Známy moreplavec sa vrátil – Marco Polo II (RECENZIA)
Je to už dávnejšie, kedy sme mohli vidieť v obchodoch euro hru Voyages of Marco Polo. Kombinácia kociek a strategického myslenia, cestovania po “Hodvábnej ceste” a obchodovania napríklad s korením – všetko v jednej škatuli. Táto cesta však nebola posledná a o štyri roky neskôr, nám tvorcovia naservírovali pokračovanie v podobe hry Marco Polo II: In the Service of a Khan. Česká mutácia vyšla len teraz v novembri.
V článku nebudem porovnávať prvú a druhú verziu hry, pretože okrem minimálnych zmien v dizajne a surovín sa veľmi veľa nezmenilo. A pretože som prvú hru videl a hral iba párkrát.
Marco Polo II ponúka perfektný gameplay. Vžijete sa do roly obchodníka, ktorý má za úlohu cestovať po Ázii a dohodnúť s mestami dobrú obchodnú spoluprácu. Na to všetko využívate kocky, ktoré slúžia ako vaši pracovníci – táto mechanika sa nazýva dice placement alebo ukladanie kociek, čo je skoro rovnaký systém ako worker placement (môj obľúbený). K dispozícii máte päť kociek, ktoré na začiatku kola hodíte a prezriete si ich hodnoty. Práve hodnoty na kocke môžu určiť, akú akciu vykonáte a čo za ňu dostanete. Ako pri každej worker placement hre, aj tu musíte mať znalosť všetkých akcií, ktoré môžete vykonať. Toto môže začínajúcich hráčov odradiť, pretože toľko informácií naraz si len tak jednoducho nezapamätáte a hra sa vám bude zdať komplikovaná. To je však “kliatba” všetkých takýchto hier – postupne si všetky akcie určite zapamätáte.
Plocha hráča je prehľadná a dobre spracovaná. Vašou úlohou je získať čo najviac bodov. Tie prevažne dostanete za splnenie kontraktov, ktoré si zaobstarávate počas hrania. Na to, aby ste kontrakt splnili, potrebujete suroviny, ktoré sú na ňom vyobrazené. No a suroviny si môžete kúpiť, alebo inak získať obchodom a cestovaním. Čo sa mi na hre páči je práve to cestovanie, ktoré tvorí podstatnú časť hernej stratégie. Po vykonaní akcie sa (podľa úrovne akcie a hodnoty kociek) môžete pohnúť. Cesta je však niekedy dlhá, preto je za cestovanie potrebné zaplatiť. Buď sú to mince, alebo to jednoducho nezvládnu vaše ťavy a musíte ich predať. Práve pohybovanie sa medzi mestami je v hre veľmi dôležitým prvkom, pretože okrem kontraktov máte možnosť získať aj body za obchodné stanice v určitých mestách. Mne sa napríklad stalo, že som pár kôl stál na jednom mieste a nestihol som sa vrátiť späť. Prehral som asi o 23 bodov. Ceny za cestovanie alebo iné bonusy vám môže meniť vaša postava, ktorú si na začiatku hry vyberiete.
Grafické spracovanie hry je urobené na jednotku. Spočiatku keď odhalíte mapu, uvidíte prevažne mierne odpudzujúcu hnedú farbu sveta. To sa však zmení, keď bude hra na stole a na pláne sa budú objavovať farebné kocky hráčov spolu s postavami, ktoré v mestách zakladajú obchodné stanice. Osobne sa mi spočiatku dizajn hernej dosky nepáčil, pretože nemám rád hnedú farbu, no neskôr som si uvedomil, že sa pohybujeme v krajinách, ktoré sú tvorené zväčša púštnymi oblasťami. Drevené šesťstranné kocky sú dostatočne veľké a nestane sa vám, že ich na mape stratíte. Keďže Marco Pollo je eurohra, obsahuje väčšinou drevené komponenty. Všetky postavy obchodníkov a obchodných staníc sú vo farbe štyroch hráčov.
Marco Polo II je skvelou euro hrou, pri ktorej síce setup trvá dlhšie, no gameplay to vykompenzuje aj s úrokmi. Obmedzený počet “pracovných” kociek vás prinúti premýšľať na 3 ťahy dopredu a každú kocku otáčať v ruke, akoby bola vaša vlastná. Niekedy sa preto stane, že vy už síce dávno nemáte kocky a nemôžete vykonávať akcie, no vaši protihráči sa budú ešte len rozbiehať. V redakcii určite odporúčame zahrať si ju aj viac ráz za sebou, pretože pri prvej hre sa budete oboznamovať s mestami a možnosťami. Hra vyžaduje viac priestoru na stole, avšak jej priebeh vás bude baviť natoľko, že vám nebude zaťažko rozložiť ju viackrát.
- Nový vietor do plachiet s Catan: Energie [RECENZIA] - 21. novembra 2024
- Odhaľte históriu čajového rituálu spoločenskou hrou – Čajová zahrada [RECENZIA] - 18. novembra 2024
- Pripravte svoju noru na zimu – Syslíci [RECENZIA] - 12. novembra 2024