Literatúra

Korenie nad zlato – čo môžeme zažiť v Dune?

Arrakis pôsobí ako mŕtva planéta a nie nadarmo jej prischlo pomenovanie Duna. Na planéte sa pod kopou piesku nachádza vzácne korenie, o ktoré sa vedú vojny a kolujú intrigy. Vojvoda Leto Atreides na Dune preberá na povel Imperátora vládnutie a svojho syna Paula vychováva tak, aby po jeho smrti pokračoval v jeho práci. 

Kniha je rozdelená na štyri hlavné časti. V prvej sa dozvedáme o rode Atreidesovcov, ktorí postupne prichádzajú na Arrakis. Dozvedáme sa o pustej planéte a o detailoch ťažby korenia. Druhá nás vezme do púšte, kde musí Paul prijať svoj osud, a v tretej časti sa dej knihy posunie do vojenského ťaženia proti vládnucemu vojvodovi. Štvrtá časť je viac menej informatívna. Dozvedáme sa detaily rodov, prečítame si ekologické zloženie Arrakisu a o náboženstvách na planéte. Na konci je dokonca slovník použitých slov a dozviete sa, čo je krisbur alebo ako Fremeni nazývajú nádoby na vodu. Kniha nie je rozdelená na kapitoly, no napriek tomu nám ponúka pauzy medzi textom. Tie sú obohatené o zápisky z kníh princeznej Irulán, Imperátorovej dcéry. Tieto zápisky nám prinášajú pohľad do minulosti a pozadia postáv a pôsobia ako encyklopedické vstupy. Toto mi pripomínalo úryvky z galaktickej encyklopédie v knihách I. Asimova – Nadácia.

Kniha sa mi spočiatku čítala trochu ťažšie. Predsa len, nové postavy, nová realita. Dej sa zhurta vsunie do politickej fázy, keď k Paulovi príde predstavená rádu Bene Gesserit a skúša na ňom techniku, ktorou sa snaží zistiť, či práve on nepovedie Bene Gesserit a nestane sa akýmsi duchovným vodcom rádu. Veľmi dobré intro do knihy, pretože hneď na začiatku zisťujeme, že sesterstvo má nejaké tajné plány, ktoré s nami nechce zdieľať. Duna je preplnená politickými stratégiami. Vojvoda Leto Atreides mal na Arrakise prevziať ťažbu korenia a podarilo by sa mu to celkom pekne, keby sa medzi jeho poradcami nenašiel zradca so svojimi sebeckými dôvodmi. Režim na planéte sa zmení a vládnucemu zástupcovi je prikázané, aby na Arrakise vládol tvrdou rukou. Každý priestupok sa bude trestať tvrdo a týmto si nástupca má nastoliť poriadok a poslušnosť. Netuší, že plánom je vymeniť ho a na jeho miesto neskôr poslať milého a vľúdneho vladára, ktorý bude pôsobiť ako mesiáš a záchranca. Nenájde sa preto kapitola, ktorá by nehovorila o prerozdeľovaní planéty a neprizvukovala, že je dôležité vyťažiť čo najviac korenia. Z ekonomických dôvodov. Táto časť knihy bola obzvlášť zaujímavá, nakoľko si neskôr viete poskladať rodokmene aj s ich úsiliami a plánmi s Arrakisom.

Prepracovaný príbeh vás pohltí natoľko, že strany budete priam hltať (Foto: PoP-Cult Magazín)
Prepracovaný príbeh vás pohltí natoľko, že strany budete priam hltať (Foto: PoP-Cult Magazín)

Veľkou súčasťou života na Arrakise je náboženstvo. Vo vesmíre figuruje sesterstvo Bene Gesserit, ktoré sa snaží naviesť ľudí na správnu cestu. Členky tohto sesterstva trénujú svoje telo a myseľ, aby nadobudli schopnosti, ktoré nie sú každému dostupné. Tie neskôr podľa proroctva hľadajú vhodného mužského člena – Kwisatz Haderach, ktorý ich povedie k osvieteniu. Týmto tréningom si prešla aj Jessica, Paulova matka, ktorá cvičeniam potajme podrobila aj svojho syna. Možno by bolo dobré poznamenať, že práve kvôli týmto superschopnostiam nazývajú benegesseritky čarodejnicami a opovrhujú nimi. Okrem vládnuceho vojvodu a ľudí, ktorí mu slúžia, na planéte žijú aj nomádi – Fremeni. Celý svoj život prežili v obklopení korenia, ktoré pridávali okrem iného aj do jedla. To spôsobilo, že poniektorí z nich vedia načrieť do vedomia a vnímať rôzne možné vývoje budúcnosti. Paul Muad’Dib a Jessica sa stávajú jednými z nich, keď sa vo vyhnanstve dostanú hlboko do púšte. Z Paulovej matky sa stáva staršia “matka predstavená”, ku ktorej ľudia chodia po rady. 

Určite sa pýtate, kde sú červy. Tie sú však zväčša estetickou súčasťou knihy. Samozrejme, je to najväčšie nebezpečenstvo na Dune, pretože dokážu vycítiť vibrácie z piesku. Preto pri každom stroji na ťažbu korenia musí byť ďalší stroj, ktorý ho pri nebezpečenstve vezme preč. Postrach pre jedných neznamená, že sa ho musia báť všetci. Fremeni totiž našli spôsob, ako si červa osedlať a putovať po púštnej planéte na dlhé vzdialenosti a naučili sa s nimi žiť v symbióze.

Autor knihy, Frank Herbert, začal s výskumom a písaním Duny v roku 1959. Inšpiráciou mu mali byť duny neďaleko mesta Florence (Oregon). Tú ale čerpal aj zo svojho hobby, ktoré pozostávalo z pestovania húb, pri ktorom narazil na psilocybín – látka, ktorá je podobná účinkom napríklad LSD. Spočiatku malo ísť o príspevok do novín o piesočných dunách, no nazbieral toľko materiálu, že z toho napísal knihu. Tá bola rozdelená na dve časti “Dune World” (Svet Duny – 1963) a “Prophet of Dune” (Prorok Duny – 1965). Bola odmietnutá skoro dvadsiatimi vydavateľmi nakoľko šlo o rozsiahle dielo, ktoré v tom čase nespadalo do noriem komerčného sci-fi diela. Herbert bol nútený prepísať značnú časť kníh, no po vydaní sa Duna stala obrovským úspechom. 

Knihu odporúčam každému, kto má blízko k sci-fi. Planetárne rozdelenia, snahy o oživenie pustej planéty a manipulátorské machinácie skoro každej jednej významnej postavy zaručia, že Dunu budete chcieť čítať aj ďalej. Dobrá správa pre vás, momentálne máme v slovenskom preklade tri knihy zo série – Duna, Spasiteľ Duny a Deti Duny. Verím, že sa dočkáme aj ďalších prekladov a budem môcť prežiť viac príbehov. Okrem toho je v produkcii rovnomenný film a zároveň v stave predobjednávky aj spoločenská hra Duna: Imperium od vydavateľstva REXhry.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.