O čom snívajú vlci (RECENZIA – The Witcher: Nightmare of the Wolf)
Cesta pretínajúca temný les osvetlená len splnom mesiaca a zlovestná pieseň o monštrách. Náhle sa čosi zvrtne, a pocestní sa stretávajú tvárou tvár príšere, pred ktorou už neuniknú. Len strieborný meč môže zachrániť aspoň jedného z nich.
Takto sa začína príbeh filmu The Witcher: Nightmare of the Wolf, ktorý len pred tromi dňami dorazil na Netflix. Producenti seriálu o Geraltovi sa tentokrát rozhodli dať priestor inému dôležitému zaklínačovi. Tatko Vesemir, ako Geraltovho učiteľa a majstra radi nazývajú fanúšikovia, sa však predstavuje v úplne novom svetle.
Príbeh
Príbeh filmu sa odohráva v dvoch časových líniách. Hlavná z nich sa zameriava na obdobie, v ktorom boli zaklínači na výslní. Vesemir má v tomto čase takmer 70 rokov, teda je ešte pomerne mladým zaklínačom, ktorý si už však vo svojom živote čo-to zažil. Vôbec to však nie je ten vážny, zádumčivý starý pán, ktorého poznáme napríklad z hier – naopak, naskytá sa nám pohľad na arogantného, ľahkovážneho mladíka, ktorý si je vedomý svojich zaklínačských kvalít, za ktoré si vždy nechá dobre zaplatiť. Druhú líniu tvoria flashbacky na Vesemirove detstvo a jeho príchod na Kaer Morhen.
Vo filme sa Vesemir stretáva s nevšedne krvilačným lešijom, ktorého ovláda akási neznáma mágia. Tá by mohla byť napojená na mladú elfku, ktorá však nedávno zmizla, podobne ako mnohé ďalšie efské dievčatá. O tejto skutočnosti informuje zaklínača kráľ elfov Filavandrel, ktorý ho žiada o pomoc, no Vesemir odmieta.
Medzitým sa na Kaedwenskom kráľovskom dvore puritánska čarodejnica Tetra Gilcrest snaží presvedčiť kráľa o tom, že zaklínači sú nebezpečným nepodarkom mágie a ich zničenie je nevyhnutné. Kráľ si však žiada dôkaz o pravdivosti jej slov, a tak ju vysiela na hon lešija v spoločnosti zaklínača Vesemira.
Postavy
V Nightmare of the Wolf sa nám naskytá pohľad na niekoľko nových (a zopár známych) postáv. Vesemira (Theo James) si divák napriek jeho arogancii a ľahkomyseľnosti obľúbi okamžite. Jeho šarm zmiešaný s predošlými vymenovanými vlastnosťami by som prirovnala k Tonymu Starkovi, pretože presne taký istý pocit vo vás Vesemir zanechá. Je celkom zaujímavé, aký protiklad Geralta je v tomto príbehu jeho učiteľ – zatiaľ čo Geralt vníma zaklínačske remeslo a boj ako prácu, Vesemir v ňom vidí zábavu. Okrem hlavnej postavy stretávame ešte niekoľko zaklínačov, medzi nimi aj Vesemirovho majstra Deglana (Graham McTavish), ktorý takpovediac zosobňuje stereotypnú predstavu o zaklínačoch.
Stretávame sa i s postavami z Vesemirovho detstva, dokonca i s jeho niekdajšou láskou Illyanou (Mary McDonnell). Hoci ju Vesemir kvôli zaklínačskému remeslu opúšťa, ostáva pre neho navždy trpkou pripomienkou toho, čo všetko kvôli svojmu rozhodnutiu stratil.
Čarodejnica Tetra Gilcrest (Lara Pulver) vás počas sledovania poriadne potrápi. Jej motivácia ostáva divákovi skrytá až do samého konca a vytvoriť si jednotný názor na ňu dá človeku zabrať. V každom prípade postavu typickej čarodejnice zosobňuje dokonalo – od arogancie, cez mocichtivosť až po pocit nadradenosti nad bežnými ľuďmi.
Animácia
Čo sa týka vizuálnej stránky, ide o mix medzi klasickým anime a západnými prvkami animácie. Tento štýl sa najmä na Netflixe teší čoraz väčšej obľube, čosi podobné sme mohli vidieť v seriáli Castlevania.
Výhodou animácie je jednoznačne schopnosť ukázať to, čo by v bežnom seriáli jednoducho neprešlo. Už v prvých minútach nám film dáva značne najavo, že detské publikum by sa ho malo strániť. Násilné scény sú veľmi explicitné, okrem odrezaných končatín sa nám naskytne pohľad na praskajúce telá či oči visiace z jamiek. Napriek tomu sú tieto scény majstrovsky spravené a zanechajú na vás presne taký efekt, aký mali tvorcovia v úmysle. Jednoducho okamžite viete, že sa nachádzate na Kontinente, kde sa s vami nikto maznať nebude.
Videli sme aj mnoho nových príšer, ktoré nám zatiaľ seriál o Geraltovi neukázal – prízraky, topivci, mory a dokonca aj úplne nové fanúšikmi zatiaľ nepoznané monštrá. Oproti hrám, v ktorých sme príšery mohli vidieť, sú tieto ešte ohavnejšie a desivejšie a stretnúť sa s nimi znamená koniec.
Svet zaklínačov, príšer a mágov
Film nám okrem solídneho príbehu a fantastických postáv ponúkol pohľad na svet Kontinentu ešte za čias, keď sa na Kaer Morhene ozývalo rynčanie mečov a štrnganie pohárov. Mohli sme ho vidieť v plnej sláve, no zároveň nám film dovolil pozrieť sa, čo v skutočnosti znamená byť zaklínačom. Vesemirov tréning nám ukázal, prečo sa väčšina chlapcov nedožila ani skúšky tráv. Práve na tú sa divákovi nepozerá najľahšie, pretože nech sú zaklínači trénovaní akokoľvek prísne, sú to vo väčšine prípadov iba obyčajné deti, ktoré si svoj osud nevybrali. Presne tieto scény v divákovi umocňujú zážitok z filmu a celkovo vyvolávajú záujem o svet zaklínačov a súcit s nimi. Práve nápadný rozdiel medzi Vesemirom a Geraltom odzrkadľuje, ako sa jednotlivé postavy vyrovnávajú s traumou a utrpením, ktoré pri procese premeny na zaklínačov zažili.
Film okrem iného rozširuje lore o zaklínačoch – dozvedáme sa niečo o pôvode príšer, vzniku zaklínačoch a v neposlednom rade i o úpadku Kaer Morhen. Divákov takto tvorcovia šikovne navnadili nielen na 2. sériu Zaklínača, ale aj na pripravovaný spin-off Blood Origin.
Záverečné hodnotenie
Už dávno som nepozerala niečo s takým záujmom, ako Nightmare of the Wolf. Ku koncu filmu som sa pristihla pri tom, ako s manželom sedíme nalepení na monitore s mierne otvorenými ústami a pomaly ani nedýchame. Nieže by bol film až taký svetoborný, ale jeho príbeh bol pútavý od úplného začiatku a okamžite vás vtiahol do deja. Postavy sú komplexné, s vlastnými príbehmi a motiváciami, ktoré dotvárajú celkový zážitok z filmu. Akčné scény vás nenechajú chladnými, nevtieravá milostná linka vás nečakane dojme, a zvrat v deji vás poriadne udrie do hrude. The Witcher: Nightmare of the Wolf sa tvorcom podaril na výbornú. Bol natoľko zaujímavý, že by som privítala samostatný animovaný seriál ako pokračovanie Vesemirovho príbehu. Jednoznačne stojí za zhliadnutie a verím, že poteší a zahreje nejedno fanúšikovské srdce. Nezabudnite, zaklínač NIKDY neváha.
- Stephen King píše knihu o Jánošíkovi. Aký dopad bude mať na slovenskú kultúru? - 1. apríla 2023
- Murder Mystery s PoP-Cultom - 23. apríla 2019
- 50 kariet na záchranu sveta – Detektívna únikovka od Albi (RECENZIA) - 3. novembra 2021