SeriálKomiks

Komiksy, ktoré sa oplatí prečítať pred zhliadnutím WandaVision

Vyznať sa v superhrdinských komiksoch je vzhľadom na ich počet, prepletené multiverzá či obrovské množstvo postáv, dá človeku občas poriadne zabrať. Po dlhšej (v skutku pochopiteľnej) pauze, počas ktorej nám MCU neprinieslo žiaden nový film alebo seriál, sme konečne vstúpili do jeho 4. fázy.

Od polovice januára je totiž pre predplatiteľov Disney+ dostupný seriál WandaVision. Ten sleduje osud zaľúbeného páriku: manželov Wandy Maximoff (Elizabeth Olsen), divákom dobre známej aj ako Scarlet Witch, a syntezoida Visiona (Paul Bettany), ktorí sa spoločne presťahovali do predmestia Westview. Seriál sa nesie v znamení sitkomov z 50. ale i 70. rokov a v troch epizódach, ktoré sú momentálne dostupné, nám priniesol niekoľko zábavných scén ale i momentov, ktoré v mnohých divákoch vyvolali kvantum otázok. Ak sa chcete dozvedieť, kam by sa mohol seriál v ďalších častiach uberať, vybrali sme pre vás niekoľko komiksov, ktoré vám možno zodpovedia aspoň niektoré otázky.

Scarlet Witch a jej šialenstvo

V tomto zozname nájdete päť komiksov, ktoré vyšli po roku 2000, a tri klasické príbehy. Celkom pekný základ a pozadie postáv, ich motivácie či objasnenie ich schopností, vám poskytnú prvé tri nižšie vymenované komiksy.

Avengers Disassembled: Avengers (čísla 500 – 503)

Brian Michael Bendis – David Finch, 2004

Mutanti aj Avengeri – osudy všetkých sú v ohrození (Foto: Marvel Comics)

Zdá sa, že Avengeri a X-Meni zažívajú najhorší deň vo svojich životoch. Hneď zrána ich zarazí nepríjemné stretnutie, pri ktorom tragicky zahynie Scott Lang, známy aj ako Ant-Man. Aby toho nebolo málo, na hrdinov zaútočí až päť robotov Ultron. Keď sa po ťažkých stratách Avenegri spamätávajú z príšerných udalostí, na oblohe sa zjavujú aj nepriateľské lode Kree pripravené zaútočiť na Zem. Najväčším prekvapením je však zistenie, že za týmito útokmi stojí ich priateľka Wanda Maximoff. Podarí sa jej nakoniec skutočne zničiť Avengerov? A hlavne, prečo? Finch a Bendis nám v komikse ponúkajú pohľad na Scarlet Witch, ktorej moc je omnoho silnejšia a nebezpečnejšia, než sa možno mnohí domnievali. V komikse sa tiež dočítate o Wandiných a Visionových deťoch a zistíte, čo sa s Tommym a Billym v skutočnosti stalo.

House of M

Brian Michael Bendis – Olivier Coipel, 2005

Dokáže Wanda dať všetko znova doporiadku? (Foto: Marvel Comics)
Dokáže Wanda dať všetko znova doporiadku? (Foto: Marvel Comics)

House of M je pokračovaním príbehu vyššie spomenutého komiksu. Wandu ovládnutú mocou a šialenstvom už nedokáže kontrolovať ani profesor Xavier. Prenecháva ju na starosť jej otcovi, Magnetovi, a on sám sa vyberá za Avengermi a X-Menmi, aby sa s nimi porozprával o Wandinom osude. Zatiaľ čo väčšina X-Menov je odhodlaná Scarlet Whitch zlikvidovať, Avengeri hľadajú iné riešenie. Vydávajú sa tak spoločne nájsť Wandu a zistiť, ako sa na celú vec pozerá ona. To, čo ale nasleduje potom, nečaká nikto z nich. Tentokrát ich misia môže skončiť fatálne pre všetkých mutantov na svete… alebo dokonca v celom vesmíre. A tak sa začína celá dekáda udalostí v Marvel univerze. Autorom sa v tomto komikse podarilo vyvolať v čitateľoch nie len strach z Wandiných schopností, ale aj nekonečnú potrebu jej vykúpenia a záchrany.

Avengers: The Children’s Crusade

Allan Heinberg – Jim Cheung, 2010

Rovnováha medzi Avengermi a X-Menmi je narušená (Foto: Marvel Comics)
Rovnováha medzi Avengermi a X-Menmi je narušená (Foto: Marvel Comics)

Nuž Scarlet Witch sa svojho vykúpenia predsa len dočkala, a to v komikse The Children’s Crusade. V ňom spoznávame skupinu Young Avengers, nástupcov Avengerov ako ich poznáme. Väčšina z nich je svojím spôsobom naviazaná na svojich predchodcov. Mutantov už je na svete len zopár a po Wande Maximoff niet ani chýru ani slychu. Všetko sa ale mení, keď Magneto vyhľadá členov tímu mladých Avengerov, pretože medzi nimi hľadá svojich vnukov Billyho a Tommyho, známych ako hrdinov Wiccan a Speed. Okrem nich však Wandu hľadá aj jej brat Pietro a v pätách mladých Avengerov sú aj členovia starého tímu. Ako sa celá situácia vyštrbí? Podarí sa niekomu z nich Wandu nájsť a svet zachrániť? Alebo sa k nej dostanú skôr tí, ktorí chcú jej život ukončiť? Ak chcete vedieť, čo sa s Wandou nakoniec stalo, určite nevynechajte ani tento komiks.

Život Visiona a Wandy

Do tejto kategórie som sa rozhodla zaradiť dva komiksy, ktoré vychádzali po roku 2015. Nepovedala by som, že sa vyslovene týkajú samostatného seriálu (možno až na nápadnú podobu Visionovho domu z komiksu The Vision a domčeka z predmestia Westview), ale sú skvelým doplnením toho, čo sa s postavami dialo po skončení predošlých udalostí, na ktoré nádherné odkazujú.

The Vision

Tom King – Gabriel Hernandez Walta, 2015

Visionova idylická rodinka z predmestia (Foto: Marvel Comics)
Visionova idylická rodinka z predmestia (Foto: Marvel Comics)

The Vision je veľmi osviežujúcim dielom, ktoré však nezaostáva svojimi temnými motívmi. Osobne som pri čítaní mala podobný pocit, ako pri sledovaní prvých troch častí seriálu. V komikse spoznávame Visionovu syntezoidnú rodinku – manželku Virginiu, dcéru Viv a syna Vin. Pokúšajú sa žiť pokojný život na predmestí, zatiaľ čo Vision okrem Avengers záležitostí plní funkciu konzultanta prezidenta. Zžiť sa so susedstvom je však pre nich dosť náročné, nakoľko sa často ako “neľudia” stretávajú s predsudkami. Možno by všetko prebiehalo hladko, keby sa jednej noci v dome Visionovcov nezjavil Grim Reaper posadnutý pomstou. Toho v sebaobrane (avšak celkom brutálne) zabíja Virginia, aby ochránila svoje deti. No keďže Vision je práve vtedy na misii s Avengermi, Virginia sa zo strachu zo svojich činov rozhodne manželovi o tejto udalosti klamať. A možno by sa jej aj celá táto akcia podarila, ak by ju niekto zo susedov pri vražde nenatočil na mobil. Komiks poukazuje na Visionovu obrovskú túžbu zapadnúť a byť čo najviac človekom, nech to stojí čo to stojí.

The Scarlet Witch

James Robinson, 2015

Art obálok jednotlivých čísel je dokonalý (Foto: Marvel Comics)
Art obálok jednotlivých čísel je dokonalý (Foto: Marvel Comics)

Robinson v pätnástich číslach komiksu The Scarlet Witch preniesol Wandu Maximoff do sveta tajomstva, mystérie a hororu. Wanda s pomocou ducha svojej dávnej mentorky, čarodejnice Agathy Harkness, odhaľuje príčiny narušenia magického sveta. Okrem toho však spoznáva aj samú seba a dozvedá sa o svojom pôvode. Oproti predchádzajúcim komiksom tento prináša čitateľom niečo úplne iné, nové; zaujme vás najmä celkom odlišný štýl podčiarknutý kresbou, ktorá sa v každom jednom čísle mení, keďže sa na nej podieľajú rozdielni ilustrátori. Príbehovo s Wandou cestujeme naprieč celým svetom, aby mohla čarodejnica vyšetrovať paranormálne javy, ktoré ho sužujú. Povedala by som, že samotný príbeh nie je v komikse tak dôležitý, ako cesta sebapoznania Wandy a jej uvedomenie si toho, aké je to byť čarodejnicou vo svete Avengerov.

Príbehy z 80. rokov na doplnenie

Poslednou kategóriou v tomto článku sú tri klasické komiksy, ktoré vám vysvetlia, ako všetko to vlastne s Wandou a Visionom bolo. Ak ste najprv čítali predchádzajúce komiksy (čo aj odporúčam), v tých nižšie uvedených nájdete dovysvetlenie niektorých motívov a scén.

The Vision And The Scarlet Witch 1 a 2

Bill Mantlo – Rick Leonardi, 1982 a Steve Engelheart – Richard Howell, 1985

Prvý z dvoch komiksov sleduje odchod Wandy a Visiona od Avengerov a začiatky ich manželstva. V štyroch číslach môžeme sledovať krátke epizódky z ich spoločného života, v ktorých sa ale prvýkrát dozvedáme, že Wanda a Pietro sú v skutočnosťami deťmi samotného Magneta. Práve tento vzťah značne ovplyvnil postavy dvoch súrodencov v súčasnej ére Marvelu. Druhý komiks sa rozprestiera na dvanástich číslach a približuje nám príbeh manželov a ich dvoch potomkov. Podobne ako neskôr v komikse The Vision sa manželia stretávajú s predsudkami susedov, ktorí ich medzi seba prijímajú iba ťažko. Okrem vážnejších tém však komiks priniesol aj niekoľko úsmevných momentov, počas ktorých riešil tento podivný párik klasické manželské problémy. Seriál bol pravdepodobne značne ovplyvnený práve týmto komiksom.

A tak príbeh Wandy a Visiona začína... (Foto: Marvel Comics)
A tak príbeh Wandy a Visiona začína… (Foto: Marvel Comics)
Avengers West Coast: Vision’s Quest (čísla 42 – 52)

John Byrne, 1989

Scarlet Witch sa zobúdza do nie veľmi príjemného rána. Jej manžel zmizol a na Avengerov (zase raz) zaútočil Ultron. V skutočnosti však išlo iba o odvrátenie ich pozornosti od skutočného problému – Visiona totiž niekto úplne vymazal zo všetkých systémov, čím v podstate zmazal aj jeho existenciu. Keď sa Avengerom podarí dať Visiona znova dohromady, jeho ľudskosť je preč a s ňou i city, ktoré prechovával k Wande. V komikse sa konečne dozvedáme, čo sú v skutočnosti zač dvojičky Billy a Tommy, a sledujeme zárodok toho, čo nakoniec priviedlo Wandu do šialenstva, ktoré viedlo k zániku Avengerov a mutantov.

Bonus: S.W.O.R.D.

Tento odstavec môže obsahovať mierne spoilery, ak ste ešte nevideli ani jednu časť seriálu WandaVision.

V každej epizóde nám tvorcovia postupne odhaľujú, že príbeh Wandy a Visiona nebude ani zďaleka taký idylický, ako sa spočiatku zdal. Už niekoľkokrát sme mohli vidieť a záhadný symbol patriaci organizácii S.W.O.R.D. (Sentient World Observation and Response Department). Ide o fiktívnu protiteroristickú a spravodajskú agentúru, ktorej účelom je sledovať mimozemské hrozby a udržiavať tak svetovú bezpečnosť. Je v podstate vesmírnym náprotivkom spoločnosti S.H.I.E.L.D. Prečo sa S.W.O.R.D. zaujíma o Wandu práve teraz zatiaľ nevieme, ale ak by ste sa chceli dozvedieť o tejto organizácií viac, čítajte ďalej.

Akú rolu zohrá S.W.O.R.D. v MCU? (Foto: Marvel Comics)
Akú rolu zohrá S.W.O.R.D. v MCU? (Foto: Marvel Comics)

Zatiaľ čo S.H.I.E.L.D. je tu s čitateľmi už od striebornej Marvel éry, S.W.O.R.D. debutoval až v roku 2004 v komikse Astonishing X-Men (Joss Wheadon – John Cassaday). Predstavila sa nám v ňom veliteľka Abigail Brand, ktorej postava sa sporadicky objavovala najmä v príbehoch o mutantoch. Ak si chcete prečítať o Abigail, odporúčame komiksy Secret Invasion: Who Do You Trust (2008) alebo samostatný komiks S.W.O.R.D. (2010).

Sme zvedaví, ako bude pokračovať príbeh Wandy a Visiona a akú úlohu v ňom zohráva práve organizácia S.W.O.R.D. Fanúšikovia si ale všimli, že postavu Geraldine, ktorá mala na krku prívesok s logom organizácie, hrala herečka Teyonah Parris. Tá má v MCU hrať rolu dospelej Monicy Rambeau, ktorú sme mohli vidieť už v Captain Marvel – išlo o dcérku kamarátky Carol Denvers. Môžeme teda očakávať, že S.W.O.R.D. bude v budúcnosti MCU hrať ešte veľmi dôležitú rolu.

Magdaléna Horváthová

Magdaléna Horváthová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.