5 dôvodov, pre ktoré si musíte pozrieť videoherný dokument High Score
Videohry sú svetovým fenoménom už niekoľko desaťročí. Akčné hry, adventúry, RPG. Viete kto a čo stálo za vznikom prvých moderných hier? V článku nájdete päť dôvodov, prečo by ste mali vidieť dokumentárnu sériu High Score, ktorú ocenia hráči počítačových a konzolových hier, ale aj tí, ktorí sa do tohto sveta ešte nedostali.
I. História vzniku hier
Séria približuje postupy od prvých 8-bitových hier až po plynulo pohyblivé 3D grafiky, ktoré sa postupne vyvíjali a vznikali úsilím ľudí so záujmom v tomto biznise. Musím sa priznať, že okrem názvov korporácií som poznala málo hier či priebeh ich vývoja. Nikdy by som nevravela, že existovali také veľké spory o značky a hráčov. Súboj Atari s Nintendom, spory o autorské práva či porovnávania s cieľom nájsť lepšiu kozolu (v súčasnosti Xbox verzus PlayStation). Séria sa orientuje na Japonsko a Spojené štáty americké. Trochu mi tam chýbal európsky trh, no voči USA a Japonsku neboli Európania tak silným hráčom.
II. Vývojári hier
Od koho sa najlepšie dozviete, ako hra vznikala, než od jeho tvorcu? Jeden z najlepších ťahov Netflixu bol práve v tom, že si vybrali samotných vývojárov hier. Celému dokumentu tak dodávajú na autenticite práve tí, ktorí sa venovali tvorbe nie deň ani týždeň, ale niekoľko mesiacov až rokov. Vývojár sa predstaví, povie, akú hru vytvoril a pokračuje v tom, ako prišiel k nápadu na hru a názov. Pre mňa najazujímavejšiou historkou je príbeh za vznikom názvu pre hru Kirby.
III. Hráči
Áno, to sme my. Teda tí, ktorí sa na hraní podieľali pred 30-40 rokmi. Hráči, z ktorých sa stali šampióni v prvých, vtedy najlepších hrách sveta. Doteraz si pamätajú pocity z toho, keď sa stali majstrami sveta vo svojej obľúbenej hre. Mnohých práve tieto výhry motivovali k tomu, aby v hrách pokračovali a venovali sa im aj ako vývojári. Tak urobil napríklad aj Richard Gariott, ktorý je známy ako Dungeon Master a stojí za vývojom hernej série Ultima.
IV. Inšpirácia
Tento bod môžete pochopiť z viacerých pohľadov, napríklad ako nahliadnutie do samotnej inšpirácie autorov. Ak ste doteraz nepoznali hry, ktoré sú v sérii zobrazené, môžete vidieť, ako veľmi na nich tie súčasné odkazujú. Ďalším pohľadom na inšpiráciu je napríklad architektúra, zobrazená aj v brutálnej hre Mortal Kombat. Posledným z mojich vysvetlení inšpirácií je inšpirácia smerom k vám. Možno sa inšpirujete aj vy a stanú sa z vás novodobí vývojári videohier.
V. Hry môže hrať každý
Je jedno kým ste, hlavné je to, aby ste sa bavili. Podľa dokumentu sa hry delila na tie pre ženy a pre mužov. Dnes je už situácia úplne iná a je normálne, že Cacodemona v hre Doom zabíjajú aj ženy a vysnívaný dom si v Sims postaví muž. Aj to, že medzi vývojárov prelomových hier patrili ženy, muži, ľudia rôznych rás či orientácií. Príbehy vtedajších hráčov hovoria presne o tom, že v hernom svete fungovali, lebo ich to bavilo a boli sami sebou.
High Score je limitovanou sériou, ktorá však na Netflixe ešte nejaký ten čas pobudne. Seriál má 6 epizód. To je tak akurát na jeden dobrý a ešte k tomu poučný bingewatch, ktorý je doplnený o skvelú a hlavne tematickú grafiku. Na záver článku nesmie chýbať trailer.
- Zaber(!) vás preverí [RECENZIA] - 28. januára 2024
- Na Gemeri je vraj tak bizarne, že o tom Majling znova píše - 20. septembra 2023
- Oppenheimer: “Stal som sa smrťou, ničiteľom svetov.” - 31. júla 2023