Seriál

Squid Game: Detská hra, ktorá ovládla seriálový svet

Objavil sa prakticky len tak. Seriál Squid Game produkoval streamovací gigant Netflix a režisér Hwang Dong-hyuk. Stal sa jedným z najsledovanejších kórejských výtvorov seriálovej jesene. Je ukážkou, že v Kórei sa nesledujú len romantické drámy a nevadí ani veľa krvi. Prečo sa stal seriál tak populárnym? A prečo všade na sociálnych sieťach vidíme otáčajúcu sa bábiku?

Podľa Wikipedie je základom série detská hra, ktorá bola populárna najmä v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. Presné pravidla tejto hry predstavuje hlavná postava Seong Gi-Hun (Lee Jung-jae) v úvodných seriálových minútach. Muž, ktorý má dcéru, matku a veľa dlhov. Rád stávkuje na konských dostihoch, k čomu vedú aj nekonečné pôžičky. V deň narodenín jeho dcéry vyhrá obrovskú sumu peňazí, ktorú mu ale pri úteku pred vymáhačmi ukradnú. Tu sa začína príbeh, ktorý poznáme zo slovenského prostredia: “Bohu dušu a mne dukáty.” V tomto prípade: “Buď mi zaplatíš, alebo ti zoberieme orgány.” Gi-Hun dohodu podpíše a sľúbi, že peniaze do mesiaca vráti.

Na ceste domov stretne záhadného muža (Gong Joo – môžete ho poznať aj z filmu Train to Busan), ktorý mu ponúka možnosť zahrať si detskú hru ddakji, za ktorú môže vyhrať 100-tisíc wonov (pribl. 72 €). Ak prehrá, musí Gi-Hun zaplatiť rovnakú sumu, alebo dostane facku. Po niekoľkých výhrach dostáva kartičku. Na jednej strane sú symboly štvorca, kruhu a trojuholníka, ktoré reprezentujú kresbu hracieho poľa hry na oliheň. Na druhej strane nájde telefónne číslo. Kartičku dostáva s návrhom obrovskej výhry za jednoduché hry. Po dlhých úvahách si Gi-Hun uvedomení nebezpečnosť svojich dlhov, ktoré asi nikdy v živote nesplatí. Rozhodne sa na telefónne číslo zavolať a prihlásiť sa do hry.

Ponuku od neznámeho muža (vľavo) nakoniec Gi-Hun (vpravo) príjme (Foto: googler.my)
Ponuku od neznámeho muža (vľavo) nakoniec Gi-Hun (vpravo) príjme (Foto: googler.my)

Po nasadnutí do auta ho uspia. Prebudí sa v obrovskej hale a sním aj ďalších 455 ľudí. Každý z nich má svoje číslo, Gi-Hun je posledným prihláseným s číslom 456. V seriáli pozorujeme tri druhy strážcov. Sú označení podľa symbol, ktoré môžeme vidieť na kartičke. Hráčom objasnenia pravidlá a hlavne fakt, že na hlavu každého hráča je vypísaných 100 miliárd wonov. Výherca tak dostane 45,6 biliónov wonov (32.5 milióna €). V súťaži musia absolvovať 6 hier, aby sa k výhre dostali. Gi-Hun v hre spoznáva viacero priateľov, s ktorými sa postupne dostáva cez nástrahy hry a iné neželané prekvapenia. Dokonca aj starého známeho Cho SangWoo (Park Hae-Soo), absolventa najlepšej ekonomickej univerzity v Južnej Kórei.

V detstve kamaráti, v hre nepriatelia (Foto: newsweek.com)
V detstve kamaráti, v hre nepriatelia (Foto: newsweek.com)

V seriáli sa objavuje aj policajt Hwang Jun-Ho (Wi Ha Joon). Už niekoľko rokov pátra po bratovi, ktorý sa hry tiež zúčastnil a doteraz sa nevrátil. Práve Gi-Hun ho privedie do diania v hre o enormnú sumu peňazí. Ako jediného ho asi nezaujíma peňažná výhra, ale udalosti po hre – čo sa stalo s jeho bratom a ako v hre dopadol?

Prečo sa všade objavuje bábika?

Je súčasťou prvej hry, ktorú možno poznáte z detstva. Ja si ju pamätám ako Lyžičky, vidličky, nože, stop. Kto sa pohne po slove STOP, vypadáva alebo sa vráti na štart. V Squid Game sa  hra nazýva Červená, zelená a ten, kto sa pohne… umiera. Keď bábika dorozpráva a zaznamená pohyb, zastrelia tých, ktorí sa pohli. Priznám sa, jej riekanka mi hrá v hlave doteraz.

Na prvý pohľad milá babika (Foto: vulture.com)
Na prvý pohľad milá bábika (Foto: vulture.com)

Za príbehmi účastníkov sa skrýva viac, ako túžba po peniazoch. Nikto z nich nie je len tak náhodou vybratý účastník. Organizátori si vyberajú ľudí, ktorí nikdy v živote nebudú schopní svoje dlhy splatiť. Za ich stratou peňazí stojí rodina, gamblerstvo, zadlženie sa v starobe, či neúspešné podnikateľské plány, ktoré sa istili rodičovským majetkom. Každá z dokumentovaných postáv má dostatočný motív na získanie rozprávkovej výhry, ktorá by ich navždy vytiahla z dlhov a zaplatila by im pokojné dni až do konca života.

Ďalšia z hier, ktorej prostredie pripomína detské ihrisko (Foto: marieclaire.com)
Ďalšia z hier, ktorej prostredie pripomína detské ihrisko (Foto: marieclaire.com)

Pri sledovaní si uvedomíte dve veľmi zásadné veci. Prvou je realita chamtivosti ľudí. Seriál je nie len vizuálne, ale aj psychický krutý. Okrem obrovského množstva krvi a násilia si uvedomíte, ako veľmi sú ľudia ochotní zahodiť priateľstvo len preto, aby sa dostali k peniazom. A nie len kvôli peniazom, ďalším faktorom je ambícia prežiť. Krutosť organizátorov totižto nemá hraníc. Druhou zásadnou vecou je premyslenosť seriálu. Na jednej strane si budete hovoriť: “Ako je možné, že toto strážca nevidel?” a na druhej si poviete: “Prečo som si ja toto nevšimol?”

Na záver krátke zhrnutie: zo seriálu Squid Game mi vybuchol mozog. Nie tak ako v seriáli postávam, ale z premysleného scenára, dobrého výberu postáv a zvratu v posledných epizódach, keď som musela dať pauzu, aby som si upokojila nervy a oči od plaču. A pokojne by som si seriál pozrela znova. Hra na oliheň (oficiálny slovenský názov) odo mňa preto dostáva hodnotenie 10 faciek z 10.

Ivana Tomečková
DarkSites:

Ivana Tomečková

Zbiera figúrky Funko POP!.Okrem klasickej seriálovej tvorby miluje anime, mangu a počúva K-pop. V jej watchliste nechýba Game of Thrones, Black Mirror, Naruto či Bojack Horseman. Trpí nykrofóbiou a v hraní hier na Xbox je zatiaľ totálny noob. A niekedy aj pečie koláčiky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.