Videohry

11-11 Memories Retold – Hra o tragédii vojny v impresionistickom štýle

Celý svet si 11.11. pripomína Deň vojnových veteránov ako aj výročie konca Prvej svetovej vojny. O jedenástej hodine, jedenásteho dňa, jedenásteho mesiaca roku 1918 utíchli zbrane a skončil sa dovtedy najničivejší konflikt, aký ľudstvo poznalo. Pri tej príležitosti som si zahral ďalšiu z hier, ktoré sa snažia vyrozprávať príbehy minulosti. V hre 11-11 Memories Retold si môžete prežiť osudy Kanadského vojnového fotografa Harryho a Nemeckého inžiniera Kurta, ktorých osud akosi zviedol dohromady, spolu s holubicou a mačičkou Lotty.

Blatistá, zjazvená krajina jemne zobrazená impresionistickým štetcom (Foto: PoP-Cult Magazín)
Blatistá, zjazvená krajina jemne zobrazená impresionistickým štetcom (Foto: PoP-Cult Magazín)
Príbeh

Máte možnosť hrať za dve postavy – Kanaďana Harryho a Nemca Kurta. Harry sa do vojny zaplietol náhodou. Ako mladý fotograf padol do oka Majorovi Barretovi, vojnovému hrdinovi, a aby urobil dojem na svoju lásku Julie, narukoval pod Berretovo velenie a obliekol si uniformu.

Kurt pracoval v továrni na vzducholode, kde sa dopočul, že regiment v ktorom slúžil jeho syn je nezvestný. V náhlom, tvrdohlavom impulze sa rozhodol dobrovoľne narukovať a vydať sa na front, aby ho našiel.

Harry po príchode na front rýchlo zisťuje, že vojna je v skutočnosti omnoho drsnejšia a neľútostnejšia, ako vyzerala v novinách. Oddane však svojím fotoaparátom dokumentuje to, čo chcú jeho nadriadení, ale aj čo si zvolí on sám. Objektívom tak zachytáva majorove hrdinské pózy, ale aj smrť, deštrukciu a zúfalstvo zákopov.

Aj Kurt rýchlo spoznáva zákopy, ale neprestáva hľadať svojho syna Maxa, avšak neustála prítomnosť smrti a strach o syna si na ňom vyberajú svoju daň. Dve náhodné postavy na opačných stranách frontu zvedie osud počas bitky o Vimy, keď sa náhle ocitajú sami v podzemných tuneloch a hoci sú vo vojne, uvedomia si, že nie sú nepriatelia… 

Keď sa ocitnete sami, odstrihnutí od chaosu boja, uvedomíte si, že hoci ste vo vojne, nie ste nepriatelia... (Foto: PoP-Cult Magazín)
Keď sa ocitnete sami, odstrihnutí od chaosu boja, uvedomíte si, že hoci ste vo vojne, nie ste nepriatelia… (Foto: PoP-Cult Magazín)
Grafika

Pre mňa je to jeden z najkrajších aspektov hry. Celá hra bola animovaná v impresionistickom štýle. Predelové scény tvorí statická maľba, kým hra je plne pohyblivá, každý jeden pixel zdanlivo robený pohybom štetca. Hra tak v mnohom pripomína unikátny film Loving Vincent.

Avšak prekrásny maľovaný štýl nesie aj jednu nevýhodu a síce – objekty v diaľke sa rozplývali v okolí, takisto predmety, či prekážky na zemi sa často nedali rozlíšiť od samotnej zeme. Niekoľkokrát tak nastal problém s pohybom alebo s hľadaním cesty vpred, najmä cez rozbahnené bojisko Ypres. Po prvej polhodinke hrania som si zvykol na maľovaný štýl hry a až na zriedkavé problémy som si krásny vizuál úplne zamiloval. Autori a animátori s veľkým citom vdýchli život do zákopov a blata a pomocou jemnučkých ťahov štetca podškrtli smutnú krásu cintorínov a zjazvenej krajiny. Impresionistický štýl veľmi dobre pasuje s emotívnym aspektom hry a hráč je tak nútený hlbšie prežívať tragédiu vojny.

Cintorín pri Somme očami autorov, v popredí mačička Lotty (Foto: PoP-Cult Magazín)
Cintorín pri Somme očami autorov, v popredí mačička Lotty (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hrateľnosť

Hra je veľmi jednoduchá na ovládanie, aj keď spočiatku vás hneď v úvode môže potrápiť záhadný bug, keď sa pri pokuse zmeniť klávesy zasekne celá hra, prípadne je ovládanie rozhodené podľa nejakej marťanskej klávesnice – každý kláves v inom rohu. Reštart hry to však napravil a ďalej problém nebol. V hre ovládate Harryho a Kurta, ako aj let holubice (v niektorých sekvenciách) a pohyb mačičky Lotty, s ktorou môžete aj zapriasť (za čo dostanete achievment).

Harry má navyše fotoaparát, ktorým môže zachytávať čokoľvek, čo mu padne do oka. Niektoré fotografie sú od neho vyžadované jeho nadriadenými, iné sú dobrovoľné, ale môžu mať dopad na príbeh. Môžete však fotiť aj čokoľvek, čo len chcete a tak sa cítite ako ozajstný frontový fotograf – hľadajúc tú správnu scénu a kompozíciu.

Harry rýchlo zisťuje, že vojna nie sú len hrdinské pózy v novinách... (Foto: PoP-Cult Magazín)
Harry rýchlo zisťuje, že vojna nie sú len hrdinské pózy v novinách… (Foto: PoP-Cult Magazín)

Kurt zase dokáže opravovať určité elektronické zariadenia, ktoré tvoria niektoré z logických hádaniek hry. Taktiež je vybavený zákopovým stetoskopom, ktorým v podzemí počúval pohyby nepriateľov, ale môže ním počúvať aj kadečo iné. Harryho fotky a doplňujúce informácie, ktoré môže Kurt začuť, majú dopad na to, aký vzťah majú k vám vaši milovaní doma. Harry môže Julii doma poslať fotografie, ktoré ovplyvnia jej názor na vojnu aj na Harryho. Kurtovej rodine píšete listy tak, že vyberáte kľúčové slová, ak povedzme pomôžete traumatizovanému vojakovi pomocou mačičky Lotty, môžete svojej dcérke doma podať trochu príjemnejšie informácie a vaše listy nebudú len plné beznádeje a skazy.

Neustála prítomnosť smrti a skazy si vyberá svoju daň (Foto: PoP-Cult Magazín)
Neustála prítomnosť smrti a skazy si vyberá svoju daň (Foto: PoP-Cult Magazín)

Preto je obzvlášť dobré preskúmať čo najviac z vášho prostredia. Kým sa však do hry plne dostanete, môže sa vám stať, že pár krát nechtiac splníte tú hlavnú úlohu a hra sa pohne ďalej a za vami ostanú nepreskúmané možnosti a dialógy, čo ma veľmi mrzí.

Dojmy

11-11 Memories Retold sa radí do veľkej skupiny indie hier, snažiace sa prerozprávať svoj kúsok histórie, vyniká však svojím unikátnym vizuálnym štýlom. Umelecká stránka vás natoľko pohltí, že hru zhltnete tak ako ja – na jeden šup. Vyzdvihol by som aj excelentný dabing a naráciu príbehu a hlavne drobné detaily a ukryté možnosti, ktorými vás hra odmení, ak si dáte záležať na skúmaní okolia.

Jediným drobným sklamaním je koniec. Hra ich má niekoľko a viete si ich veľmi jednoducho zahrať všetky, ak pozmeníte drobné rozhodnutia. V niektorých alternatívach však hra akoby zaradila prudkú spiatočku a hoci urobíte niečo, čo vám príde morálne správne, naratív vám nedá za pravdu a výsledok nie je najlepší. Viac žiaľ nemôžem povedať, bez toho, aby som nevyzradil priveľa. Odporúčam zahrať si hru a vyskúšať si možné konce a nájsť ten vlastný.

Bez ohľadu na to, čo sa udeje na konci, impresionistická hra 11-11 Memories Retold bol krásny indie zážitok s veľmi pekne napísaným príbehom. Radí sa k celej plejáde hier s jediným odkazom – nezabudnúť. Je to veľmi dôležité, aj v tejto chaotickej, pandemickej dobe. Nezabudnime na historické lekcie, inak si ich budeme musieť zopakovať… 

V záverečných titulkoch sú aj mená rodinných príslušníkov niektorých developerov, ktorí padli na bojiskách (Foto: PoP-Cult Magazín)
V záverečných titulkoch sú aj mená rodinných príslušníkov niektorých developerov, ktorí padli na bojiskách (Foto: PoP-Cult Magazín)
Adam Čížik

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.