Spoločenské hry

Morské plody z arktických oblastí? – Klofni rybku [RECENZIA]

Máte šťastie? Skúste ho posunúť až na hranu s rodinnou hrou, ktorá vás vezme na výlet do krajín večného mrazu. Ako svorka tučniakov budete mať za úlohu ponárať sa do morí a oceánov a loviť potravu. Ako celá hra funguje? Dnes sa pozrieme na zúbok hre Klofni rybku, ktorá vyšla len nedávno.

Svieža ako ranná sprcha

Klofni rybku je hra s mechanikou, ktorú sa snažím preskúmať už dlhšie. Pokúšanie svojho šťastia (mechanika push your luck) je pocitovo lákavá najmä kvôli tomu, že neviete, čo vás môže čakať ďalej. Pocit z neznámeho u niektorých hráčov vyvoláva strach, u iných možnosť skúmania. Hráči sa počas hry stanú svorkou tučniakov, ktorí sa ponárajú do oceánu a snažia sa uloviť čo najlepšiu rybu. Naraziť však môžete na kamene, alebo aj na predátorov, ktorí vás zdržia.

Príprava hry spočíva v rozdelení úrovní oceánu (farby dielikov) a rozdania troch drevených farebných tučniakov každému hráčovi. Každé kolo sa hráči majú možnosť ponoriť do prvej úrovne oceánu a rozhodnúť sa či si nechajú odhalený dielik, alebo skúsia šťastie a ponoria sa hlbšie za lepším úlovkom. Po narazení na dielik predátora však neostáva nič iné iba čakať, kým ho prestanete zaujímať.

Pripravení ponoriť sa do hĺbok oceánu (Foto: PoP-Cult)
Pripravení ponoriť sa do hĺbok oceánu (Foto: PoP-Cult)
Krásy Antarktídy

Vizuálna stránka hry je veľmi pútavá. Drevené figúrky tučniakov sú kvalitné a milo pôsobia na aj pod hladinou oceánu. Obdivujem to, že celá hra je poháňaná iba kartónovými dielikmi rôznych hĺbok oceánu. Kresba a celkový dizajn práve týchto dielikov hru robia atraktívnu aj pre mladšie publikum. Všetky morské dieliky sú farebne odlíšené podľa farby. Rozložená hra tak vytvára pocit nepreskúmaných morských hlbín.

Prieskum zamrznutého kontinentu

Keďže je plán hry vytvorený iba z dielikov oceánu, k dispozícii je ich celkom dosť. Tie sa ešte delia na základné dieliky a rozširujúce, ktoré sa používajú iba pri hre 4-6 hráčov. Setup je preto trošku zdlhavejší – najmä pri rozdeľovaní dielikov, ktoré je možné pre danú hru použiť. Odporúčam teda oddeliť rozširujúce dieliky od základných, tým si výrazne zjednodušíte prípravu.

Páči sa mi kombinácia mechaniky pokúšania šťastia, ktorá má najmä pri tejto téme veľký zmysel, s mechanikou zbierania setov. Hráči sú tak neskôr nútení ponárať sa hlbšie a skúšať nájsť práve pokrm vo farbe, ktorý im chýba. Rovnako sa mi páči prvok nekompletných setov; zatiaľ čo pri iných hrách za nekompletný set nezískate nič, v Klofni rybku získate aspoň polovicu bodov za potravu, ktorú ste ulovili.

Nevýhodou je deficit insertovej časti. Všetky kartónové dieliky sú tak usporiadané iba v plastových uzatvárateľných sáčkoch, ktoré sa po čase pri používaní opotrebujú. Hodilo by sa tu minimálne nejaká rozdeľovacia prepážka, ktorou by sme vedeli oddeliť tieto komponenty. Pravidlá sú jednoduché a pochopí ich aj nehráč, prípadne príležitostní a mladší hráči. Na približne desiatich stranách nájdeme všetky potrebné informácie k hre spolu s ilustráciami bodovania a príkladmi gameplayu.

Hra ponúka aj sólový režim. Rovnako ako pri hre Zboduj město, ktorá vyšla v rovnaký deň, aj tu sa využíva princíp virtuálneho protihráča. Každý ťah sa figúrka protihráča ponorí do väčšej hĺbky a vyloví jeden žetón potravy. Po všetkých ťahoch a ukončení hry sa body virtuálnemu hráčovi zrátajú podľa náročnosti, ktorú si sólo hráč zvolil.

Predátori zdržiavajú vašich tučniakov (Foto: PoP-Cult)
Predátori zdržiavajú vašich tučniakov (Foto: PoP-Cult)
Klofnete rybku aj vy?

Hra Klofni rybku je krásnou rodinnou hrou, ktorá môže byť hraná aj s mladšími nadšencami spoločenských hier. Ako tučniaky, ktoré sa snažia prežiť, musíte skúmať oceán a loviť potravu. V hre neexistuje možnosť zničiť protihráčových tučniakov a rovnako predátory vás iba zdržia. Za sumu 16,99 € si rodiny s deťmi užijú kopec zábavy. Hra je krátka a väčšinou zaberie len niečo okolo 15-20 minút. Určite odporúčame aj skúseným hráčom, nakoľko sa hra hodí aj ako filler medzi strategické partie, alebo iba ako hra na uvoľnenie.

Ďakujeme vydavateľstvu MINDOK za poskytnutie hry na recenziu. Ak si ju chcete vyskúšať, príďte na jeden z našich eventov, alebo si dohodnite stretnutie v našej komunitnej skupine PoP-Cult D6 Klub na facebooku.

Galéria fotografií:

Gabriel Horváth
Ulovte si čo najchutnejšiu rybku!
  • Vizuálna stránka
  • Mechaniky hry
  • Celkový pocit z hrania
5

Záver

Krátka, rýchla hra o pokúšaní šťastia, ktoré je stále vrtkavé. Klofni rybku zaručuje krásne strávený rodinný čas s vašimi ratolesťami alebo rodinnými príslušníkmi. Ponárajte sa a pokúšajte šťastie tučniakov v ich snahe o prežitie. Hra je vizuálne pútavá a nezaberie veľa miesta na stole.

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.