Príbeh služobníčky, ktorý by ste prežiť nechceli
Rok čo rok sa rodí čoraz viac neplodných žien. Tých, ktoré sú schopné založiť si svoju vlastnú rodinu ostalo už len pár. A svet je predsa schopný akéhokoľvek zverstva, aby sa zachránil. Ak sa vzoprieš, zomrieš. Alebo horšie. Pošlú ťa na vojnový front, na ktorom ťa pomaly a bolestivo zabije radiácia.
Seriál The Handmaids Tale (ktorý získal niekoľko Zlatých glóbusov a cien Emmy) je adaptáciou rovnomennej knihy autorky Margareth Atwood z roku 1985. Ponúka nám dystopické Spojené štáty americké, ktoré bojujú s obrovským úbytkom obyvateľov. Prognóza? Ak to takto pôjde ďalej, Amerika jednoducho vymrie. A to samozrejme vláda nemôže dopustiť.
Gilead je dystopická spoločnosť, niekdajšie Spojené štáty, v ktorej ženy nemajú žiadne práva. Sú len majetkom svojich manželov. Za tento stav môže environmentálna katastrofa, ktorá spôsobila neplodnosť žien a mužov. Vláda preto prišla s novým zákonom. A hoci sa skutočne podarilo zlepšiť životné prostredie niekdajších Spojených štátov, v Gileáde sa dejú iné hrozné veci. Pretože “lepšie nikdy neznamená lepšie pre všetkých. Pre niektorých to vždy znamená horšie.” A tak musí byť úbytok obyvateľov vyriešený radikálnou zmenou: všetky plodné ženy budú odchytávané a umiestňované do špeciálnych výcvikových táborov. Tam sa z nich stanú služobníčky. Alebo, ako na pravú mieru uviedla hlavná hrdinka, chodiace maternice.
Aby sme si to vedeli lepšie predstaviť, Gilead je ukážková totalitná spoločnosť. Šesť kást, ktoré v tomto štáte fungujú rozpoznáte ihneď podľa jednotného oblečenie, medzi nimi aj tzv. Eyes, oči Gileadu – strážcovia odetí v čiernom, ktorí dohliadajú na poriadok, Marthy v sivozelených rovnošatách – neplodné bezvýznamné ženy pracujúce ako chyžné a domáce, Velitelia – vodcovia štátu, bohatí členovia parlamentu, ich neplodné Manželky, a samozrejme Služobníčky, odeté v hriešnej šarlátovej červenej, umiestňované do rodín Veliteľov, aby im porodili deti, ktoré ich manželky nedokážu.
Zverstvo, hovoríte si? Gilead má ospravedlnenie – Bibliu, ktorú berú prehnane doslovne. Návrat k tradicionalistickým hodnotám vidno všade a naháňa vám strach. Aj nápad so služobníčkami je inšpirovaný Starým zákonom.
“Keď Ráchel videla, že je neplodná, žiarlila na svoju sestru a povedala Jákobovi: Daj mi synov; ak nie, zomriem. Jákob sa rozhneval na Ráchel a vykríkol: Či som ja Boh, ktorý ti odopiera plod života? Ona odpovedala: Tu je moja slúžka Bilha; choď k nej, nech porodí na moje kolená a tak z nej budem mať aj ja synov. Dala mu svoju slúžku Bilhu za ženu a Jákob vošiel k nej. Bilha počala a Jákobovi porodila syna.” (Genezis 30:1)
Príbeh sleduje hlavnú hrdinku, ktorej bolo pridelené meno Offred (Elizabeth Moss). Tá bola odtrhnutá od svojho manžela a dcérky a umiestnená do rodiny jedného z najvýznamnejších veliteľov Gileadu. Musí znášať dennodenné urážky jeho manželky a hrôzostrašné sexuálne násilie, ktoré je ospravedlňované akýmsi vyšším cieľom – zachrániť ľudstvo. Offred sa však odmieta vzdať, chce vydržať, aby našla svoju dcéru a zachránila ju z tejto pokrivenej spoločnosti. Vďaka neustálym flashbackom na jej niekdajší život sa vám bude zdať, že situácia v Gileade je tak reálna až to človeka mrazí.
Autorka Atwood nám ponúka dystopiu, ktorá nás nebude miasť romantickými x-uholníkmi. Nenachádzame v nej zmätenú tínedžerku, ktorá v sebe náhle odnikiaľ nachádza hrdinku. Ponúka nám úplne obyčajnú ženu, ktorá sa ocitla v strašnej situácii. Ženu, ktorá je ochotná zniesť všetko, aby zachránila svoje dieťa. Ponúka nám príbeh, ktorý sa nám zdá v niektorých momentoch desivo reálny a núti nás zamyslieť sa, aká tenká čiara sa nachádza medzi našou spoločnosťou a tým, čím si prechádza Offred.
The Handmaid’s Tale je seriál, ktorý budete chcieť pozerať, nech vás akokoľvek znechutí. V celej prvej sérii som nenašla ani jednu zlú časť. Každá vás chytí za srdce, vybehnú vám z nej zimomriavky a budete chcieť pozerať ďalšiu. A samozrejme pri každej časti budete ďakovať božstvám, že je to len fikcia. Pre mňa je tento seriál jeden z najlepších, aké som kedy videla a odporúčam ho úplne každému.
Doposiaľ bolo odvysielaných iba prvých desať epizód prvej série. Na tú druhú sa môžete tešiť už 25. apríla.
https://www.youtube.com/watch?v=PJTonrzXTJs&t=43s
- Stephen King píše knihu o Jánošíkovi. Aký dopad bude mať na slovenskú kultúru? - 1. apríla 2023
- Murder Mystery s PoP-Cultom - 23. apríla 2019
- 50 kariet na záchranu sveta – Detektívna únikovka od Albi (RECENZIA) - 3. novembra 2021
Pingback: POPCULT