TOP 10 popkultúrnych filmov tohto desaťročia

Aký je váš top film dekády? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ako to už na prelome rokov býva, čaká nás množstvo hodnotení a obzret sa za uplynulým rokom. Tentokrát je to však výnimočná situácia, keďže na konci roku sme sa prehupli do nového desaťročia. Preto sa poďme pozrieť na najlepšie filmy za poslednú dekádu.

10. Mad Max: Fury Road (2015)

Snímka si „ukradla“ až 6 Oscarov z 88. ročníka udeľovania cien akadémie. Rovnako ako v predchádzajúcich častiach Mad Maxa, sa o réžiu postaral George Miller. Film ťahali dve veľké mená, a to Tom Hardy a Charlize Theron. Dejovo nejde o žiadny prelomový film. Nesklame, ale ani nevyniká. O to viac nám však ponúka po audiovizuálnej stránke, kde sa tvorcovia skutočne poriadne vybláznili.

9. Wonder Woman (2017)

Dlhodobé čakanie na ženskú hrdinskú sólovku ukončilo až DC, ktoré aspoň v niečom predbehlo Marvel. Hlavnú úlohu princeznej amazoniek si zahrala Gal Gadot, známa aj zo série Fast and Furious. Nesmierne sympatická herečka sa úlohy zhostila statočne a rozhodne filmu pomohla. Film celkovo nebol vôbec zlý, ale pri úrovni, akú nastavuje Marvel, sú očakávania väčšie.

8. Jurassic World (2015)

Nepoznám dieťa, ktoré by nefascinovali dinosaury. Vidieť ich v knihách a na obrázkoch je fajn, ale vidieť ich „na vlastné oči“ je fascinujúce. V roku 2015 sme sa dočkali pokračovania s Chrisom Prattom v hlavnej úlohe. Vrátil sa aj Jeff Goldblum v úlohe Malcolma. V roku 2018 do kín dorazil druhý diel, ktorá však nebol tak kvalitný a nám už len ostáva dúfať, že tretí diel, ktorý je naplánovaný na rok 2021 dopadne lepšie.

7. Interstellar (2014)

Na čele s Christopherom Nolanom, ako režisérom a dvojicou hercov Matthewom McConaugheyom a Anne Hathaway nám v roku 2014 doniesli typicky Nolanovsky technicky vyspelé sci-fi. Život na Zemi tak ako ho poznáme končí, a preto je vyslaná výskumná jednotka, ktorá má v galaxii nájsť nový domov. O hudbu sa postarala žijúca legenda Hans Zimmer.

6. Three Billboards Outside Ebing, Missouri (2017)

Neexistuje väčší žiaľ, ako keď matka príde o vlastnú dcéru. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie stagnuje, sa rozhodne vziať spravodlivosť do vlastný rúk. Ide o film so skvelými hereckými výkonmi, o čom svedčia aj víťazstvá Oscarov v kategóriach najlepšia herečka v hlavnej úlohe a najlepší herec vo vedľajšej úlohe s hercami ako Woody Harrleson, Sam Rockwell a Frances McDorrmand.

5. The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Séria Hunger Games má na konte 4 filmy. Vďaka tejto sérii vystrelila hviezda Jennifer Lawrence a nesmierne ju spopularizovala. Z môjho pohľadu sa však druhý diel podaril najviac a to po všetkých stránkach. Okrem množstva skvelých a pamätných scén nám séria ponúkla aj úžasnú skladbu Hanging Tree v podaní samotnej herečky, ktorá je nezabudnuteľná.

4. Avengers: Endgame (2019)

Marvelu sa podarilo niečo, čo tu ešte nikdy nebolo. Spojila až 21 filmov a ešte viac postáv do záverečného filmového vyvrcholenia a to Avengers: Endgame. Nech sú názory akékoľvek, faktom ostáva, že film sa stal najzárobkovejším v histórii kinematografie.

3. Joker (2019)

Po skvelom Heathovi Ledgerovi som sa veľmi bál, ako dopadne tento film. Po jeho vzhliadnutí som sa však naňho začal pozerať inak. Zatiaľ čo Heath dostal plne „vyvinutého“ Jokera, ktorý musel sekundovať Batmanovi, Joaqiun Phoenix musel postavu zahrať tak, aby sa vyvíjala nie len jeho osobnosť, ale aj samotná postava. Túto úlohu zvládol skvelo a Joker v podaní Joaquina ma bavil rovnako dobre ako v podaní Heatha.

2. Blade Runner 2049 (2017)

Pokračovanie po viac ako 30 rokoch sa skončilo v roku 2017. O réžiu sa postaral Denis Vileneuve (Sicario, či Arrival). Hlavnej úlohy sa zhostil Ryan Gosling, ale vo filme narazíme aj na legendárneho Harrisona Forda. ktorý hral hlavnú úlohu vo filme z roku 1982.

1. Ready Player One (2018)

Najlepším filmom dekády sa s určitosťou stáva dielo od Stevena Spielberga. Snímka Obsahuje množstvo prepojení na legendárne diela a hudbu, ako napr. Jurský svet, King Kong, Batman, či postavy ako Deathstroke, Gandalf, ale aj na Johna Sheparda z hry Mass Effect, či Laru Croft z Tomb Raider. Jednoducho óda na žáner, ktorý ho tak spopularizoval.

Pri zostavovaní rebríčku som bral do úvahy hodnotenie na známych portáloch, rozmanitosť rokov, Oscary, ale aj osobné preferencie. Pevne verím, že každý z nás ma svoj rebríček iný. Je nesmierne náročné vybrať 10 filmov z toľkého množstva úžasných diel, ktoré sa počas tejto dekády objavili v kinách. Dúfam, že aspoň jeden z vašich filmov sa v tomto zozname nachádza a pokojne nám v komentároch napíšte, ako vyzerá váš rebríček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.