Spoločenské hry

Vyskúšajte si riadiť vašu reštauráciu – Bláznivá kuchyně [RECENZIA]

Medzi moje obľúbené žánre hier patria tie kooperatívne. Nič nenahradí pocit, keď všetci hráči ťahajú za jeden povraz (na tej istej strane). Každý z hráčov môže – a väčšinou aj má – robiť niečo iné, využívať svoje unikátne schopnosti, ktoré v spojení s ostatnými prinesú víťazné body či výhru. Jednou z takýchto hier je nedávny redizajn stolovky Kitchen Rush, ktorý vydavateľstvo Albi vydalo koncom minulého roka pod názvom Bláznivá kuchyně.

Od jednoduchších receptov až po komplikovanejšie jedlá (Foto: PoP-Cult Magazín)
Od jednoduchších receptov až po komplikovanejšie jedlá (Foto: PoP-Cult Magazín)
O čo vlastne v hre ide?

Spoločenská hra Bláznivá kuchyně vezme 2-4 hráčov na cestu naprieč otvorením a udržaním si vlastnej reštaurácie. Od prvého otvorenia, počas ktorého sa nič zaujímavé nemusí stať, až po nedostatok surovín, pomiešanie tanierov či zámenu korenia – toto všetko majú hráči zvládať a riešiť ako tím. Každý z nich má k dispozícii rovnaké akcie, preto je fajn dohodnúť sa, kto pôjde variť a kto napríklad umyje riad alebo nakúpi potraviny.

Otvorenie reštaurácie je len prvým krokom

Hra ponúka sériu scenárov, počas ktorých zisťujete, ako funguje reštaurácia a na čo všetko je potrebné myslieť. Kým prvé scenáre obsahujú menej možností, pokročilejšie vám odomykajú ďalšie a ďalšie akcie. V prvých scenároch ste brali zákazníkov a bez problémov všetko stíhali, ku koncu hry si ich však vyberáte podľa prestíže, zložitosti jedál, čistých tanierov či podľa toho, koľko vám za jedlo zaplatia. Bláznivá kuchyně sa tak stane naozaj bláznivou v momente keď vaše ruky robia skôr to, na čo vaša hlava myslí.

Zákazníci sú čoraz viac vyberaví (Foto: PoP-Cult Magazín)
Zákazníci sú čoraz viac vyberaví (Foto: PoP-Cult Magazín)
Ostrými nožmi sa krája lepšie

Autori hry v Bláznivej kuchyni aplikovali princípy kuchárskych videohier. Zo začiatku, kedy máte nenáročných zákazníkov, vám postupne začnú servírovať zložitejšie postupy. Odomkne sa vám možnosť do jedál pridávať korenie, získavať peniaze za usadených hostí, pracovať na dve zmeny a nakupovať čerstvé suroviny od lokálnych dodávateľov. Každý hráč pracuje s dvoma jemu dostupnými časomierami. Kým jeden z jeho “kuchárov” pripravuje jedlo, druhý môže privítať hostí, nakúpiť potraviny či umyť riad a prichystať sa na ďalších ľudí. Všetko toto je určené veľmi prijateľnou krivkou učenia (learning curve). Nestane sa tak, že ste do hry hodení a vy len pol hodiny prichádzate na najlepšie možné spôsoby hrania.

Hráči musia spolu fungovať ako dobre namazaný stroj (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hráči musia spolu fungovať ako dobre namazaný stroj (Foto: PoP-Cult Magazín)

Každý scenár má svoj určený čas. Ten si však podľa vašich schopností a zručností viete upravovať a keďže je každý scenár nastavený na približne štyri minúty, môže sa stať, že za jeden večer ich prejdete aj všetky. Hra sa tak môže neustále opakovať bez toho aby vás unudila – aj s rovnakým nastavením hry sa viete namotivovať aby ste to zahrali lepšie a získali viac bodov. Presne to sa snaží docieliť snáď každý dizajnér hier; aby sa tá vaša ohriala na stole čo najviac a čo najčastejšie.

Najviac ma na hre zaujal princíp využitia reálneho času. Keďže všetko na svete nejakú dobu trvá, aj vy musíte čakať na dokončenie predchádzajúcej akcie. Každý úkon trvá rovnako dlho, čo je reprezentované využívaním dvoch identických časomier hráčov. K tomu vyzdvihnem ešte jeden dôležitý prvok – doba prípravy objednávky. Každé z jedál sa varí iným spôsobom, to znamená, že zatiaľ čo sa cestoviny uvaria za jednu akciu, na ragú ich bude potrebné vykonať opakovane viac.

Dokonalé jedlo obsahuje tie najčerstvejšie potraviny

Vizuálna stránka hry sa oproti pôvodnej verzii zmenila k lepšiemu. Okrem škatule sa zmenil aj dizajn celého pracoviska a kariet zákazníkov. Celkovo hra pôsobí prijateľnejšie pre rodiny – a pre tie je aj určená. Pri hrách mám veľmi rád drevené komponenty, preto tu vyzdvihnem aj tie. Krásne žetóny mrkvy, cestovín, chleba či zeleniny a mäsa sa krásne vynímajú na tanieroch pri pripravených objednávkach natoľko, že sa vám začnú zbiehať sliny a škvŕkať v žalúdku. Odporúčam hrať po jedle.

Jedlo do skladov pribúda a ubúda... a ubúda a ubúda (Foto: PoP-Cult Magazín)
Jedlo do skladov pribúda a ubúda… a ubúda… a ubúda (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hodnotenie

Rodinné hry sa podľa mňa často označujú mylne, pretože je ťažké docieliť, aby si hru užili tak mladší ako aj starší a skúsenejší hráči. Bláznivá kuchyně je do rodiny priam ako stvorená. To, že hráči spolu vedú novootvorenú reštauráciu naučí mladších hráčov systém hernej podpory ostatných a tých starších zas prinúti strategicky a efektívne využívať svojich pracovníkov. Princíp využívania reálneho času je do hry zapracovaný vskutku dobre a odráža realitu zaneprázdnených pracovníkov v kuchyni. Vizuálne spracovanie zaujme aj nehráčov a prínosom je, že hra je kooperatívna a z výhry sa môžu všetci tešiť rovnako. Hre udeľujem plných 5/5 a odporúčam každému koho baví táto téma. Hru nájdete v predajniach Albi po celom Slovensku, alebo v herných obchodoch s cenou 36,99€.

Prvý dojem dokáže veľa - privítajte zákazníkov s úsmevom (Foto: PoP-Cult Magazín)
Prvý dojem dokáže veľa – privítajte zákazníkov s úsmevom (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ak si hru Bláznivá kuchyně chcete vyskúšať, zastavte sa na jednom z našich herných podujatí. Hru vám vysvetlíme a pomôžeme s nejasnosťami. Pridajte sa aj do našej facebookovej skupiny PoP-Cult D6 klub a ostaňte v obraze, alebo si rovno dohodnite hranie s inými hráčmi v okolí. Tešíme sa na vás.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.