Nová deduktívna hra od Albi – Mazaný lišák (RECENZIA)
Deduktívne hry zväčša nepatria do mojej vyhľadávanej kategórie spoločenských hier. Mazaný lišák sa mi však zapáčil natoľko, že škatuľa nie je odložená v polici, ale zaujala taký stand-by režim na nočnom stolíku a je stále pripravená na hru. Čím sa Mazaný lišák odlišuje?
Deduktívna párty novinka od ALBI prináša hru Hádaj na čo myslím na stôl s obmenenými pravidlami, ktoré hráčom dodávajú pocit časovej tiesne. V hre sa nachádza balíček kariet a každá je rozdelená na dve časti. V bielej časti sa nachádza oblasť a v červenej konkrétne slovo, ktoré budú hráči hádať. Jeden z hráčov zaujme rolu lišiaka a pozrie sa na slovo. Ostatní hráči si vezmú po šesť kariet indícií, červenú fixu a budú hádať. Nato majú každé kolo 90 sekúnd. Pýtať sa môžu na všetko čo im napadne – tvar, veľkosť, lokalita, sfarbenie a podobne. Nesmú sa však pýtať na to, ako sa hľadané slovo píše či aké (najmä pri zvieratách) zvuky vydáva. Po uplynutí 90 sekúnd, ktoré podľa pravidiel nemusíte brať doslova, hráči vyložia karty indícií a lišiak priradí k riadku toľko žetónov, koľko indícií je správnych. Hráči majú na uhádnutie slova sedem kôl.
V hre mi miestami vadila jedna vec. Počas hrania za lišiaka som mohol mojim spoluhráčom poskytnúť iba jednu nápovedu a neraz sa stalo, že som ich doplietol viac ako som plánoval. Na druhej strane je práve toto na hre najzaujímavejšie. Vidieť ako sa vaši spoluhráči trápia a snažia sa triafať indície, ktoré im vôbec nepomôžu. Nezabudnite, že nehráte proti sebe a úlohou lišiaka je správne naviesť spoluhráčov k hľadanému slovu.
Pri grafickej stránke nie je čo vytknúť, no na druhej strane sa s tým tvorcovia nešli pretrhnúť. Karty indícií sú samozrejme prázdne, karty hľadaných slov sú rozdelené na biele a červené časti so slovom a jediná grafika, s ktorou sa v hre budete stretávať, je na kartónových žetónoch. Produkčná kvalita však hovorí niečo iné. Karty indícií sú potiahnuté laminovaným povrchom, takže po nich môžete donekonečna písať a mazať. V škatuli sa nachádza aj päť červených fixiek a handrička na utieranie. Pri tomto by som sa pozastavil, pretože v pravidlách sa odporúča mazať karty klasickou vreckovkou a teda neviem, prečo tam vlastne tú handričku dali. Pekným a dobre funkčným komponentom je držiak na karty hľadaných slov. Tie sa doň vmestia a s prehľadom môžete používať aj kartónový oddeľovač. Práve napriek chýbajúcej grafike hra pôsobí sterilne a nestane sa vám, že obrázky budú uberať vašu pozornosť. Insert je rovnako jednoduchý, no napodiv dosť funkčný. Škatuľa predelená na 3 časti pôsobí lenivo, no po zatvorení a prenášaní hry viac netreba. Komponenty ostali na mieste a karty sa z držiaku nevysypali, takže za insert dávam palec hore.
Mazaný lišák ponúka celkom rýchlu polo-kooperatívnu zábavu. Hrať Mazaného lišáka sme skúsili s redaktormi aj online. Napodiv to šlo veľmi ľahko a odohrali sme tak asi 8 partií. Stačilo si zapnúť kamery, jednu z nich nasmerovať na stôl, kde sme ukladali kartičky s indíciami a zapnúť stopky. A väčšinou sme otázku aj uhádli.
Dávid: Na hre sa mi nepáčilo, že som musel odpovedať buď ÁNO alebo NIE a nemohol som nijako pomôcť a naviesť spoluhráčov. Toto je však pravidlo, ktoré sa dá “homeruleovať” a prispôsobiť. Na druhej strane sa mi páčilo, že to bolo exaktné. Je zadaná presná téma a presná odpoveď. To, že má hráč obmedzený počet pokusov na otázky, sa môže brať aj ako plus aj ako mínus, podľa toho ako hra sadne. Mne sa to páčilo, pretože sa tým dá krásne časovo obmedziť dĺžka jednej partie.
Hra je určená od 3 do 6 hráčov, no skúšali sme ju hrať aj vo dvojici. Hranie v dvoch hráčoch sa mi zdalo ťažkopádne, keďže je hráč na hádanie sám. Práve toto je na hre najatraktívnejšie. To, že sa stretnú traja či štyria hráči a spoločne uvažujú čo by mohlo byť hľadané slovo. Tak sa z jednej otázky stanú ďalšie štyri a musíte spoločne zvážiť, ktorú otázku položíte. Mazaný lišák je fajn spôsob, ako si rozšíriť všeobecný prehľad. Ponúka presne dané slovo a okruh, ktoré máte hľadať, a je na lišiakovi, aby vás naviedol na správnu odpoveď. Grafická stránka hry nepôsobí rušivo a viete sa sústrediť na hádanie. Napriek časovému limitu 90 sekúnd nie je málo a väčšinou sa dokážete opýtať správne otázky. Hru odporúčam na klasické lockdownové hranie doma alebo s kolegami cez videochat. Hru nájdete v obchodoch za 19,99€ a ponúka vám zábavu na 300 slov.
- Nový vietor do plachiet s Catan: Energie [RECENZIA] - 21. novembra 2024
- Odhaľte históriu čajového rituálu spoločenskou hrou – Čajová zahrada [RECENZIA] - 18. novembra 2024
- Pripravte svoju noru na zimu – Syslíci [RECENZIA] - 12. novembra 2024