Iné

Zelené leto

Toto leto chceme v PoP-Culte stráviť zmysluplne. Preto sme spolu s Inštitútom podpory a rozvoja pre vás pripravili spoločensko-herné Zelené leto. Spojili sme lásku k spoločenským hrám s láskou k nášmu životnému prostrediu a prichystali pre vás sériu eventov, na ktorých si budete môcť zahrať doskové hry s ekologickou tematikou a dozvedieť sa viac o tom, aké problémy sužujú náš ekosystém. V priebehu nasledujúcich mesiacov vám počas týchto eventov predstavíme rôzne hry, vďaka ktorým sa spolu možno naučíme viac si vážiť našu planétu. Podujatia sú súčasťou projektu Hrou k zelenšej budúcnosti financovaného Férovou nadáciou O2.

Téma #1 – Odlesňovanie

Vedeli ste, aké následky na životné prostredie má odlesňovanie? Stromy produkujú nám potrebný kyslík a ich výrub má za následok uvoľňovanie oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov do ovzdušia. Výrub lesov je pôvodcom približne 10% globálneho otepľovania. Strata stromov spôsobuje postupné miznutie zelene, eróziu pôdy, spomínané zvyšovanie skleníkových plynov v atmosfére a povodne.

Počas prvého eventu zo série Zelené leto vám predstavíme hry, ktoré podporujú myšlienku rozširovania zelene. Priam ukážkovým príkladom je hra Fotosyntéza, počas ktorej sa staráte o rozširovanie svojho druhu stromov v lese pomocou ich rastu a využívania fotosyntézy na sadenie ďalších stromčekov. Informácie o udalosti nájdete v tomto odkaze.

Téma #2 – Nárast objemu odpadov

Jedným z ekologických problémov je neustály nárast objemu odpadového materiálu. Štatistiky z minulého roka nám prezradili, že iba u nás na Slovensku sa ročne vyprodukuje priemerne 433 kilogramov odpadu na jednu osobu (zdroj: statista.com). Produkcia odpadov je priamo úmerná s počtom obyvateľov, urbanizáciou či výrobnými procesmi, pričom jedným z najväčších zdrojov odpadu je vyhadzovanie jedla. Považujeme tak za kritické rozprávať sa o tejto téme a snažiť sa znížiť svoj osobný dopad na nárast odpadu.

Keďže je druhý event zameraný na tvorbu odpadu, zahrať si budete môcť hry, ktoré sa venujú jeho využitiu. Dostupná bude najmä hra JunkArt, v ktorej si z odpadového materiálu vytvárate sochy a umelecké diela, ktoré prezentujete po celom svete. Predstavíme vám aj hru Galaxy Trucker, v ktorej využívate vyhodené súčiastky na stavbu vesmírnej lode. Informácie o udalosti nájdete v tomto odkaze.

Téma #3 – Naša ekologická stopa

Treťou témou Zeleného leta je naša ekologická stopa, ktorú po sebe zanechávame. Každým rozhodnutím, ktoré vykonáme, ovplyvňujeme naše ekologické následky či už ide o cestu do práce autom, zhasínanie svetiel v domácnosti, nákup balených vôd a podobne. Ekologická stopa sa globálne ráta ako energia, ktorú naša príroda musí vynaložiť na to, aby vás udržala pri živote v nastavenom životnom štandarde.

K dispozícii budú spoločenské hry súvisiace s témou zanechávania ekologickej stopy ako Ohrožení, Codex Naturalis, Pandemic, Divoká Serengeti a hry, ktoré hovoria o tvorení a recyklácii odpadov JunkArt a Galaxy Trucker. Informácie o udalosti nájdete v tomto odkaze.

Téma #4 – Čerpanie prírodných zdrojov

Prírodné materiály ťažíme rýchlejšie, než sa stíhajú obnovovať. Štvrtou témou Zeleného leta je preto nadmerné čerpanie prírodných zdrojov, ktoré neohrozuje iba nás, no ohrozuje fungovanie všetkých ekosystémov vôbec. Dôsledky môžeme v prírode vidieť už dnes v podobe zvyšovania koncentrácie skleníkových plynov, straty biodiverzity, pozorujeme aj extrémne suchá a povodne ako aj postupné vyhynutie živočíšnych druhov.

Práve počas tohto eventu si budete môcť vyskúšať spoločenskú hru Ohrožení, v ktorej budete zachraňovať ohrozených živočíchov. Rovnako si budete môcť zahrať aj hry Divoká Serengeti či Divočina Severní Ameriky, v ktorých budete pozorovať živočíchy a budovať vlastné ekosystémy.

Téma #5 – Dezertifikácia

Ako piatu tému sme zvolili problém dezertifikácie. Každým dňom si môžeme všimnúť ako nám zeleň mizne pred očami a to nielen v mestách ale aj mimo nich. Znižuje sa kvalita vody, každoročne stúpajú teploty a vytvárajú sa nadmerné suchá, ktoré ničia biodiverzitu.

Príďte si vyskúšať hry, v ktorých sa budete starať o zalesňovanie, sadenie a rozširovanie zelene ako Evergreen, Fotosyntéza, Amazonie, Queenz a hry, ktoré vás budú nútiť rozmýšľať nad správne vytvoreným ekosystémom ako Codex Naturalis, Zelená planeta, Divoká Serengeti alebo Ecosystem.

Téma #6 – Kyslé dažde

Predposlednou témou Zeleného leta je problematika kyslých dažďov, ktoré vznikajú najmä vďaka tepelným elektrárňam a chemickým priemyslom, ktoré do ovzdušia vypúšťajú škodlivé oxidy síry a dusíka. Kyslé dažde tak majú za následok znižovanie úrodnosti pôdy, poškodzovanie lesného a vodného porastu, vytváranie smogu vo väčších mestách, no aj nárast chorôb dýchacích ciest. Vedeli ste, že vo Švédsku je zo 100 000 jazier až 20 000 z nich úplne bez života?

Predstavíme vám hry, ktoré hovoria o potrebnosti dažďa ako Petrichor, no aj také, ktoré ukazujú krásy správne fungujúcich ekosystémov ako Evergreen, Ecosystem, Queenz, Codex Naturalis, Fotosyntéza a iné.

Téma #7 – Skleníkový efekt

Skleníkový efekt má za následok ohrievanie planéty a je zdrojom globálneho otepľovania a zmeny klimatického prostredia na svete. Najväčším zdrojom skleníkových plynov (oxid uhličitý, metán, oxid dusný a vodná para) je spaľovanie fosílnych palív a tým pádom aj produkovanie emisií či výruby lesov. Čína, Spojené štáty americké a India patria medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia, čo môže mať za následok nedostatok pitnej vody, ničenie ekosystémov, vyšší výskyt sucha či celkové zmeny v počasí.  Možnými riešeniami zmeny klímy je napríklad zmena stravovania, prehodnotenie spôsobu cestovania, menšej produkcie odpadu, úspora energií, zalesňovanie, sadenie rastlín prirodzených prostrediu, či recyklovaním odpadu. Každá zmena začína od seba.

Na poslednom evente si budete môcť vyskúšať hry, v ktorých je úlohou vytvoriť čo najlepšie fungujúci ekosystém ako Divočina Severní Ameriky, Evergreen, Ecosystem, Codex Naturalis a hry, ktoré vám ukážu krásu, o ktorú prichádzame ako Parky, Parky na cestách, Ohrožení a Divoká Serengeti.

Veríme, že projektom pomôžeme životnému prostrediu minimálne šírením informácií a vytvorením diskusie o možných riešeniach týchto problémov. Podujatia “Zelené leto” sú súčasťou projektu “Hrou k zelenšej budúcnosti, ktorý je spolufinancovaný zamestnaneckým grantom Férovej nadácie O2.

PoP-Cult
Najnovšie články od PoP-Cult (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE