Spoločenské hry

Keď sa pobijú fandomy – Unmatched: Souboj Legend (RECENZIA)

Mám na vás otázku. Ak by sme proti sebe postavili Zaklínača Lamberta a  Herculesa, kto z nich by vyhral?

České vydavateľstvo Albi nám odpovede na tieto umožňuje prežiť. Hra Unmatched: Souboj Legend ponúka štyroch hrdinov, ktorí by sa za žiadnych okolností nemali možnosť stretnúť. My ich však vieme postaviť na bojisko a vyskúšať ich sily proti sebe. Alica z Krajiny zázrakov, pirát Sindibád, mytická Medúza a kráľ Artuš vojdú do baru… teda na bojisko.

V základnej hre na vás čakajú štyri postavy (Foto: PoP-Cult Magazín)
V základnej hre na vás čakajú štyri postavy (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra funguje celkom jednoducho. Hráči sa postupne striedajú a ich úlohou je znížiť zdravie protivníka na 0 a tým ho poraziť. Na to využívajú karty v ruke. Každý z hrdinov má vlastné karty, ktoré podporujú jeho špeciálnu schopnosť. Vo svojom ťahu musí hráč vykonať dve akcie, pričom ich môže ľubovoľne kombinovať. Ide o manéver (dotiahnutie karty a pohyb po pláne), zahratie karty pasce alebo zaútočenie na nepriateľa. Po odohraní dvoch akcií je na ťahu druhý hráč.

Osobne sa mi páči systém posilňovania efektov kariet. Môžete tak zväčšiť počet miest, o ktoré sa vaša postava pohne alebo si zvýšiť útok či obranu. Presne podľa toho sú karty rozdelené. Buď ju viete využiť ako pascu, útok alebo obranu. Každá z kariet obsahuje aj to, pre koho je určená. Napríklad Artuš teda nemôže použiť karty určené pre Merlina a naopak.

Karty vám umožňujú útočiť aj brániť sa (Foto: PoP-Cult Magazín)
Karty vám umožňujú útočiť aj brániť sa (Foto: PoP-Cult Magazín)

Pravidlá nie sú dlhé, no za to sme sa v nich dokázali stratiť niekoľkokrát a k hraniu sme si museli pozrieť výukové video. Hneď pri rozložení hry nie je povedané ktorou stranou nahor sa má uložiť plán. Teraz už viem, že obe strany ponúkajú iba určitú úroveň obtiažnosti terénu. Ak však do ruky hru chytí nehráč, nebude sa ďalej vedieť pohnúť. Oceňujem však jednoduchosť hrania, nakoľko sa vo vašom ťahu môžete buď hýbať, nastražiť pascu alebo zaútočiť.

Umelecké stvárnenie kariet sa mi veľmi páči. Artwork vo vás buduje nepokoj. Pripomína mi to plagáty v dystopickej autokracii. Plán vyzerá jednoducho a nestane sa, že by ste si zmýlili prepojené plochy pri pohybe. Žetóny pomocníkov sú vyrobené z kvalitného plastu, ktorý miestami pripomína sklo. Insert je zvládnutý na výbornú a každá karta či žetón v ňom má svoje miesto. Je ale pravda, že po uložení hry zvislo, sa môžu horné karty trošku zosypať na tie spodné, no nestáva sa to často.

Plán je rozdelený na farebné oblasti (Foto: PoP-Cult Magazín)
Plán je rozdelený na farebné oblasti (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hráči po celom svete vyzdvihujú strategickosť hry, no popravde som ja veľkú stratégiu v hre nenašiel. Je však možné, že hra nebola určená pre moju úroveň taktiky a že sa v nej naozaj nachádza takáto výzva. Hra je určená pre 2-4 hráčov, z ktorých sa každý môže chopiť jedného hrdinu. Unmatched ponúka aj režim tímov, takže v nej môžete vyskúšať aj kooperáciu s vašim spoluhráčom. Práve v boji 2 vs. 2 sme v hre videli potenciál, nakoľko je mapa plnšia a každý pohyb si musíte premyslieť. Hru by som však odporučil hráčom, ktorí si chcú skôr pri hraní oddýchnuť. Dĺžka jednej hry sa pohybuje okolo 30 minút, no to záleží aj na taktike a dĺžke myšlienkových pochodov všetkých hráčov.

Dobrá správa pre ľudí, ktorých hra zaujala. Vydavateľstvo Albi chystá aj rozšírenie, v ktorom pribudnú nové postavy. Konkrétne ide o Draculu, Dr. Jeckylla a pána Hyda, Sherlocka Holmesa a neviditeľného muža. Rozšírenie vychádza na jeseň, je hrateľné aj bez základnej hry, no postavy viete kombinovať.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE