Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel – Klasická dokudráma s pár silnými posolstvami, ktoré stoja za pozornosť
Svet v roku 2020 zasiahla pandémia koronavírusu. Ostali sme sedieť doma a máme viac času na všetko a zároveň na nič. Mnohí z nás ho trávia v spoločnosti filmov a seriálov, resp. dokumentov. O jednom z nich, ako už titulok napovedá, si povieme viac v tomto článku.
Ide o dokudrámu Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel, ktorá sa na streamovacej službe Netflix objavila už 10. februára tohto roku. Na prvý pohľad nejde o výnimočný počin, vlastne o ten nejde ani na druhý pohľad. Prečo by si potom toto dielo zaslúžilo našu pozornosť?
Štvordielna dokudráma nás zavedie do amerického Los Angeles, konkrétne do jeho samotného centra. V ňom sa už niekoľko desaťročí vypína majestátna budova, v ktorej sídli ešte majestátnejší hotel Cecil. Ale jeho majestátnosť končí v momente, keď sa za vami zavrú dvere výťahu na prízemí a vy vystúpite na poschodí, na ktorom sa nachádza vaša izba.
Hotel Cecil totiž nie je bežným hotelom, aké poznáme z dnešných čias. V podstate je to veľmi lacný hotel, ktorý slúži aj pre menej bohatších ľudí, ktorí si nemôžu zaplatiť ani len bežný nájom. Aj kvôli tomu je obľúbený u turistov – za málo peňazí dostanú malú miestnosť, kde sa môžu vyspať a, ak budú mať šťastie, tak aj osprchovať. V tejto súvislosti je toto miesto známe tým, že ho vyhľadávajú napr. spoločníčky so svojimi klientmi, ľudia, ktorí predávajú alebo aj užívajú drogy, ale aj rôzne ďalšie skupiny.
Za svoju existenciu hotel zaznamenal desiatky úmrtí, a to tak samovrážd ako aj vrážd. Toto všetko nám dokument odhaľuje na pozadí príbehu. Ten sa však sústredí na niečo iné.
Video, a vlastne celá dokudráma, sleduje príbeh mladého dievčaťa menom Elisa Lam. Kanaďanka sa v januári 2013 rozhodla spraviť si výlet po Amerike. Navštívila viacero miest, až sa začiatkom februára dostala do Los Angeles. V meste sa rozhodla zostať niekoľko dní, preto sa ubytovala, áno hádate správne, v hoteli Cecil. Rodičom počas celého výletu pravidelne každý deň volávala. Dávala im tak vedieť, že je v poriadku a zároveň sa s nimi delila o svoje zážitky.
Jedného dňa však nezavolala a rodičia tušili, že niečo je zle. Rodičovský inštinkt sa nemýlil. Elisa sa stratila. Video, ktoré si môžete pozrieť vyššie, je záznamom z hotela z dňa, kedy sa stratila. Čo sa s ňou stalo nechcem do detailov rozoberať, jednak kvôli spoilerom, ale aj kvôli tomu, že sa vlastne dodnes nevie, čo presne sa stalo. Oficiálne správy síce hovoria o tom, čo sa údajne udialo, ale aj z dokumentu (resp. dokudrámy), vyplynie, že to nemusí byť všetko tak, ako stojí v oficiálnych dokumentoch.
Prečo si Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel zaslúži našu pozornosť?
Sú dva dôvody, prečo si dielo od tvorcu Joea Berlingera zaslúži našu pozornosť. V prvom rade si na svoje prídu milovníci detektívok a všetkých tých mnohých záhadologických dokumentov, ktoré Netflix v podstate neustále produkuje. V tomto prípade došlo ku skĺbeniu vyšetrovania a istého mysteriózna.
Druhým dôvodom sú silné zamyslenia, ktoré sú platné pre každého z nás aj v dnešných časoch. Elisa totiž bola v hoteli ubytovaná niekoľko dní. Najskôr bývala s inými dievčatami, tie sa však na ňu sťažovali a tak ju presunuli do samostatnej izby. V istý moment boli zamestnanci hotela dokonca svedkami incidentu, kde Elisa vôbec nepôsobila pokojne, ale nikto to neriešil. Zamestnancom to neprišlo divné, nakoľko v ich hoteli sa stali aj horšie veci. Prvým posolstvom teda je – všímať si svoje okolie, opýtať sa človeka v aj tvojom okolí, ako sa má a či nepotrebuje pomôcť. O to viac v dnešných časoch, kedy sme zavretí doma, zavolajme svojim blízkym a buďme pri nich aspoň takouto cestou.
Nemenej silným odkazom je aj to, aby sme ľudí nesúdili. Elisa sa stratí, začína sa pátranie, ale celý internet už vie, kto ju zabil. Umelec, ktorý si hovorí Morbid. Spieva o smrti, v klipe k jednej piesni zavraždí dievča a aby toho nebolo málo, pred rokom bol ubytovaný v rovnakom hoteli. Denne mu dodnes chodia vyhrážky, že to bol on, kto Elisu zavraždil. Bol to však on? Zavraždil ju vôbec niekto? Alebo máme len opäť raz tú chuť odsúdiť človeka preto, ako vyzerá, čo si oblieka a aký životný postoj zaujíma?
Za necelé 4 hodiny sledovania nad tým všetkým môžeme popremýšľať. Času na zamyslenie bude naozaj dosť aj popri sledovaní, lebo, ako sme písali vyššie, nejde o svetoborné dielo. Našu pozornosť si však zaslúži, o to viac v týchto časoch, kedy sú akékoľvek nové filmy, seriály či dokumenty, doslova vzácnosťou.
- Geek 5: Na čom musí Disney+ zapracovať? - 19. júla 2022
- Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia) - 21. júna 2022
- Geek5 – Čo si pustiť ako prvé na Disney+? - 16. júna 2022