Za udržateľné a čisté mesto! – Terra Futura [RECENZIA]
Ešte pred Vianocami do obchodov dorazila hra Terra Futura od Albi, v ktorej máte za úlohu vybudovať mesto a získať čo najviac surovín a technológií. Dnes sa na hru pozrieme podrobnejšie.
Dôležitým prvkom pri budovaní sú stabilné základy
Príprava hry je úplne jednoduchá a zaberie vám len pár minút. Roztrieďte všetky karty podľa rubovej strany. Každému hráčovi dajte počiatočnú kartu mesta (rub s ikonou domčeka), kartu záverečnej aktivácie (rub s ikonou hviezdy – obsah tejto karty si nechajte pre seba a neukazujte ju nikomu) a do stredu stola položte pod seba dva nákupné rady kariet (ruby s ikonami I a II). Následne z týchto radov odkryte po štyri karty, ktoré budú v hre predstavovať vaše možnosti. Nakoniec dajte všetky žetóny na dosah hráčov a môžete hrať.
Počas vášho ťahu si musíte potiahnuť jednu kartu z dvoch radov I a II pred vami a umiestniť do svojho mesta. Vašim ďalším krokom je aktivovať všetky karty v rade a v stĺpci, do ktorého nová karta pribudla. Postupne si tak viete spúšťať zisky a efekty z kariet, ktoré vám na konci môžu priniesť víťazné body. Rovnako viete kombinovať a premýšľať o pozícii karty v meste, pričom netreba zabudnúť aj na vašu tajnú kartu záverečnej aktivácie. Všetky získané suroviny ukladajte na aktivované karty. Tie ale môžete využívať ľubovoľne a za akciu niektorej aktivovanej karty zaplatiť aj z iných vašich kariet.
Hra sa končí v momente, kedy všetci hráči dokončia svoje mesto o rozmere 3×3 budov. Spustí sa záverečná aktivácia z vašej tajnej karty a vykonáte efekty daných políčok vášho mesta. Spočítajú sa body a kto ich má viac si odnáša titul víťaza.
Čo nás na hre zaujalo?
Terra Futura je krátka a odohrateľná za pol hodinu. Pravidlá a priebeh hry je úplne jednoduchý, a tak hru viete predstaviť aj nehráčom, prípadne takým hráčom, ktorí nechcú stráviť pravidlami polovicu večera. Hra spracúva dôležitú tému znečistenia, za čo autorov chválim. V ďalších partiách, keď dôkladnejšie spoznáte karty a efekty môžete začať premýšľať viac strategicky a kombinovať efekty kariet s ich polohou na stole, spolu s poslednou aktiváciou na konci hry. Chválim aj to, že hra pochádza od našich západných susedov. Petr Vojtěch a Jiří Pavlásek nám v krátkej dobe priniesli dve rýdzo české hry, ktorými môžeme tráviť voľné chvíle. Tak ako Balada, aj Terra Futura prináša unikátny zážitok z hrania.
Stále sa učíme na vlastných nedostatkoch
Škoda, že hra nedisponuje akýmsi príbehom či settingom typu: “Ste veľká korporácia, ktorá sa snaží vybudovať čisté mesto.” To potom pôsobí trochu nudne a hráč nevie, čo má od hry čakať. Aj keď som písal, že dĺžka hry je plus, pretože dokážete odohrať viacero partií za jeden herný večer, musím spomenúť aj to, že si tým hra trochu škodí. Počas hrania nestihnete využiť všetko na čo sa chystáte, pretože si pred poslednou potiahnutou kartou uvedomíte, že je čas počítať body. Podľa mňa je hra pomerne lineárna a stereotypná a príliš sa spolieha na náhodu. Počas vašich kôl si stále len potiahnete kartu a vyhodnotíte efekty vedľajších kariet. Aj napriek veľkému počtu kariet a variability záverečných aktivácií mám pocit, že sa hra môže rýchlo obohrať.
Eko vs. ego
Ekologická téma nie je všetko a myslím si, že ak sa vytvára hra, ktorá hovorí o udržateľnosti, znečistení a odpade, mala by tomu zodpovedať aj produkčná schéma. Tvorcovia sa rozhodli dať do hry osem kartónových škatuliek na komponenty, ktoré si poskladáte sami. Žiaľ vo veľkej škatuli sa kvôli bočným výplniam nemajú ako uložiť a keď ich nechcete skladať a rozkladať pri každom hraní, je ich preto dobré vymeniť za klasický plastový box na šrúbky alebo niečo iné. A keby vám toho bolo málo, tak sú v hre pribalené aj uzatvárateľné sáčky.
Menej je niekedy viac a to sa ukazuje aj na tejto hre. Škatuľa hry je zbytočne veľká a pripadalo mi to, akoby som si kúpil sáčok s lupienkami – polovica obsahu je vzduch. Pokojne by mohla byť hra v menšom prevedení aj keď chápem, že vám takto viac “udrie do očí” na policiach v obchodoch. Tieto pocity ale nemám sám, pretože rovnaké nedostatky hre vyčítali aj hráči na portáli boardgamegeek.com, kde v diskusiách riešili práve spor produkcia vs. téma. No aj napriek pre mňa minutej funkčnosti škatuliek priznávam, že sa mi páčili. Na druhej strane chválim artwork kariet. Aj keď lícová strana spočiatku pôsobí chaoticky, po prvej aktivácii sa na nej viete zorientovať a identifikovať všetky suroviny či akcie. Najviac na mňa zapôsobil rub hracích kariet. Tie nesú typ topografickej mapy krajiny, ktorú sa snažíte meniť svojimi akciami. Karty tak pôsobia jednotne a sú veľmi elegantne rozdelené piktogramom podľa ich typu.
Je hra tak čistá ako jej téma?
Princíp hry je jednoduchý a Terru Futuru si môžu zahrať aj ľudia, ktorí doteraz spoločenské hry neobdivovali. Na stole nezaberá veľa miesta, no to sa časom mení, keďže je vašou úlohou postupne vyskladať mesto o rozmere 3×3 karty. Hra zaujme ekologickou témou, v ktorej vidíme, že aj tie najmenšie projekty majú dopad na životné prostredie. Hre udeľujem priemerných 6/10 a to najmä za artwork kariet, rýchlosť hry a téme znečisťovania. Napriek tomu si ju po niekoľkých partiách dokážete zahrať so stratégiou, ktorú autori hry zamýšľali, a predstaviť jednoduchej stratégii aj nehráčov. Netreba sa nechať odradiť prvými mierne chaotickými hrami, pretože si myslím, že nám hra má stále čo ponúknuť.
- Nový vietor do plachiet s Catan: Energie [RECENZIA] - 21. novembra 2024
- Odhaľte históriu čajového rituálu spoločenskou hrou – Čajová zahrada [RECENZIA] - 18. novembra 2024
- Pripravte svoju noru na zimu – Syslíci [RECENZIA] - 12. novembra 2024