Spoločenské hry

Nový AZUL od Mindoku otestuje vašu kombinatoriku

Séria hier AZUL patrí medzi moje najobľúbenejšie, preto som pred časom s radosťou prijal správu, že MINDOK bude pracovať aj na štvrtej hre. Príbeh španielskeho kráľa Manuela I. pokračuje so snahou vytvoriť jeho kráľovnej čo najkrajšiu záhradu v paláci.

Keďže hry Azul sú jedny z najfarebnejších hier našej zbierky, veľmi ľahko dokážu zaujať aj nových hráčov. Ukladanie dielikov a vytváranie si vlastnej záhrady ich môže priviesť k tomu, aby sa začali viac hrať a zaujímať o spoločenské hry. A myslím si, že práve Azul svojimi jednoduchými pravidlami, farebnosťou a komplexnou hrateľnosťou dokáže v nových hráčoch vyvolať nadšenie z nášho hobby. Poďme sa pozrieť na (zatiaľ) posledný diel Azul.

Ako začať?

Každý z hráčov má k dispozícii svoju dosku a po novom aj skladisko na dieliky. Už v tomto sa Zahrady pro královnu líšia od predošlých dielov, v ktorých si hráči svoje dieliky ukladali priamo na herné komponenty či vedľa dosky hráča a čakali na vyhodnotenie. Vedľa centrálnej bodovacej plochy sa uložia štyri kôpky dielcov záhonov (v počte podľa hráčov) a veľká kôpka ostatných dielcov záhonov spolu s potrebnými žetónmi. Každý hráč vyberie bodovací žetón svojej farby a položí ho na políčko 15 bodov a vedľa ponuky dielcov a záhonov sa postaví odhadzovacia veža so  žolíkovými záhonmi. V tomto momente môžeme začať hrať.

Každý záhon je reprezentovaný farbou a symbolom (Foto: PoP-Cult Magazín)
Každý záhon je reprezentovaný farbou a symbolom (Foto: PoP-Cult Magazín)
Ako rozšíriť záhradnú flóru?

Hráči sa postupne striedajú a môžu si z vrchného dielca vziať záhony. Tu sa pravidlá oproti predošlým verziám trochu líšia – dôležité sú aj symboly aj farba. Hráč na ťahu si môže vziať buď všetky záhony rovnakej farby s rôznymi symbolmi, alebo všetky záhony s rovnakým symbolom ale rôznych farieb. Zo začiatku sa toto pravidlo môže javiť komplikovane a aj ja som si ho musel prečítať viackrát, aby som ho stopercentne pochopil. Získané žetóny si hráč uloží do svojho skladiska, pričom musí dbať na to, aby neprekročil jeho kapacitu. Rovnako to funguje aj s doštičkami záhonov, ktoré si po dobratí hráči najprv musia uložiť do skladiska. Za zakúpenie záhonov (ich položenie na plochu hráča) je potrebné zaplatiť – buď záhonmi s rovnakou farbou, alebo záhonmi s rovnakým symbolom. Symboly na záhonoch reprezentujú čísla od 1 do 6 čo je vlastne aj cena za ich zakúpenie.

Záhony sa môžu ukladať na plochu buď k rovnakej farbe, alebo k rovnakému symbolu. To má na konci hry veľký vplyv, nakoľko sa bodujú skupiny rovnakých farieb a skupiny rovnakých symbolov. Záhony, ktoré dokážu vytvoriť aj symbolovú aj farebnú skupinu sa budú bodovať viackrát. Odporúčam si najprv bodovanie prejsť so všetkými hráčmi na príklade v pravidlách.

Ukladanie záhonov je komplikovanejšie, no výsledok stojí za to (Foto: PoP-Cult Magazín)
Ukladanie záhonov je komplikovanejšie, no výsledok stojí za to (Foto: PoP-Cult Magazín)
Farby, dieliky, skladačky – Azul má všetko

Vizuálna stránka hry nesklame ani po štyroch verziách skoro tej istej hry. Krásne žlté plátené vrecko na záhony, záhony samotné (každé v kombinácii farba – symbol) a základná doska hráča, na ktorej sa zozačiatku vytŕča iba prázdna fontána. Miestami mi hra pripomenula tematicky inú hru – Terraforming Mars (Mars Teraformace), v ktorej sa herný plán postupne zapĺňa farebnými dielikmi lesov a miest. Azul toto kopíruje veľmi dobre, nakoľko som po dohraní mal pocit, že som krásnu záhradu naozaj vytvoril. Zelenkastý dizajn škatule hry vo mne už pred hraním vytvoril hrejivý pocit, že sa nachádzam na lúke či v záhrade. V tomto si Azul drží štandard.

Hráči si získané záhony ukladajú do skladísk (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hráči si získané záhony ukladajú do skladísk (Foto: PoP-Cult Magazín)
Je štvrtá hra zo série “too much”?

Asi najviac ma zaujal bodovací plán, ktorý sa skladá z dosky a otočného kolesa. To každé kolo ukazuje, aké záhony sa budú bodovať, takže sa na to dopredu viete pripraviť. Cool vec. Rovnako sa mi páčil aj insert, ktorý vytvára priam tetrisový zážitok z ukladania hry. Pravidlá nie sú zložité, aj keď som si niektoré akcie musel prečítať aj trikrát, a zachovávajú rovnaký šesťstranový formát ako pri predošlých hrách Azul. Predchodca – Azul Letohrádek nám ako prvý predstavil ekonomický systém a Zahrady pro královnu k nemu pridali kombinovanie symbolov. Stratégia a kombinatorika sa trochu odrazili aj v príprave hry, ktorá mi prišla trošku zĺhavejšia.

Žiaľ, jedna vec mi už pri rozkladaní bila do očí. Každý predošlý Azul ponúkal možnosť hrania pre ľudí s daltonizmom (farboslepých). Pri tvorbe posledného Azulu si tvorcovia asi povedali, že to nie je potrebné. Osobne neviem aké spektrum farieb je vhodné použiť a možno práve preto máme dve fialové a dve zelené farby záhonov iba s rozdielom svetelnosti. Keďže sú pri hraní dôležité tak symboly ako farby záhonov, mohli pre jednu z farieb vytvoriť nejaký zárez, ktorý by značil, že je to iná farba.

Šesť farieb a šesť symbolov (Foto: PoP-Cult Magazín)
Šesť farieb a šesť symbolov (Foto: PoP-Cult Magazín)
Naše pocity sa pri najnovšej hre nezmenili

Posledný z počinov Azul je určite ten najstrategickejší a veľmi pekne využíva mechaniky kombinácií. Žetóny záhonov sa na ploche spájajú vo farbách a vytvárajú ilúziu reálnej kvetinovej záhrady. Celkový pocit z hrania je presne ten, ktorý chceli autori dosiahnuť – hrať Azul, ale inak. Azul: Zahrady pro královnu je dostupný v obchodoch s cenovkou 46,99€ a verte mi, že každý cent z tejto sumy ide do zážitku z hrania. Spojenie kombinatoriky, stratégie, obchodu a tvorby plánu sa v najnovšej hre autorom poradilo. Odporúčam.

Ak by ste si hru chceli vyskúšať, príďte na naše Hraviarne do prešovského Libressa a zahrajte si ju s fanúšikmi spoločenských hier. Viac informácií o Hraviarni nájdete na našom facebooku či instagrame.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.