Od ohňa po vesmír – aká je hra Tapestry?
Prvá náročnejšia hra, ktorú som hral, bola Civilizácia. Poznáte to, začnete s nejakou krajinou a uberáte sa istým smerom – technika, veda, vojna, objavovanie, či ekonomika a kultúra. Potom chodíte mesiac so zvesenou hlavou, lebo ste vlastne nevedeli čo robíte a skončili ste v druhom kole. Týmto časom však nadobro odzvonilo 1. novembra, keď sa do obchodov dostala hra Tapestry.
Od ohňa až po vesmírny prieskum
Hra Tapestry vás prevedie životom civilizácie. Od úplných začiatkov, keď nemáte vôbec nič, až po objavovanie liekov, vynálezov a zbraní či raketoplánov. Každý hráč začína hru s tzv. kartou blahobytu, na ktorej je znázornená cesta civilizácie. Postupne budete túto kartu zveľaďovať, dopĺňať a písať príbeh vášho sveta a kultúry. Každý z hráčov má na svojej karte blahobytu 20 figúrok budov (4 sady po piatich), ktoré znázorňujú zbrojnice, farmy, domy a obchody. Okrem toho začínate s kartou hlavného mesta, do ktorého budete umiestňovať dané budovy a dominanty, a tak si vylepšíte príjem surovín a víťazné body. Dôležitou je aj karta civilizácie, ktorá vám upravuje spôsob hrania. Hráči si z dvoch vyberú jednu, ktorá s nimi ostáva do konca hry. Každý hráč má na rozvoj svojej kultúry päť období, počas ktorých určuje, či bude viac investovať do vedy a výskumu, alebo do objavovania a vojenského ťaženia. Po piatej ére sa pre vás hra končí a po skončení všetkých hráčov sa zrátajú body.
Viac spôsobov hrania
Či Tapestry hrajú jeden, dvaja, traja, alebo piati hráči, ponúka vám viacero svojich obmien. Okrem bežného variantu, kde hráte proti ľuďom, je k dispozícii aj Automa (ako to býva zvykom u Stonemaier Games). Pri sólo verzii hráte proti AI ríši, ktorá vám trochu zamieša karty. Táto “tieňová ríša” je s úpravou použiteľná aj pri hre dvoch hráčov. Postupuje na rebríčkoch pokroku, získava dominanty a môže vám vyfúknuť aj body za úspechy. Pri hre viac ako 3 hráčov je vám k dispozícii väčšia mapa, ktorá ponúka rovnako väčší priestor na objavovanie a vojenské ťaženie. O priebehu sólo verzie Tapestry si budete môcť prečítať už onedlho v rubrike Forever Alone: BGG Edition.
Na komponentoch nešetrili
V Tapestry je viac druhov komponentov a kvalita všetkých ma veľmi milo prekvapila. Obojstranná doska mapy a pokrokov je z hrubého kartónu, karty vytlačené na embosovanom tvrdom papieri. Najkrajšie sú na hre samozrejme figúrky. Figúrky budov a dominánt, ktoré získavate, sú z plastu a gumy, pekne nafarbené a pripravené na použitie. Žetóny obsadzovania a označovacie žetóny sú klasicky z plastu. Komponenty sú v škatuli uložené v prehľadnom inserte, kde má všetko svoje miesto. Pravidlá sú až neuveriteľne krátke. Jedna dvojstránka, teda štyri strany pravidiel, ktoré zväčša obsahujú obrázky, sú prehľadné a rýchlo pochopiteľné.
Hodnotenie
Ak ste niekedy chceli vlastniť civilizačnú hru, ale odrádzala vás prehnaná komplexnosť, či približne 30 strán pravidiel, Tapestry je pre vás to pravé. Hra má rýchly priebeh a jednoduché pravidlá, ktoré si rýchlo osvojíte. Pri hraní mi však vadila jedna vec a tou je akási nevývaženosť a závislosť od kariet tapisérie, ktoré si potiahnete. Tým si vie hráč v obrovskom predstihu nahromadiť kvantum bodov, ktoré sa už len ťažko doháňajú. Počas hry sa mi zdalo, že stále robím to isté, no postupom času sa na seba dali nadviazať viaceré akcie a hrať to spôsobom “rozmýšľam čo urobím o 3 ťahy”. Napriek tomu ide predsa o to, aby ste vyskúšali rôzne spôsoby budovania vašej civilizácie a prekonali prekážky, ktoré vám hra a protihráči hádžu pod nohy. Hra sa určite hodí ako darček pre hráčov, ktorí si niekedy chceli vyskúšať, aké je to vybudovať vlastnú kultúru.
- Nový vietor do plachiet s Catan: Energie [RECENZIA] - 21. novembra 2024
- Odhaľte históriu čajového rituálu spoločenskou hrou – Čajová zahrada [RECENZIA] - 18. novembra 2024
- Pripravte svoju noru na zimu – Syslíci [RECENZIA] - 12. novembra 2024