Marcová popkultúra
RPG nadšenci pozor! 4. marec je deň venovaný Game Masterom a Dungeon Masterom – skutočným hrdinom vašich príbehov. Spravte pre nich niečo milé a buďte k nim celý deň dobrí. Ale ich gramatické prehrešky máte povolené opravovať aj počas ich sviatku, keďže 4. je aj Medzinárodný deň gramatiky. Samozrejme budeme mať počas tohto mesiaca aj viac dôvodov na oslavu. Svoje 171. narodeniny by v marci oslávil aj vynálezca Alexander Graham Bell. Vedeli ste, že prvý telefón bol vyrobený kvôli láske… a peniazom? Bell sa totiž zaľúbil, ale keďže bol chudobný, otec jeho snúbenice svadbu zakázal. Vynález mal teda Bellovi zaručiť finančnú istotu – a podarilo sa. Ako svadobný dar dal svojej manželke takmer všetky akcie z jeho firmy – z 1507 akcií si nechal iba 10.
Ale teraz ku geekom – „otec videohier“ Ralph Baer by tiež oslavoval 96 rokov. Baer prišiel v roku 1951 s myšlienkou, že TV obrazovka by mohla slúžiť k interaktívnym hrám. Jeho nápad bol zamietnutý, ale Baer sa nevzdal a o 15 rokov neskôr stál za prvou hernou konzolou na svete – Magnavox Odyssey. Keď si teda 8. marca sadnete za PS-ko, spomeňte si na tohto pána. 11. marca budeme všetci povinne čítať Stopárovho sprievodcu galaxiou. Douglas Adams by totiž oslávil 66 rokov, a určite by vám poradil, aby ste si v tento špeciálny deň nezabudli doma uterák.
Narodeniny by oslávil aj Albert Einstein, a to 3/14. Schválne som uviedla americkú verziu tohto dátumu, pretože nie len Albert oslavuje, ale aj Pi. Teda π. Teda Ludolfovo číslo. Teda, 3,14(15926… ďalej už neviem). A teda jedna z najvýznamnejších konštánt v matematike, fyzike, inžinierstve a mnohých iných oblastiach. Pýtate sa ako toto osláviť? Jednoduchá rada – upečte si páj! 26. marca by svoje 87. narodeniny oslávil aj Leonard Nimoy, herec, režisér, básnik, fotograf ale hlavne Vulkánec Spock, dôstojník na lodi USS Enterprise, ktorý vždy stál po boku kapitána Jamesa T. Kirka. Mimochodom, ten by v marci tiež oslavoval narodeniny, ale až od roku 2233 (hviezdny dátum 1277.1). Keď už sme pri Star Treku, povedzme si aké filmy nás tento mesiac čakajú – alebo na aké filmy už mesiace čakáme my. 16. marca sa dočkáme novej Lary Croft vo filme Tomb Raider. Laru si zahrá Alicia Vikander, ktorú možno poznáte ako Avu z filmu Ex Machina.
Do kina sa vám možno oplatí ísť aj 29., keď sa konečne dočkáme Spielbergovho spracovania sci-fi Ready Player One. Môžeme sa tešiť na tisícky referencií na popkultúru 80. rokov, ktoré sa vo virtuálnej utópii zvanej OASIS objavujú na každom rohu. Ak chcete prísť do kina lepšie pripravení, siahnite ešte po pôvodnom románe od Ernesta Clinea. Aj knihomoli majú tento mesiac dôvod siahnuť po nejakej knihe, konkrétne po takom Pánovi prsteňov, Hobbitovi či Silmarillione. 25. marec je totiž Deň čítania Tolkiena, počas ktorého sa fanúšikovia tohto majstra slova stretávajú a spoločne snívajú o Stredozemi. Skúste sa aj vy poobzerať, či sa takáto akcia nekoná aj v okolitej knižnici – lebo vždy je skvelé stretnúť nových ľudí s rovnakými záujmami.
Ak chcete urobiť niečo dobré pre našu planétu, môžete si 26. marca na hodinku vypnúť všetky nepotrebné spotrebiče, šetriť svetlom a elektrinou. Práve počas tohto dňa – dňa Hodiny Zeme, je na nás, aby sme sa zamysleli nad tým, ako prispievame k zlepšeniu životného prostredia my. A na záver nie len tohto článku ale aj mesiaca je ideálny čas zálohovať si dáta. Teda tak vraví kalendár, keďže 31. marec je Svetovým dňom zálohovania dát. Aby sa vám nestalo, že dva dni pred odovzdaním diplomovej práce, prezentácie či prednášky budete musieť tráviť celú noc prerábaním už raz urobenej práce.
A na čo sa v marci tešíte najviac vy? 🙂
- Stephen King píše knihu o Jánošíkovi. Aký dopad bude mať na slovenskú kultúru? - 1. apríla 2023
- Murder Mystery s PoP-Cultom - 23. apríla 2019
- 50 kariet na záchranu sveta – Detektívna únikovka od Albi (RECENZIA) - 3. novembra 2021