Geek 5: open-world hry alebo hry s otvoreným svetom
Obrovské mapy, gigantické množstvo vedľajších misií, nádherné svety a milióny možností, kam sa vybrať, alebo čo v týchto virtuálnych svetoch robiť. Presne takto by sa dali opísať všetky tituly, ktoré sú v dnešnom rebríčku. Budete sa držať príbehu a pôjdete po jednoduchšej ceste? Alebo ste ako ja a splníte každý jeden vedľajší quest, len aby ste okúsili ten pocit zadosťučinenia z dobre vykonanej práce? Zbaľte si všetko, čo potrebujete. Vyrážame.
5. Minecraft
Začneme pekne z ostra. A z hranata. V dnešnej dobe by ste už nestretli asi nikoho, kto by tento názov nespoznal. Veď komu by toto dobrodružstvo v nízkom rozlíšení, spojené so stavaním prakticky čohokoľvek, neučarovalo? Premiéru si tento herný „blockbuster” odbil už v roku 2011, ako vlajková loď malého švédskeho nezávislého štúdia Mojang, a od tej doby valcuje internet. Hrajú ho ako deti, tak aj dospelí. Open-worldový charakter si hra zachováva hlavne svojimi náhodne generovanými svetmi, v ktorých nikdy neviete, čo vám príde do cesty. Bez žiadneho primárneho cieľa sa budovanie a postupné odkrývanie každého kúta obrovských máp stáva akýmsi návykovým a môže sa stať, že pri tejto hre párkrát zabudnete na čas, ktorý okolo vás plynie.
4. World of Warcraft
Ktorú stranu si vybrať? Presne táto myšlienka prebleskla hlavou hráčom, ktorí po prvýkrát doma rozbehli túto priam svätú povinnosť pre všetkých hráčov, gamerov a geekov na svete. Aliancia či Horda? World of Warcraft si svoju popularitu drží už viac ako dekádu, o čom svedčí aj jeho titul samozvaného kráľa medzi hrami typu MMORPG (Massive-Multiplayer Online Role-Playing Game) a rozhodne sa do starého železa ešte nechystá. No jeho cesta tu ešte nekončí. Spoločnosť Blizzard Entertainment totižto vydala šesť datadiskov (expanzií), pomocou ktorých sa podarilo svet Warcraftu priblížiť jeho hráčom ešte obšírnejšie. Tými sú The Burning Crusade (2007), Wrath of the Lich King (2008), Cataclysm (2010), Mists of Pandaria (2012) a Warlords of Draenor (2014). Najnovší datadisk vyšiel 30. augusta 2016 pod názvom Legion. Masívne svety Azerothu a Draenoru priam presýtené miliónmi vedľajších questov, úloh a postáv, z ktorých si hráči môžu vyberať. A čo viac si človek môže priať.
.
3. Fallout 3
Aj keď je celá Fallout séria zrelá na to, aby mala svoj vlastný rebríček, je to práve tretí diel tejto post-apokalyptickej akcie, ktorý dokonale zachytáva to, o čom by open-world hry mali byť. Na svedomí ho má spoločnosť Bethesda Softworks, ktorá má v svojom repertoári tituly – napríklad sériu The Elder Scrolls a stealth akciu Dishonored. Aj keď v podstate tretí diel iba upevňuje smutný príbeh a temnú atmosféru predchádzajúcich dvoch, je to práve možnosť skúmať prostredie Wastelandu od hora až dole, ktorá hre dodáva potrebný efekt. V ruinách Washingtonu D.C. na vás čaká nekončiace dobrodružstvo, ktoré je často poznačené bezútešnou krajinou plnou desivých stretov a temných objavov.
2. The Elder Scrolls V: Skyrim
Iba zopár hier vám dokáže ponúknuť slobodu rovno od začiatku tak, ako to dokážu hry zo série The Elder Scrolls. A dlho očakávaný piaty diel, na ktorý priaznivci čakali dlhých 5 rokov, nie je žiadnou výnimkou. Pokračovanie dnes už legendárnej hry vydala už vyššie spomenutá spoločnosť Bethesda Softworks, ktorá ním zožala nevídaný úspech. Hra sa tešila dobrému predaju, a to hlavne preto, že počas prvých 48 hodín od vydania si hráči zakúpili viac než 3 a pol milióna kópií. Herný zážitok, založený na masívnom otvorenom svete a možnosti odložiť akýkoľvek quest na neskôr, sa vracia aj v piatom pokračovaní. Skvele prepracovaný príbeh, dokonalé scenérie, vynikajúci soundtrack a viac než dobrá hrateľnosť sú už len čerešničkami na tejto epickej torte plnej dobrodružstva, obsahu a vizuálu.
1. Grand Theft Auto V
Asi nebude prekvapením, že na prvom mieste nemôže byť hra z inej série než z tej, ktorá definovala žáner hier s otvoreným svetom. Nárok na prvenstvo v našom rebríčku má v podstate každá hra z tejto série (premýšľal som aj nad San Andreas), no bol to práve piaty diel, ktorý sa stal najrýchlejšie predávanou hrou vo videohernej histórii (napríklad 20 miliónov predaných kópií len pre Playstation 3). A pre dobrý dôvod. Aj keď sa hráči do Los Santos už predtým vydali, počas ich neprítomnosti mesto dosť vyrástlo. Spojenie zaujímavých postáv s obrovským mestom a nespočítateľnými rozptýleniami je vážne ohromujúce a neskutočne zábavné. Zatiaľ čo iné hry vám ponúkajú obrovské svety, v ktorých neviete, kde leží ich koniec, Grand Theft Auto V dáva dôraz aj na ten najmenší detail, vďaka čomu mesto Los Santos doslova ožíva a vy máte pocit akoby bolo skutočné.
- Geek5: Seriály, pri ktorých bude binge-watching povinnosťou - 26. februára 2019
- Geek5: Coming Soon in 2019 – Horror Remakes Edition - 16. februára 2019
- Geek5: Najočakávanejšie filmy roku 2018 - 28. marca 2018
Perfektne napísané. Málokedy čítam články o hrách z hora dole celé, ale pri tomto článku som si nemohol dovoliť oči odtrhnúť. Skvelé, len tak ďalej. 🙂
Superko….na úrovni 🙂