Spoločenské hry

Nálož oznámení od ALBI

Ešte začiatkom mesiaca sa v Prahe konal Albi Game Day 2022, na ktorom si hráči mohli vyskúšať chystané novinky ešte pred tým, než dorazia do obchodov. V piatok večer pred udalosťou sme ale mohli sledovať livestream oznámení nových Albi projektov, ktorých je čoraz viac. Poďme sa pozrieť na najväčšie highlighty z AGD 2022 Keynote.

Tento článok nebude obsahovať hry z úvodných oznámení, ktoré na trh prídu v najbližších mesiacoch. Ak si chcete pozrieť len tie, na konci článku nájdete video z celého oznámenia. Prejdime k budúcim Albi hrám.

Legie
Že crowdfunding funguje potvrdzuje aj spoločenská hra Legie (Foto: Albi)
Že crowdfunding funguje potvrdzuje aj spoločenská hra Legie (Foto: Albi)

Hra Legie vznikla ako lokálny crowdfundingový projekt na stránke hithit. V tejto kartovej hre sa presuniete na Sibír, kde budete musieť prežiť. Hra má využívať mechaniku priehľadných kariet a na trh má prísť už budúci rok.

ISS Vanguard
Zažite vesmírne príbehové dobrodružstvo s hrou od poľského vydavateľstva (Foto: Albi)
Zažite vesmírne príbehové dobrodružstvo s hrou od poľského vydavateľstva (Foto: Albi)

Vesmírna hra ISS Vanguard je založená na príbehovom zážitku. Vnútri nájdeme kopec krásnych figúrok a jedna hra nám môže zabrať aj 2 hodiny. Hra je momentálne vo výrobe, takže sa na ňu môžete začať postupne tešiť.

Jan Žižka
Po filme prichádza Jan Žižka aj so spoločenskou hrou (Foto: Albi)
Po filme prichádza Jan Žižka aj so spoločenskou hrou (Foto: Albi)

Hru Jan Žižka vydavateľstvo ohlásilo už skôr, no teraz nám predstavili náhľad a pár informácií. Hra má pôsobiť sandboxovo. Menej konfliktu medzi hráčmi, ktorí budú mať za úlohu zbierať družinu a putovať po starom Česku. Jedna hra by mala trvať približne 45 minút.

Catan: Úsvit lidstva
Prvé civilizácie z pohľadu Catanu (Foto: Albi)
Prvé civilizácie z pohľadu Catanu (Foto: Albi)

Jednou z hier, ktorá odštartovala šialenstvo moderných spoločensnkých hier je práve Catan, ktorý sa od roku 2002 predáva doteraz. Hra s témou prvých ľudí, ktorí budujú svoje národy na tentokrát fixnej mape, tu má byť už tento rok. Ak patríte medzi fanúšikov Catanu, nenechajte si ujsť práve túto hru. Okrem tejto verzie prichádza aj logická Catan hra, ktorá má nadväzovať na Knihu hádanek (našu recenziu na knihu nájdeš v tomto odkaze). Tá má obsahovať 5 kapitol, v ktorej nájdeme 40 logických hádaniek. Je určená pre jedného hráča.

Rychlé šípy
Séria starých českých komiksov prichádza vo forme kartovej hry (Foto: Albi)
Séria starých českých komiksov prichádza vo forme kartovej hry (Foto: Albi)

Rychlé šípy dostávajú spoločenskú hru. Má ísť o rýchlu duelovú kartovku pre dvoch hráčov, v ktorej sa karty vykladajú aj verejne, ale aj tajne, a na základe efektov kariet sa hráči snažia poraziť súpera.

Etherfields
Chystaná hra pre fanúšikov temnej a snovej reality (Foto: Albi)
Chystaná hra pre fanúšikov temnej a snovej reality (Foto: Albi)

Etherfields od Awaken Realms je atmosferickou snovou spoločenskou hrou, v ktorej budete prežívať silné príbehy. Poľský vydavateľ kvôli kritike fanúšikov upravil pravidlá k hre, a tak sa k nám dostane nová revidovaná hra využívajúca princípy deckbuildingu. Vychádza budúci rok.

Tainted Grail: Rudá smrt
Tainted Grail dostane posledné rozšírenie (Foto: Albi)
Tainted Grail dostane posledné rozšírenie (Foto: Albi)

Ďalšou hrou od Awaken Realms je rozšírenie k hre Tainted Grail s podtitulom Rudá Smrt. To má nadväzovať na predošlé kapitoly a vydavateľstvo ju odporúča skôr tým hráčom, ktorí majú za sebou aspoň základnú hru. V tomto rozšírení sa ruší mechanika kamenných Menhirov, ktorí osvetľovali cestu a pre hráčov má Rudá Smrt predstavovať veľkú výzvu. Našu recenziu na základnú hru nájdete v tomto odkaze.

Parky
Ak ste prešli parky aj po zotmení, je načase zájsť do divočiny (Foto: Albi)
Ak ste prešli parky aj po zotmení, je načase zájsť do divočiny (Foto: Albi)

Úspech hry Parky a rozšírenia Parky: Po setmění na seba nenechal zabudnúť a Albi nám v najbližších rokoch prinesie druhé rozšírenie s názvom Do divočiny. To má priniesť nové karty parkov, nové žetóny zvierat či nové karty vybavenia, ktoré upravujú štýl hrania. Rovnako sa môžeme tešiť na vreckovú hru Parky na cestách, ktorá už je vo výrobe a čaká na dokončenie.

Únikovky
Bohatá budúcnosť série Únikovky (Foto: YouTube / Albi)
Bohatá budúcnosť série Únikovky (Foto: YouTube / Albi)

Pekným prekvapením boli hry zo série únikovky. Aj keď sa tento rok žiadnej ďalšej nedočkáme, v ďalších rokoch sa máme na čo tešiť. Albi má rozpracovaných šesť únikových projektov, ktoré chce postupne vypustiť.

V roku 2023 na nás čakajú tri Únikovky s pracovnými názvami “Operace Anthropoid“, “Rudolf II.” a “Praga Futura“.
Rok 2024 sa bude niesť v znamení tvorby autora Franza Kafku a husitskými odbojmi.
V roku 2025 sa môžeme tešiť na klasického autora W. A. Mozarta.

Atol
Starajte sa o podmorskú flóru a faunu v chystanej lokálnej hre (Foto: Albi)
Starajte sa o podmorskú flóru a faunu v chystanej lokálnej hre (Foto: Albi)

Hra Atol zvíťazila v súťaži Albi Den deskovek. Momentálne sa podľa vydavateľstva pracuje na zmene a prispôsobení rôznych herných mechaník. Ide o hru, v ktorej sa budete musieť starať o podmorské prostredie.

Vinohrad
Víno, k tomu hra, rozšírenie a víno. (Foto: Albi)
Víno, k tomu hra, rozšírenie a víno (Foto: Albi)

Kvôli veľkému záujmu sa vydavateľstvo Albi rozhodlo dotlačiť hru Vinohrad od Stonemaier Games. Rovno s oznámením dotlače nám prezradili, že budú pracovať aj na rozšírení Toskánsko, ktoré má do hry priniesť nové mechaniky a boj o prevahu nad toskánskym obchodným územím.

Frosthaven
Pripravte si exoskelet, prichádza Gloomhaven na steroidoch. (Foto: Albi)
Pripravte si exoskelet, prichádza Gloomhaven na steroidoch (Foto: Albi)

Po hre Gloomhaven, ktorej obsah škatule vážil 10 kilogramov prichádza väčšia, mohutnejšia, dlhšia a prepracovanejšia verzia. Frosthaven nám má priniesť o 5kg viac komponentov. Dve príbehové knihy, ktoré majú byť nabité atmosférou a skvelým príbehom. V českej verzii má byť dostupný aj obsah pre hru jedného hráča.

Frostpunk
Bude počítačová hra dobre fungovať aj na stole? (Foto: Albi)
Bude počítačová hra dobre fungovať aj na stole? (Foto: Albi)

Túto hru možno poznáte z obrazoviek vašich herných počítačov. Hra Frostpunk vás vysadí v odľahlej zamrznutej krajine, v ktorej bude vašou úlohou jediné – zostať nažive. Vydavateľstvo by chcelo hru vydať už tento december, no podľa prognózy logistiky to bude pravdepodobne až v januári 2023.

Dva bratři
Ktorý z dvoch bratov zdedí kráľovstvo? (Foto: Albi)
Ktorý z dvoch bratov zdedí kráľovstvo? (Foto: Albi)

Vydavateľstvo Albi hráčom sľúbilo, že budú prinášať viac hier od lokálnych dizajnérov a to sa snaží splniť. Hra Dva bratři je pôvodne česká hra, v ktorej proti sebe stoja dvaja bratia starého kráľa. Tí sa otcovi snažia dokázať, že sú to práve oni, kto by mal vládnuť. Počas hry budete vytvárať mapu pomocou doštičiek a snažiť sa získať kráľovský titul. Predstavená by mala byť na Essene v októbri.

Bláznivá kuchyně
Podaj papriku! Miešaj polievku! Horí ti panvica! (Foto: Albi)
Podaj papriku! Miešaj polievku! Horí ti panvica! (Foto: Albi)

Na ceste k vydavateľovi je hra Bláznivá kuchyně. Ide o hru v reálnom čase, v ktorej sa staráte o rodinný podnik a obsluhujete zákazníkov. Rýchla akcia, prepracovaná mechanika reálneho času a krásny artwork. V obchodoch už čoskoro.

Ďalšie dve hry, ktoré boli ohlásené, sú založené na televíznych súťažiach. Jednou z nich je vedomostná hra Na lovu, v ktorej budú hráči postupne eliminovaní, a druhou je, aj pre slovensko známe, Inkognito. V nej budete musieť uhádnuť povolanie na základe vašich otázok.

Albi Exclusive

Značka Albi Exclusive vznikla s myšlienkou dostať do výroby hry, ktoré by inak vo veľkých nákladoch nemali šancu, prípadne sú tak špecifické, že si nájdu len malé publikum. Hry pod touto značkou boli dostupné iba na e-shope a predajniach Albi. S tým je ale koniec. Vydavateľstvo sa rozhodlo túto značku posunúť aj iným predajniam spoločenských hier a tak sa Albi Exclusive mení na Albi+. V praxi to znamená iba to, že hry z tejto značky sa budú dať kúpiť aj v iných obchodoch. S tým však prichádza ešte jedna zmena – predplatné. Doteraz ste si mohli zaobstarať celé predplatné a dostali ste všetkých šesť hier. Po novom si budete môcť vybrať či vám z predplatného prídu všetky hry, alebo iba polovica – rodinné či strategické. Budúci rok sa máme dočkať týchto Albi+ hier:

Čtyři zahrady | rodinné
Presuňte sa do ázijských záhrad (Foto: Albi)
Presuňte sa do ázijských záhrad (Foto: Albi)

Hra od českého autora, ktorú vydalo Kórejské vydavateľstvo Korea Boardgames, sa dostáva aj k nám. Rodinná hra, v ktorej máte za úlohu získavať zdroje a tie meniť za bodové karty. Zdroje získavate nastavovaním štvorposchodovej budovy, ktorú si budete musieť poskladať.

Virtu umění vládnout | strategické
Bojujte o vládu v renesančnom Taliansku (Foto: Albi)
Bojujte o vládu v renesančnom Taliansku (Foto: Albi)

Virtú: umění vládnout vás vtiahne do renesančného Talianska, v ktorom sa rôzne regióny snažia o vládu celej krajiny. Táto vizuálne pekná hra vás bude tlačiť do premyslených rozhodnutí, vďaka ktorým sa môžete stať vládcom Talianska.

Pakal | rodinné

Rodinná hra, ktorá pripomína posuvné hlavolamy. Hráči si vytiahnu kartu, na ktorej sú zobrazené tri obrázky – tie musia byť na konci kola odhalené. Hra využíva aj systém presýpacích hodín a časovej tiesne.

Velká čínská zeď |strategické
Ubránite Čínsky múr pred nájazdom? (Foto: Albi)
Ubránite Čínsky múr pred nájazdom? (Foto: Albi)

Strategický worker placement, v ktorom sa snažíte obrániť Čínsky múr. Vysielate svojich vojakov na múr a za hradby, aby ste odbili nepriateľské sily. Zároveň sa v hre snažíte dokázať cisárovi svoje taktické a strategické schopnosti. Hra obsahuje kopec figúrok vojakov.

Ostrov pokladů | rodinné

Hľadanie pokladu nikdy nebolo bližšie. V tejto hre na vás čaká mapa, po ktorej hľadáte poklad ako skutoční piráti. Na to vám majú slúžiť klasické geometrické nástroje ako uhlomer, kružidlo a podobne. Ja osobne nie som fanúšikom kreslenia na hernú mapu, alebo iné poškodzovanie hier, no táto hra sa mi zapáčila svojou pirátskou témou.

Mini Rogue
Rýchla kartovka pre jedného hráča (Foto: Albi)
Rýchla kartovka pre jedného hráča (Foto: Albi)

Rýchla kartová hra, ktorá obsahuje jednoduchý boj a komplexnejší rozvoj postavy. Hra je určená prevažne pre sólo verziu, no je upravená aj pre hru dvoch hráčov.

Niektoré z uvedených hier už oznámené boli, produkcia sa však natiahla a tak nám Albi iba pripomenulo na čom všetkom v najbližšej dobe bude pracovať. Momentálne má vydavateľstvo nachystaných viac ako 30 projektov a bohaté plány do najbližších rokov. Tešíte sa na niektorú z nich? Ktorá z hier vás zaujala najviac? Čo hovoríte na zmenu Albi Exclusive? Napíšte nám do komentárov.

Celé video s oznámením si môžete pozrieť tu:

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE