Literatúra

Príručka prežitia na Marse

Na šiesty deň toho, čo mali byť dva najlepšie mesiace môjho života, sa všetko zmenilo na nočnú moru.” Mark Watney je astronaut, vyslaný na misiu Ares 3, s cieľom preskúmať povrch planéty Mars. Všetko išlo ako po masle, až po nečakanú piesočnú búrku s obrovskou rýchlosťou, kvôli ktorej sa misia musela predčasne ukončiť.

Astronauti sa ponáhľajú k modulu na odlet, ktorý je ich jedinou možnosťou na únik z Marsu. Počas búrky sa však odtrhne anténa a zasiahne Marka, prepichne mu skafander, z ktorého sa začne valiť atmosféra a on zamdlie. Prebúdza sa po piesočnej búrke, v skafandri s nízkym tlakom a otravným pípaním kyslíkového poplachu. Takto sa začína kniha. Mark Watney premýšľa a konštatuje, že bude prvým človekom, ktorý na Marse aj zomrie. Misia Ares 3 bola navrhnutá tak, aby posádka šiestich ľudí vedela prežiť 2 mesiace na nehostinnej planéte v nížine Acidalia Planitia. Teraz tam ostal celkom sám. Keďže NASA si na misie nevyberá len tak hocikoho, rýchlo si dokázal zrátať ako dlho mu vydržia základné zásoby kyslíka, vody a jedla.

Mark Watney sa musí popasovať s nehostinnou planétou (Foto: universetoday.com)

“Takže toto je moja momentálna situácia. Uviazol som na Marse. Nemám sa ako spojiť s Hermesom ani so Zemou. Všetci si myslia, že som mŕtvy. Nachádzam sa v habe projektovanom na životnosť tridsaťjeden dní.
Ak zlyhá oxygenerátor, zadusím sa. Ak sa pokazí recyklovanie vody, zomriem od smädu. Ak praskne stena habu, jednoducho explodujem. Ak sa nič z toho nestane, nakoniec mi dôjde jedlo a zomriem od hladu.
Takže áno. Som v riti.”

Mark Watney sa ale nevzdáva a stále sa snaží prekonať všetky prekážky, ktoré mu Mars hodí pod nohy. Možno si hovoríte, že pestovanie zemiakov na červenej planéte je pritiahnuté za vlasy. Nenamietam. Nemôžem sa k tomu vyjadriť, pretože nie som vesmírny botanik. Mark ale áno a preto si z habu spraví improvizovanú záhradku na pestovanie zemiakov. Postupne vyrieši problém s kyslíkom, vodou a tak mu ostáva už len jedna vec – kontaktovať NASA.

Kniha je písaná formou záznamov do marťanského denníka, z Markovho uhlu pohľadu, doplnená o snahu NASA riešiť problém prvého Marťana vôbec. Mark sa snaží každý deň zapisovať postup života na pustatine, pričom jednoducho vysvetľuje všetko čo robí. Spočiatku veľmi neverí, že sa mu podarí prežiť, no postupne, s každým krokom vpred získava väčšiu nádej na záchranu. Text sa číta veľmi jednoducho a je podfarbený vtipnými vsuvkami zúfalého astronauta. Všetky postavy sú uveriteľné, s bežnými problémami. Posádka Hermesa sa spája so svojimi rodinami, ktoré sú z misie nešťastné. Houston neustále rieši problémy a balancuje na tenkej čiare poskytovaných informácií.

Andy Weir si musel poriadne rozšíriť obzory (Foto: syfy.com)

Andy Weir je softvérový inžinier. Väčšinu života pracoval ako programátor pre rôzne spoločnosti. Medzi ne patril aj Blizzard, kde pracoval na hre Warcraft II: Tides of Darkness. Aby toho nebolo málo, pracoval aj na komiksoch a písal fanfiction. Známym sa však stal novelou Marťan, ktorú spočiatku poskytoval zadarmo na svojej stránke. Na naliehanie fanúšikov to však zobral vážne, sprístupnil dielo na Amazon Kindle a predával ho za 99 centov. Neskôr práva predal spoločnosti Crown Publishing Group a s menšími úpravami sa stal publikovaným autorom knihy. Weir pracoval aj na ďalšom sci-fi, v ktorom mali vystupovať aj mimozemské rasy, avšak po čase od projektu upustil a vytvoril nový. Späť k Marťanovi. Andy Weir si kvôli knihe musel rozšíriť obzory vesmírnych manévrov, orbitálnych mechaník, histórie pilotovaných letov a okrem iného aj spôsob pohybu a správania sa Marsu.

Teraz nastáva čas na vety typu: “Túto knihu musíte mať!” Naozaj, ak máte radi sci-fi, kde nechcete zložité vysvetľovania fungovania vesmíru, kde nechcete štyridsať mimozemských rás, ktoré sa vám snažia ponúknuť drogy, alebo cestovanie hyperpriestorom, warpom, či iným ohnutím času a priestoru, táto kniha je pre vás. A ak už nechcete knihu, aspoň si ju pozrite spracovanú do filmu od Ridleyho Scotta. Vrelo odporúčam.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

0 thoughts on “Príručka prežitia na Marse

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.