Seriál

The Queen´s Gambit. Seriál, ktorý ma naučil všetko, okrem hrania šachu

Hovorí sa mu kráľovský šport. Aj keď podmienky športu až tak úplne nespĺňa, na svete si udržiava obrovskú základňu hráčov aj fanúšikov aj v súčasnosti. Reč je o šachu. Práve na tento šport sa tvorcovia z Netflixu zamerali vo svojom najnovšom seriáli, ktorý nesie názov po jednom zo šachových otvorení hry. Nazýva sa Dámsky gambit, v angličtine známy ako The Queen´s Gambit.

Príbeh šachovej veľmajsterky sa v seriáli odohráva najmä v 60-tych rokoch minulého storočia. Po tragickej nehode, pri ktorej prišla o život jej matka, sa deväťročná Elizabeth Harmon (ako dieťa Isla Johnston) ocitne v sirotinci pre dievčatá. Spočiatku obyčajný sirotinec sa mení na divné miesto, kde deťom namiesto jedla ponúkajú tabletky. Podľa slov ošetrovateľa, pána Fergussona (Akemnji Ndifornyen), sú to len vitamíny. Beth, ako ju nazývajú, dostane radu od Jolene (Moses Ingram), aby “tie zelené” jedla až v noci. Po okamžitom požití však pochopí, prečo to má robiť.

Prvé stretnurtia so šachom a pánom Scheibelom (Foto: Netflix)

Matematika ide mladej Beth veľmi dobre, preto ju vyučujúca posiela počas hodín vytrepať hubky na tabuľu do suterénu sirotinca. Tu sa prvýkrát stretáva s pánom Scheibelom (Bill Camp), ktorý ju odoženie preč po tom, čo ho vidí hrať šach samého proti sebe. Po niekoľkých dopytovaniach jej ukazuje jednotlivé ťahy. Beth uteká z hodín a školy. Tu sa ukazuje výhoda brania zelených tabliet. Vďaka ním si dokáže predstaviť šachovú partiu a trénuje svoje veľmajstrovské myslenie. Beth si voči tabletkám vytvorí závislosť, čo jej v prípehu prinesie niekoľko nepríjemných udalostí.

Beth vďaka podpore adoptívnej matky vyhráva turnaje jeden za druhým (Foto: Netflix)

V prípehu sa presúvame o 6 rokov neskôr, keď sa Beth (Anya Taylor-Joy) dostáva do adoptívnej rodiny, Podotýkam, krachujúcej rodiny, v ktorej sa o ňu stará len Alma Wheatley (Marielle Heller). Ta zistí, že hraním šachu sa dá pekne zarábať a chodí s ňou po šachových turnajoch. V nich sa objavuje veľa úspešných hráčov. Pre ňu najdôležitejšími sú D.L. Townes (Jacob Fortune-Lloyd), Harry Beltik (Harry Melling) a Benny Watts (Thomas Brodie-Sangster). Stávajú sa prekážkami, neskôr motiváciami na úspešnej ceste šachového majstra. To, čo ju najviac motivuje, je však ZSSR a jej šachoví veľmastri. Konkrétne, Vasily Borgov (Marcin Dorocinski). Kvôli hraniu v Sovietskom zväze sa dokonca začne učiť rusky.

Život Beth je plný alkoholu a drog, čo si vysvetľuje, ako zlyhanie matky. Svet okolo nej je pre ňu veľakrát nepochopiteľný a naschvál jej dáva rany, o ktorých jej matka ako malej hovorila. Stojí ju to námahu, peniaze, množstvo síl a psychické zrútenia, ktoré ústia do predávkovania. Priatelia ju držia nad vodou, hrajú s ňou šach a riešia šachové zápletky čoraz komplikovanejšieho charakteru. V seriáli sa nevyhýbame ani rýchlym hrám o peniaze.

Po poslednom alkoholickom opojení Beth prekvapí zaujímavá návšteva (Foto: Netflix)

Inšpirácie z reálneho života

Hlavná postava seriálu síce je vymyslená, no mnoho vecí je prebratých z minulosti, ale aj konkrétne z obdobia, kedy sa miniséria odohráva. Medzi nich patria aj zelené tabletky, ktoré Beth vyvolávajú halucinácie, ktoré sa nazývajú Xanzolam. V reálnom svete boli známe pod menom Librium, ktorý bol v 60-tych rokoch populárny pri liečbe úzkosti, nespavosti či liečbe abstinenčných príznakov. Bohužiaľ, jeho používanie v sirotincoch bolo potvrdené vo východnej Európe. V krajinách ako Rusko, Ukrajina a Rumusko používali silné drogy na upokojenie detí. Čo je ešte viac znepokojujúce, podľa viacerých zahraničných portálov sa v USA podávali tieto sedatíva deťom migrantov, aby dokázali prežiť náhle odtrhnutie od rodiny. Seriál ukazuje aj problematiku závislosti na alkohole u žien. Sprevádza nás takmer počas celej série.

Samotné hranie nepochádza len tak od hocikoho. Predlohou série bola rovnomenná kniha, ktorú napísal Walter Tevis – bola napísaná aj vďaka faktu, že samotný autor bol hráčom šachu. Podľa autora je kniha poctou chytrým ženám. V 60-tych rokoch bolo ich umiestňovanie na popredných priečkach chabé, priam nulové. Uprednostňovala sa mužská liga. Prvé stretnutie so ženskou ligou v seriáli je až na turnaji v Moskve, ktorého sa ako divák zúčastnila ženská majsterka Sovietského zväzu, ktorá však (podľa slov komentátora) ešte proti mužovi nevyhrala.

Ak vás šach naozaj zaujal a chceli by ste sa mu priučiť, existuje naozaj mnoho príručiek, ktoré vám dokážu pomôcť. Väčšinou ich nájdete podľa toho, na aký ťah, či časť zápasu sa zameriate (napríklad otvorenie či koncovka). O tom, či sú knihy z reálneho prostredia šachu, som sa viac nedozvedela.

Čo ma osobne potešilo, bola práca kostymérov, ktorý v priebehu rokov ukazovali zmeny najmä dámskej módy. Od šiat pod kolená sme sa dostali k rifliam a novším strihom či materiálom a zmenám make-pu. Avšak do tohto konceptu nesedel Benny Watts, ktorý počas celého seriálu pripomínal niekoho, kto sa práve vrátil z Texasu a neprechádza žiadnymi zmenami. Okrem kostýmov sa objavujú aj dobové autá z USA. Nechýba ani tradičná Volga v Rusku či malé francuzske autá v Paríži.

Trochu iné finále US OPEN, v ktorom proti sebe hrajú Beth a Benny Wattz (Foto: time.com)

Čo mi The Queens Gambit ponúkol?

Seriál má 7 epizód pomenovaných podľa jednotlivých častí šachového zápasu. Ukazuje život a pocity človeka, ktorý postupne stráca ľudí okolo seba a stáva sa závislým na niečom, čomu spočiatku nerozumie. Beth vo mne vzbudila pocit, že chceme človeku pomôcť, no niekedy ani nevieme ako.  Ukázala mi, aká strastiplná môže byť cesta človeka, ktorý nemá spočiatku nič, no stane sa ukážkou úspechu, aj keď podporeného liekmi – čo by sa už v dnešnej dobe pravdepodobne nestalo.

Príbeh mal pre mňa mal len jeden jediný zádrheľ. Doteraz neviem, ako sa šach hrá. Niekedy som sa práve preto strácala v informáciách o šachu. V príbehovej linke mi však nerobil problém. Keďže mne matematika veľmi nešla, tak v mojom hodnotení stráca seriál The Queen´s Gambit dva body a jeho výsledné hodnotenie je teda 9 z 10.

Ivana Tomečková
DarkSites:

Ivana Tomečková

Zbiera figúrky Funko POP!.Okrem klasickej seriálovej tvorby miluje anime, mangu a počúva K-pop. V jej watchliste nechýba Game of Thrones, Black Mirror, Naruto či Bojack Horseman. Trpí nykrofóbiou a v hraní hier na Xbox je zatiaľ totálny noob. A niekedy aj pečie koláčiky!

0 thoughts on “The Queen´s Gambit. Seriál, ktorý ma naučil všetko, okrem hrania šachu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.