k nej vrátil a trofej za dokončenie kariérnej časti mi zarátalo. Je teda možné, že po poslednom update si hru vyčistili aj autori.

Pri hraní si však dávajte pozor. Všetky farby a krútenie hadice vám môžu spôsobiť mierne bolesti hlavy a malé závrate. Najmä ak hru máte pustenú 4 hodiny a na obrazovke vidíte prechádzanie z jednej strany steny na druhú už siedmy krát. Všetko má svoje limity a pri hraní PowerWash Simulator zistíte, kde sú tie vaše. Odporúčam hrať s okuliarmi, ktoré v sebe majú filter modrého svetla, aby ste aspoň trochu ušetrili vaše oči.

Trofej sa môže ukrývať aj pod špinavým kameňom (Foto: PowerWash Simulator)
Trofej sa môže ukrývať aj pod špinavým kameňom (Foto: PowerWash Simulator)

Dočistené

Napriek nedostatkom je PowerWash Simulator hrou, ktorú sa oplatí zahrať v momente, kedy sa vám nechce uvažovať a chcete si oddýchnuť. Čistenie pôsobí terapeuticky a stane sa, že sa v hre stratíte a budete čistiť čo to dá. Hra ponúka aj mini príbeh, ktorý je však len okrajovým prvkom. Okrem spomenutého problému s trofejami hra nepadala a vedel som pri nej presedieť dosť času, ktorý som v retrospektíve mohol venovať užitočnejším veciam. Každopádne som si hru aj napriek nedostatkom užil a určite v nej budem pokračovať.

Galéria obrázkov:

Gabriel Horváth
Hodnotenie
  • Vizuál
  • Technické spracovanie
  • Celkový pocit z hrania
4.8

Záver

PowerWash Simulator je hrou, ktorú si zapnete a okamžite sa pri nej uvoľníte. Čistenie špinavých objektov pôsobí veľmi príjemne a pocit z vyčistenej steny je na nezaplatenie. Technicky by si hra zaslúžila ešte chvíľu práce, no napriek tomu je hra vizuálne pútavá a na hranie jednoduchá. Prvky v hre sú prepracované a možností čistenia je neúrekom. Od výberu čističa, nadstavcov až po mydlá a čistiace prostriedky. Odporúčam.

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE