Spoločenské hry

Fox in the Box pokračuje

Nedávno vzniknuté vydavateľstvo spoločenských hier, Fox in the Box, nezaháľa. Spolu s vydaním novej hry (teda skoro vydaním, lebo táto hra ešte nie je na pultoch) ohlásili ďalší chystaný projekt, ktorým potešili nejedného česko-slovenského fanúšika spoločenských hier.

Titulná maľba je unikátna pre českú lokalizáciu (Foto: foxinthebox.cz)

Fox in the Box vzniklo začiatkom roku 2016 a snaží sa priniesť na trh netradičné hry (také, ktoré vo svete vychádzajú len v malých nákladoch, alebo hry, ktoré nie sú komerčnými trhákmi). Prvá hra od tohto vydavateľstva je veľmi tematická. Neanderthal: Lovci mamutov. Na pohľad malá škatuľka, no po rozbalení zaberie celý stôl (nehovoriac o tom, že vám hranie bude trvať niečo cez hodinu). Na chvíľu sa tak stanete náčelníkom neandrtálcov a snažíte sa prežiť a učiť sa. Zberači zberajú, lovci lovia, starší udržujú oheň a ženy sa starajú o vývoj vášho druhu. A keďže sa v niečom musíme odlíšiť, táto lokalizovaná hra má unikátny návrh škatule – obraz, ktorý namaľoval český maliar Zdeněk Burian. Aj napriek kockám (hlavne vtedy, keď vám tie kocky nechcú padnúť na dobrú stranu) sa táto hra stala jednou z mojich obľúbených. Je tematická, kompaktná, pomerne zložitá (to znamená, že musíte viac premýšľať) a každá hra sa od seba líši.

Financujte republiku a udávajte smer celej Európy (Foto: foxinthebox.cz)

Touto hrou sa všetko len začalo. Po úspechu Neanderthal prišla na rad ďalšia hra od rovnakého autora, Phila Eklunda. V hre Pax Renaissance sa stanete bankárom, ktorý financuje kráľovstvá a republiky, sponzoruje výpravy, riešite politické vraždy a prípadne začnete aj inkvizíciu. Je len na vás, ktorým smerom sa bude svet uberať. Fox in the Box túto hru ohlásilo tesne po vydaní ich prvotiny a bola v predpredaji na stránke vydavateľstva. Lišiaci si ale pre nás prichystali prekvapenie. Pre tých, ktorí si hru predobjenali ešte minulý rok (ako napríklad ja), pripravili darček – hru hneď s rozšírením. Hra nedávno vyšla z tlačiarne a dočkať by sme sa jej mali koncom marca.

Zasahujte do rozvoja železničných spoločností s hrou 18CZ (Foto: foxinthebox.cz)

Veľkým prekvapením (aspoň pre mňa) je tretia hra, ktorú vydavateľstvo ohlásilo 17. marca. Ide o hru zo známej série 18XX, ktorá je ale zasadená do Československa (ja osobne som čakal ďalšiu hru od Phila Eklunda, a to High Frontier, ale vôbec nie som sklamaný). Koniec 19. storočia sa nesie v duchu železničných pokrokov. V 18CZ sa stanete majiteľom lokálnej železničnej trate a budete sa snažiť nakupovať akcie spoločností, expandovať a dominovať na železničnom trhu. Každý hráč má vlastnú trať a akcie sú obmedzené. Obchodovanie, budovanie, rozhodovanie o akciách spoločností, zisky od pasažierov a mnoho ďalších dôležitých prvkov, ktoré hýbu nápravami. Ak teda patríte k nadšencom železníc (ako Sheldon z The Big Bang Theory) alebo sa radíte medzi fanúšikov série 18XX, nenechajte si ujsť 18CZ: Počátky železnice v Českých zemích. Tá by mala byť dostupná na jeseň tohto roka, ale už teraz si ju môžete predobjednať na stránke vydavateľov.

Hrali ste Neanderthal? Predobjednali ste si Pax Renaissance? Tešíte sa na vlaky v 18CZ? Ak ste odpovedali záporne, robíte chybu.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.