“Z koníčka popri práci sa tvorenie hier stalo našou hlavnou pracovnou náplňou.” – INTERVIEW s Denisou Braikeh z Mozgotrysku

Po vypuknutí pandémie ostali zatvorené nielen reštaurácie či kiná, ale aj čoraz obľúbenejšie escape roomy. Slovenská stránka Mozgotrysk nedávno priniesla prvú slovenskú online interaktívnu únikovku Prelet nad Alpami, ktorú si viete zahrať z pohodlia domova. Prednedávnom sme si hru vyskúšali aj my a teraz vám prinášame rozhovor s Denisou Braikeh, ktorá stojí za týmto ambicióznym projektom.

Ako dlho ste s Vašou hrou na trhu?
So samotnou online verziou Preletu nad Alpami sme na trhu približne od druhého lockdownu. Náš plán bol pôvodne iný, chceli sme sa zamerať viac na fyzické, stolové hry. No nepriaznivá situácia nás prinútila hľadať kreatívne riešenia, ako hneď po otvorení firmy neskrachovať.

Ako ste prišli na námet a formát tejto hry?
Ako som už spomínala, formát hry bol do značnej miery výsledkom korony. (POZOR SPOILER) Pôvodne sú totiž všetky káble, gombíky a tlačidlá súčasťou samostatnej prenosnej únikovej hry, ktorú sme kvôli korone nestihli uviesť na trh. Ide o “escape case”, teda únikový kufrík, ktorý obsahuje niekoľko samostatných scenárov. Keďže stretávať sa okolo spoločenských hier v širšom kruhu stále veľmi nemôžeme, rozhodli sme sa kufrík a teda celú hru zdigitalizovať a ponúknuť ju ako online verziu.

Ako teda vyzerá reálna 3D verzia tohto únikového kufríka?
Môžete si pozrieť prezentačné video nášho únikového kufríka. Vzhľadom na situáciu však na Slovensku fyzický kufrík neponúkame. Naša firma sídli vo Francúzsku a časté cestovanie v tomto období, tak ako sme to plánovali, je nemožné. Zavádzame ho teda len veľmi pomaličky na francúzsky trh.

Ako to funguje predaj tejto hry?
Na stránke www.mozgotry.sk si vyberiete hru a zaplatíte prostredníctvom platobnej karty, taká e-shopovská klasika. Obratom dostanete e-mail s inštrukciami, PDF s dokumentami a vstupný kód do hry. PDF si buď vytlačíte alebo otvoríte priamo v počítači. Do aplikácie s hrou zadáte jedinečný vstupný kód a môžete hrať. Sú hráči, ktorým sa hrá lepšie s papierovými materiálmi, iní preferujú šetriť prírodu a hrať z obrazovky. Preto sme voľbu nechali na nich. Z rovnakého dôvodu posielame všetky dokumenty elektronicky a nie poštou.

Koľko ľudí máte v tíme a koľko ich pracovalo na hre?
Záleží, čo rozumiete pod slovom tím. 😀 Ak sa pozeráme na počet zamestnancov, sme dvaja. No spolupracujeme s inými firmami, napríklad na grafickom dizajne. Rovnako sa pravidelne obraciame na komunitu testerov, ktorí nám dajú prvý feedback k hre a bez ktorých by hru nebolo možné vydať. Momentálne hľadáme do našich radov obchodného zástupcu, ktorý nám pomôže dať do obehu pôvodne zamýšľanú fyzickú verziu hry.

Ako dlho trvá príprava takejto únikovky?
Záleží od tvorivej nálady, produktivity a kreativity. Občas sa nám lepšie pracuje po večeroch, inokedy sme týždeň nad papierovačkami namiesto toho, aby sme tvorili. Digitalizácia kufríka nezabrala ani týždeň, zato výber témy, príprava rébusov a samotný príbeh…to bolo o inom. Dvom ľudom to trvalo možno aj mesiac, nehovoriac o tom, že technické dokumenty sme študovali zo záľuby už niekoľko rokov. No a potom bolo treba všetko naprogramovať a vyrobiť online hru. Ešte že máme v tíme takého šikovného programátora.

Spolupracovali ste na hre aj s nejakými odborníkmi ?
Za všetkým stoja hlavne hodiny dokumentov o leteckých katastrofách. Okrem toho sme vyspovedali aj letušky. Šťastie na samotných pilotov vo svojom okolí žiaľ nemáme.

Je to vaša hlavná náplň, alebo hry vytvárate popri full time práci?
Od októbra sme šťastne a na plný úväzok tvorcovia hier. Z koníčka popri práci sa tvorenie hier stalo našou hlavnou pracovnou náplňou.

Výslednej hre predchádzalo množstvo hodín príprav (Foto: mozgotry.sk)
Výslednej hre predchádzalo množstvo hodín príprav (Foto: mozgotry.sk)

Spolupracujete aj so zahraničnými firmami?
My sami sme zahraničnou firmou, v ktorej ale pracujú aj Slováci. Okrem slovenského trhu máme teda rozbehnutý ten francúzsky. V závislosti od typu projektu potom spolupracujeme buď so slovenskými alebo francúzskymi firmami.

Dnes sa veľa spoločenských hier objavuje aj na známych herných stránkach. Plánujete spoluprácu aj s inými hernými platformami?
Vytipovaný máme Steam, no pre rok 2021 to nie je priorita. Chceli by sme cez nich ponúknuť viacero druhov online hier. Takže až bude všetko pripravené, dáme vedieť. Zatiaľ sme v štádiu tvrdej driny na prototypoch.

Viete nám načrtnúť na čo sa môžeme tešiť v ďalšej únikovke?
Špionáž na ambasáde: Medzi ľuďmi panuje strach. Istá nemenovaná krajina sa snaží ovládnuť svet za každú cenu. Šušká sa, že pripravujú kyber útok. Je nevyhnutné zastaviť ho skôr, ako bude neskoro! Boli ste vybraní ako elitní agenti, ktorí majú za úlohu infiltrovať sa na ambasádu. Odhaľte, čo sa chystá a ako to zastaviť!

Okrem druhej časti „Špionáž na ambasáde“ chystáte aj tretí diel?
Chystáme, chystáme. Ide o rodinný príbeh, ktorý je určený pre deti od 8 rokov. Obria večera bude jednou z noviniek prvého polroka 2021. Rodina bude musieť vyriešiť sériu kuchynských hlavolamov a vytratiť sa skôr, než sa obor vráti do chalupy a urobí si z nich polievku.

Na vašej stránke sme našli aj únikové pohľadnice. Čo je to za koncept a ako to funguje?
Úniková pohľadnica je escape hra v mini formáte, ktorá dorazí priamo do poštovej schránky príjemcu. Pohľadnicu buď môžete darovať (adresátovi ju pošleme my na “tajnáša”) alebo si ju objednať sami pre seba. Po naskenovaní zaintegrovaného QR kódu sa lúštiteľovi v aplikácii otvorí séria úloh, ktoré treba pomocou pohľadnice vyriešiť. Test Vianočnej pohľadnice dopadol na výbornú, preto chystáme novú, narodeninovú.

Únikový kufrík zaujme svojím inovatívnym prístupom k spoločenským hrám (Foto: FB/BRÄK BOX)
Únikový kufrík zaujme svojím inovatívnym prístupom k spoločenským hrám (Foto: FB/BRÄK BOX)

Máte v pláne nejaké akcie a zľavy na vaše hry?
Momentálne prebieha na portáli Zľavomat akcia na online únikovú hru Prelet nad Alpami. Využiť sa dá do konca februára.

Ako vnímate toto „COVID obdobie“ z pohľadu vydavateľa?
Mám pocit, že akonáhle sa zatvorili tradičné únikové miestnosti, ľudí na Slovensku ani nenapadlo hľadať “online” verziu takéhoto druhu zábavy. Zato francúzsky trh sa s nimi roztrhol. Práve to nás motivovalo ponúknuť online verziu aj na Slovensku. Či úspešne, to môžete posúdiť sami.

Denise veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov. Ak vás rozhovor zaujal, vyskúšajte si túto jedinečnú online únikovku aj vy – pre viac info môžete sledovať Mozgotrysk aj na Facebooku

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.