Všetko, čo potrebujete vedieť o Mass Effect: Legendary Edition

Mass Effect. Hra, resp. herná séria, na ktorú mnohí nedajú dopustiť. V túto chvíľu sú vonku 4 hlavné samostatné tituly, ktoré si zažili slávu ale aj pád, najmä čo sa toho posledného týka. Čoskoro nás však čaká vydanie kompletného remasteru prvých troch dielov. Preto sa pozrime na menšiu históriu série, ale najmä na to, na čo sa môžeme tešiť.

Prvé volania prichádzali už pred rokmi

Naposledy vydanou hrou z tejto série je Mass Effect: Andromeda. Tá vyšla ešte v marci roku 2017. Ešte predtým sa však fanúšikovia dožadovali po BioWare, aby priniesol prepracovanie aspoň 1. dielu, ktorý vyšiel už v roku 2007 a zlepšenie časom potreboval stále viac. Tieto hlasy silneli o to viac, keď Andromeda nezažila taký úspech ako jej predchodcovia. Praví fanúšikovia sa preto ešte väčšmi vracali k predošlým dielom. Vývojári však zaryto mlčali. Kde tu sa objavili informácie o tom, že sa na niečom pracuje, oficiálne nič nebolo potvrdené.

Čas plynul a hráči sa každý rok tešili na N7 Day. Ten oslavujú fanúšikovia hry pravidelne 7. novembra. Rok 2020 nebol výnimkou, a to aj napriek zúriacemu koronavírusu. Tradičné stretnutie sa tak odohralo online, čo využili aj vývojári a oznámili špeciálny stream. Na ňom sa mali zúčastniť aj dabingoví herci, ktorí prepožičali svoj hlas postavám v prvotnej trilógii. Šumy ohľadom remasteru tak silneli o to viac. Na radosť hráčov sa objavovali viaceré informácie, pričom sa všetky zhodovali v jednom – vývojári 7. novembra 2020 ohlásia remaster prvotnej trilógie. Dôkazom mali byť úniky z ratingových spoločností, pozvanie samotných hercov na stream a mnohé ďalšie.

Na radosť všetkých fanúšikov sa tieto šumy ukázali ako pravdivé. Práve na N7 Day štúdio BioWare prišlo s blogom, v ktorom predstavilo Mass Effect: Legendary Edition. Tím mal v tom čase už pracovať na nových textúrach, shaderoch, efektoch a vylepšenej technickej stránke. Dočkali sme sa aj krátkeho videa, ktoré nejedného fanúšika nenechalo chladným.

Úplné nová hra

Aby toho nebolo málo, štúdio vypustilo aj informáciu, že sa máme tešiť aj na úplne novú hru z tohto sveta. Fanúšikovia tak zrazu čakali v podstate na dva projekty. O úplne novej hre si však viacerí mysleli, že sa o nej ešte dlho nebude hovoriť, keďže jej vývoj mal byť len v úplnom začiatku.

Vývojári však nič nenechali na náhodu a pre všetkých si pripravili milé prekvapenie. K tomu došlo počas odovzdávania cien najlepším hrám roka 2020, The Game Awards 2020. Pred vyhlásením hlavnej kategórie sme mohli vidieť prvé promo, ktoré prinieslo viacero skrytých informácií.

Mass Effect: Legendary Edition

V predchádzajúcich odsekoch sme sa pozreli na to, čo sa dialo s hernou sériou počas roka 2020. Poďme si však rozobrať práve oznámený remaster trilógie, na ktorí sme toľko čakali a ešte si nejaký ten čas počkáme. Vydanie Legendary edície je totiž naplánované za necelé tri mesiace.

Pôjde o kompletný remaster prvých troch hier, ktorý v sebe bude navyše obsahovať takmer všetky vydané DLC. Takmer všetky píšem preto, lebo už sa objavili informácie, že napr. DLC, v ktorom sme sa pozreli do Shepardovho bytu krátko pred začiatkom jeho dôležitej misie, k dispozícii nebude. Pri tak obrovskej hre a množstve vydaných DLC sa to však dalo čakať. Vývojári však ubezpečujú, že pracujú s moderskou komunitou, takže nie je vylúčené, že sa v budúcnosti dočkáme aj týchto DLC.

Zmeny sa najviac dotknú najstaršieho dielu, teda jednotky. Keďže zmien je veľa, rozhodli sme sa ich predstaviť postupne. Poďme si najskôr uviesť hlavné zmeny, ktoré sa týkajú samotného gameplayu.

Herné vylepšenia, najmä prvého dielu
 • vzhľad hlavnej postavy, ale aj ostatných NPC postáv – spôsob vytvárania postáv sa zjednotí vo všetkých hrách. Shepard, či už muž, alebo žena, tak bude vyzerať rovnako v jednotke ako v trojke. Zároveň sa vylepšia aj všetky ostatné postavy, vrátane NPC, ktoré majú vyzerať „realistickejšie“.
 • minihry – súčasťou série boli aj viaceré minihry, ktoré však na jednotlivých platformách neboli rovnaké. To sa remasterom zmení.
 • ovládacie prvky – upravia sa rovnako, aby boli zhodné s 2. a 3. dielom.
 • zameriavanie – prerobí sa taktiež štýlom, aby bolo zhodné s 2. a 3. dielom.
 • vyváženie v hernom svete – vývojári sľubujú priniesť vylepšené bitky s bossmi, ale napr. aj možnosť ktorejkoľvek triede používať akúkoľvek zbraň.
 • AI – zmeny sa majú týkať aj umelej inteligencie. Vylepšenia majú dostať spoluhráči v oddieli, ale aj samotní nepriatelia.
 • používateľské prostredie – hra má dostať modernejší vzhľad, ktorý bude ladiť s 2. a 3. pokračovaním.
 • rýchlejšie výťahy – vďaka moderným možnostiam budú výťahy fungovať podstatne rýchlejšie. Štúdio hovorí až o 4-násobnom zrýchlení.
 • úprava vozidiel – týka sa to najmä M35 Mako, ktoré má byť rýchlejšie a dostať by malo aj novú fyziku.

Samozrejme, zmien bude podstatne viac. Najčastejšie sa však hovorí o týchto. Z nich vyplýva, že sa skutočne máme na čo tešiť. Poďme sa však pozrieť aj na technickú stránku hry:

 • podpora 4K Ultra HD, HDR a 60 snímkov za sekundu – týka sa to najmä PC, ale 60 snímkov má priniesť aj Xbox One X a PS4 Pro.
 • vylepšené osvetlenie, tiene a VFX efekty – aj svetlo dokáže robiť svoje a keďže sa dočká vylepšenia, môžeme očakávať modernejší vzhľad.
 • filmové cut-scény – aj tie by sa mali dočkať prepracovania. Výsledkom by mal byť ešte intenzívnejší zážitok.
 • prispôsobenie sa hráčovi – remaster by mal podporovať aj natívny ovládač, širokouhlú obrazovku v pomere 21:9, rôzne klávesové skraty a samozrejmosťou je podpora DirectX 11.
Trailer, dátum vydania a herné platformy

Vyššie spomenuté informácie sme sa dozvedeli len nedávno. BioWare s nimi vyrukovalo začiatkom tohto mesiaca. Spolu s nimi vypustilo do sveta aj trailer, ktorý na remaster láka. Aj v ňom môžeme vidieť viaceré zmeny, ktorých sa hra dočkala.

Na záver len dodáme, že hra vychádza 14. mája a v deň vydania zamieri na platformy PC, PS4 a Xbox One. O vydaní na next-gen konzoly sa momentálne nehovorí nič. Ak by aj došlo k vydaniu na PS5 či Xbox Series X/S, tak skoro to zrejme nebude. Prekážať nám to však nemôže, nakoľko nové konzoly, najmä PS5, sú beznádejne vypredané a hráči na ne čakajú v dlhých virtuálnych radoch obchodov.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.