Sestry, ktoré spája výnimočný talent: Ako vznikajú slovenskí superhrdinovia? (INTERVIEW)

Sú mladé, talentované a milujú komiksy. Reč o sestrách Jančových, ktoré už možno poznáte ako autorky komiksov o superhrdinoch, ktorí upozorňujú čitateľov na témy ako demokracia, ekológia či sloboda.

To, že slovenská komiksová scéna nie je mŕtva, potvrdili Ivka a Zuzka už v štyroch komiksových príbehoch. Porozprávali sme sa s nimi o ich tvorbe a ambíciách.

Pre koho sú vaše komiksy určené?

Naše komiksy sú určené pre všetkých, ktorí milujú superhrdinov. Nie sú určite len pre jednu vekovú skupinu. Môžu si ich prečítať deti aj dospelí.

Čo bolo vašim prvým komiksom a čo inšpirovalo jeho vznik?

Ako prvý komiks sme vytvorili Peter Šprt. Vytvorili sme ho do školy v rámci jedného projektu, ale napríklad taká zaujímavosť. V tomto príbehu získa Peter superschopnosti vďaka okuliarom, ktoré nájde pri páde do kanála. Pri tvorbe tejto postavy s okuliarmi nás inšpiroval Sherlock Holmes.

Vedeli by ste nám v krátkosti opísať, o čom hovoria vaše ostatné komiksy? Všimli sme si, že väčšinou sa v nich riešia celkom dôležité spoločenské témy odľahčenou formou.

Áno, v našich komiksoch sa snažíme venovať dôležitým spoločenským témam, ktoré je podľa nášho názoru potrebné riešiť. Napríklad Eco&Tank: Zelená liga je ekologický komiks pre deti, v ktorom sa naučia nielen deti, ale aj dospeláci ako separovať odpad, ako šetriť elektrickou energiou alebo aj to prečo sa naša planéta nazýva modrá planéta.

Demo&Diana: Voľba je tvoja je komiks, ktorý je vhodnejší pre staršie publikum. Venuje sa demokracii. No ani v tomto komikse sa nezabúda na humor, superschopnosti a samozrejme superzvieratká.

Obálky komiksov zaujmú deti i dospelých (Foto: sestryjancove.sk)
Obálky komiksov zaujmú deti i dospelých (Foto: sestryjancove.sk)

Čiernovlasý princ je komiks vhodný pre deti a vznikol podľa predlohy Pavla Dobšinského. V tomto komikse odkazujeme aj na to, že ľudia si mnohokrát robia úsudky o druhých len na základe toho, ako vyzerajú. Na našom svete je veľa neznášanlivosti, či už kvôli inej farbe pleti, pohlaviu alebo podobne.

Peter: Skúška je komiks vhodný pre študentov, ktorých naučí pochopiť dôležitosť vôle a zodpovednosti. Tento komiks bol naším prvým dielom a hoci na ňom teraz vidíme veľa chýb, ale bol to začiatok všetkého. Preto Petra, hlavného hrdinu príbehu, tak veľmi zbožňujeme. 🙂

Peter: Artúr je voľné pokračovanie komiksu Peter: Skúška. Už v tomto roku budeme pracovať na pokračovaní.

Inšpirujú vás pri písaní postáv aj nejaké reálne osoby, resp. vkladáte do komiksov aj autobiografické prvky?

Samozrejme, že áno. V podstate každá postava má niečo z nás. Náš prvý komiks Peter: Skúška je toho najväčším dôkazom. Petrovou najväčšou motiváciou je to, aby bola na neho mama hrdá rovnako ako chceme my, aby bola tá naša na nás.

Kto je vašou najväčšou inšpiráciou pri tvorbe komiksov? Stretli ste i niekoho z nich v reálnom živote?

I: Asi nebude prekvapením, že je pre mňa najväčším vzorom Stan Lee. Milujem jeho príbeh a cestu ako sa dostal ku komiksom. Takisto aj spôsob, ktorým tvoril komiksy. Síce ho už nikdy nestretnem, ale mám pocit, že žije niekde tam v nekonečne trvajúcej večnosti.

Z: Samozrejme, že také známe komiksové mená ako Jack Kirby a Steve Ditko sú mojou veľkou inšpiráciou, ale nie sú už medzi nami tak ich nemôžem stretnúť v reálnom živote. Avšak mojou najväčšou inšpiráciou je Jim Lee. Zbožňujem jeho kresby a to s akou ľahkosťou dokáže vytvoriť komiksovú scénu. Verím, že rokmi učenia sa a kreslenia by som sa mohla aspoň z časti priblížiť k jeho tvorbe. Ktovie, možno jeden krásny komiksový deň sa mi podarí stretnúť tohto úžasného umelca. Uvidíme:)

Popis popis popis (Foto: sestryjancove.sk)
Zuzka Jančová trávi svoj čas so superhrdinami – doslova (Foto: sestryjancove.sk)

Prezradíte nám, kto sú vaše najobľúbenejšie komiksové postavy? Máte aj obľúbený konkrétny komiks?

Našimi najobľúbenejšími postavami sú Batman z DC Comics a Iron Man z Marvel. Nevieme či máme najobľúbenejší komiks, pretože je na svete tak nespočetné množstvo perfektne spracovaných príbehov a komiksov, že je ťažké vybrať len jeden.

Ako máte zadelené úlohy? Opíšete nám, ako taký proces tvorby prebieha?

Ja vymýšľam dej, scenár a robím lettering a Zuzka kreslí, od základnej skice, cez inking, až po coloring jednotlivých scén a celkovo sa stará o vizuálnu stránku našich komiksov. Najskôr príde nápad/myšlienka z mojej hlavy, ktorý poviem Zuzke a debatujeme o tom. Takto si to nechávam uležať v hlave niekoľko dní, prehrávam si rôzne možné scenáre príbehu a keď som už ako tak spokojná s dejom vytvorím scenár podľa ktorého Zuzka následne vytvorí jednotlivé scény a tak nejako nám to vždy spolu pasuje. Viem, že sa môžem spoľahnúť na jej dotvorenie podľa môjho scenáru, pretože z časti je aj ona spolutvorca scenára. Myslím to tak, že jej nediktujem z akého uhla alebo aký presne pohľad má na daných paneloch komiksu byť.

Ako dlho vám trvá vytvoriť také jedno číslo komiksu?

I: Je to rôzne. Závisí to samozrejme aj do štýlu kresby, ktorý Zuzka používa a aj od dĺžky konkrétneho komiksu. Keď sme začínali napríklad s Eco & Tank, tak nám 5 strán komiksu trvalo mesiac skoro aj dva. Teraz, keď pracujeme na komikse je to už podstatne menej. Napríklad pri päťstranovom komikse mi trvá text jeden týždeň, kým si príbeh a jednotlivé scény prehrávam v hlave. Potom si k tomu sadnem a za päť až desať hodín napíšem scenár.

Z: Kresba scén trvá dlhšie, ale závisí to od štýlu kresby, ktorú mám, či je zložitejšia alebo jednoduchšia.

Zo Zelenej ligy je celkom veľký projekt – bol to váš plán od začiatku?

Popravde… 🙂 Plánovali sme toho zatiaľ oveľa viac ako sme stihli doteraz. Eco&Tank majú veľké miesto vo svete a planétu sa im určite nepodarí zachrániť za jeden či dva roky.

Na Zelenej lige s vami spolupracuje aj Thomas Puskailer. Ako ste nadviazali túto spoluprácu?

Thomasa sme oslovili cez Instagram, lebo sme si všimli, že má rád superhrdinov. Napísali sme mu, či by neprezdieľal náš komiks Artúr: Čierny Peter, ak sa mu bude páčiť. A zhodou okolností to bolo presne vtedy, keď Thomas hľadal niekoho, kto by vedel vytvoriť ekologický komiks na štýl napr. Marvel a DC. Následne sme sa spolu stretli a spoločne sme sa pustili do prvého ekologického komiksu o superhrdinoch Eco & Tank pre deti.

Pokiaľ viem, tento komiks bol prezentovaný aj v školách. Ako ho deti prijali?

Odozva od detí bola super. Im sa komiks veľmi páčil, pretože hlavným hrdinom komiksu je Eco teda Thomas Puskailer a má superkamoša kocúrika Tanka, ktorý je odvážny, zlatý a celkom dosť vtipný. Komiks Eco & Tank sa, ale veľmi páčil aj učiteľkám na škole, ktoré boli nadšené z konceptu a niektoré by si priali mať takúto učebnú pomôcku v podobe knižky aj na svojich hodinách.

(Foto: sestryjancove.sk)
Láska ku komiksom, seriálom a filmom priviedla Ivku Jančovú k písaniu vlastných príbehov (Foto: sestryjancove.sk)

Všimli sme si, že niektoré postavy vystupujú vo viacerých vašich komiksoch. Je celý váš komiksový svet prepojený?

I: Áno a bude to pre všetkých dúfam originálne, keď odhalíme ako sú tieto svety prepojené.

Dočkáme sa niekedy crossoveru zvieratkovských superhrdinov z vašich komiksov – mačičky Tanka a psíka Dema?

Postavy Demo a Tank sú dve z piatich superzvierat, ktoré budú musieť spoločne (trošku si budeme musieť počkať na tento zvrat v komiksoch) spojiť sily a zachraňovať.

Obidvaja zvierací hrdinovia obľubujú v komiksoch brokolicu. Je vašim cieľom naučiť deti jesť viac zeleniny, alebo nám týmto iba chcete naznačiť, že ste svoje supershopnosti tvorkýň komiksov aj vy získali z brokolice?

Určite oboje! 🙂 🙂

Kde sú vaše komiksy momentálne dostupné?

Naše komiksy sú zatiaľ dostupné len na internete na našej web stránke, teda v online verzii. Komiks Čiernovlasý princ, ktorý bol podporený Ministerstvom kultúry finančne a vyšiel aj v tlačenej verzii. Tento komiks bol distribuovaný deťom do detských domovov a škôl.

Na vašej stránke sú komiksy zadarmo. Rozmýšľali ste aj nad vydaním printových verzií? Je niečo také na Slovensku vôbec dosiahnuteľné?

Áno, presne tak. Naše komiksy odvtedy čo na nich makáme sú prístupné všetkým ľudom na Slovensku a úplne zadarmo. Určite sme rozmýšľali aj nad printovou verziou našich komiksov, pretože začína naše komiksy čítať čím ďalej tým väčšie množstvo ľudí a detičiek.

Ak by s vydavateľstvami nebola ľahká reč, zvažovali resp. mali ste niektorý z vašich projektov na stránkach typu Kickstarter?

V poslednej dobe nám začínajú čím ďalej tým viac ľudia písať či by si nemohli kúpiť naše komiksy aj v tlačenej podobe, pretože sa to lepšie číta nielen im ale napr. aj ich deťom a nemusia si ani kaziť očká pozeraním do počítača alebo tabletu. Určite teraz viacerých našich fanúšikov potešíme, pretože sme sa rozhodli vydať náš komiks Eco&Tank: Zelená liga. V najbližších dňoch spúšťame kampaň, v ktorej si budú môcť kúpiť ekologický komiks Eco&Tank a tak nás zároveň aj podporiť.

Čo si myslíte o podpore umelcov na Slovensku?

Všimli sme si, že aj komiksy ako Nežný komiks alebo Dobrodružstvá Milana Rastislava Štefánika tiež boli podporené a vydané prostredníctvom crowdfundigovej platformy. Určite je to dosť ťažšie presadiť sa na Slovensku s komiksami, ale veríme, že aj tie si nájdu miesto na Slovensku.

Sestry venujú komiksovému svetu aj svoj voľný čas (Foto: sestryjancove.sk)

Čomu inému sa venujete vo svojom voľnom čase, ak práve netvoríte komiksy?

Keď netvoríme komiksy tak sledujeme komiksové seriály a filmy o superhrdinoch s našou mamou a čítame komiksy. 🙂 A ak je pekné počasie, rady hráme futbal s kamarátmi.

Angažujete sa ako ženy vo svete, ktorý je ešte stále primárne vnímaný ako mužská záležitosť. Stretli ste sa aj s negatívnym prístupom?

Práve naopak. Sme veľmi milo prekvapené, že ľuďom sa veľmi páči naša tvorba a vôbec im nevadí, že sme ženy. Sme jednoducho veľké fanúšičky komiksov a dokonca aj autorky komiksov. Vážia si to a držia nám palce, nech máme stále viac a viac inšpirácie.

Aké sú vaše ciele a sny do budúcna?

Náš aktuálny cieľ je vydať komiks Eco & Tank, na ktorom pracujeme už cez dva roky. Veľmi by sme chceli, aby sa nám prostredníctvom Startlabu podarilo vyzbierať dosť peniažkov na vydanie komiksu Eco&Tank: Zelená liga a superhrdinské príbehy Eca a Tanka by si mohli naši fanúšikovia prečítať vytlačené.

Ako môžu fanúšikovia podporiť vašu tvorbu?

Môžu sledovať náš profil, kde budeme v blízkej dobe pridávať novinky o možnostiach podporiť naše komiksy. Aktuálne pracujeme na kampani do Startlabu, vďaka ktorému si budú kúpiť výtlačok komiksu Eco&Tank cez Startlab.

Sestrám Jančovým sa medzitým podarilo spustiť kampaň na Startlabe, preto ak chcete tieto dva mladé slovenské talenty podporiť, máte na to skvelú možnosť. 

Zuzke a Ivke veľmi pekne ďakujeme za vynikajúci rozhovor. V redakcii držíme sestrám Jančovým palce a tešíme sa na ďalšie skvelé komiksy z ich tvorby. 

Magdaléna Horváthová
Najnovšie články od Magdaléna Horváthová (zobraziť všetky)

Magdaléna Horváthová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.