History of Swear Words a Nicolas Cage
Pri poslednom scrolovaní Netflixu som popri kórejských drámach a TOP 10 narazila na random seriál, ktorý ma okamžite zaujal už podľa názvu. History of Swear Words vám pomôže s predstavou, že aj nadávka mohla vzniknúť z obyčajnej prezývky pre chalana.
V tom sa spustilo úvodne video. OMG, Nicolas Cage. Povedzme si pravdu. Kto nemá rád Nicolasa Cagea? Aspoň z mémov. Okrem toho aj kvôli častým nadávkam. Autori sa v prvej sérii zamerali na vytvorenie 6 epizód, ktoré predstavujú 5 najznámejších anglických nadávok spolu s jednou, o ktorej ste to možno ani len netušili. Ako jednu z obrovských výhod dokumentárnej série vnímam jej dĺžku. Epizódy majú len 20 minút a stihnete ich pozrieť naozaj rýchlo. Tvorcovia vtipného dokumentu vytvorili napodobnenie Through the Wormhole s Morganom Freemanom. History of Swear Words však nestráca na odbornosti v oblasti jazykovedy. Nadávky povyšuje na vyššiu úroveň z viacerých hľadísk.
Dokument ma stabilnú štruktúru. Je nám predstavená nadávka, vlastné názory opýtaných na nadávku, pôvod slova. Zaujímavým je bod zlomu, v ktorom sa napríklad z obyčajnej prezývky Richarda stala nadávka charakteristická pre mužský úd – Dick. Nezabúda sa na správne použitie nadávky a možná budúcnosť významu a použitia.
Spolu s Nickom vám svoj pohľad na nadávky predstavia komici a herci, a aj hudobníci. Pre mňa zaujímavejšou zložkou boli odborníci. Kory Stamper, ktorá upravuje americké slovníky, Melissa Mohr – autorka knihy o histórii nadávok alebo Benjamin K. Bergen, profesor kognitívnych vied na Kalifornskej univerzite v San Diegu, sú základom správneho pochopenia nadávky. Kým vedci mali zaujímavé postrehy, vyvracali falošné teórie a podkladali reálne základy slov, zabávači mi už po niekoľkých epizódach začali vadiť. Snažili sa presadiť ich “správne” názory na nadávky a ich používanie. Napríklad, zabávačkám sa nepáčili nadávky na ženy, ale oni mohli vynadať opačnému pohlaviu akokoľvek. Tešilo ma, že sa zabávači, aj keď len veľmi málo, striedali a nebola som odkázaná na tých istých ľudí v každej epizóde.
Napriek tomu, že sa program snaží byť vedecky zameraný, chýba mu jedna vec. Ten, ktorému je dokument smerovaný – bežný používateľ nadávok a jeho účasť v programe. Vypočuli sme si ako vznikli nadávky, ako fungujú v súčasnej spoločnosti, kto a prečo ich používa. V tom cítim najväčší rozdiel medzi Červou dierou a Históriou nadávok. Ako divákovi mi to v oblasti fyziky a astronómie nechýba. Nadávky sú však súčasťou najbežnejšieho života. Zbavujú nás stresu, napätia, negatívnych emócií a prejavujú aj tie pozitívne. Ak sa bude v tejto zaujímavej sérii pokračovať, dúfam, že sa objaví viac názorov od rôznych ľudí.
Dokument vo mne vyvolal dosť negatívnych ale aj pozitívnych emócií. Medzi tie najlepšie patrí dojem z vizuálu a grafického spracovania. Tvorcovia pracujú s časovou osou, dobovými fotografiami, kresbami, portrétmi. Vytvárajú zaujímavé animácie, výber zo slovníka sme mali pred sebou vždy, keď sa hovorilo o cudzích slovách alebo spomínanom význame nadávky. Vizuálny dojem z Nicolasovej kancelárie bol tiež pompézny a v poriadnom kontraste s tým, čo robil a hovoril vo svojich prehovoroch ako sprievodca programom.
Po prvej epizóde s názvom F*ck presahoval dokument moje očakávania. S opakujúcimi sa otázkami a zabávačmi sa moja radosť z náučno-zábavného dokumentu zmenila na akési stabilné pozeranie, ktoré síce bolo stručné, rýchle a super, ale už sa opakoval a záujem vo mne vzbudila až posledná epizóda. Za mňa má dokumentárna séria History of Swear Words 7 z 10 prostredníkov.
- Zaber(!) vás preverí [RECENZIA] - 28. januára 2024
- Na Gemeri je vraj tak bizarne, že o tom Majling znova píše - 20. septembra 2023
- Oppenheimer: “Stal som sa smrťou, ničiteľom svetov.” - 31. júla 2023