Ako na maľovanie figúrok: [01] – základné pomôcky

Často sa v mojom okolí stretávam s dopytmi po namaľovaní figúrok do spoločenských hier. Keď vyberiem figúrky zo škatule a pochválim sa mojim známym, vravia, že oni by to nedokázali. Maľovanie figúrok je ale vo svojej podstate jednoduché a s trochou googlenia a cviku to dokážete aj vy. V tomto článku vám poviem, čo všetko by ste si na maľovanie figúrok mali zaobstarať. Prevediem vás základnými pojmami a pomôckami a pripravím na prvú namaľovanú figúrku.

Farby

Najpodstatnejšia vec, ktorú pri maľovaní budete potrebovať sú farby a štetce. Ja pracujem s farbami od Army Painter a myslím si, že nič nepokazíte, ak ich vyskúšate tiež – sú skvelé aj pre začiatočníkov. Pre účely tohto článku preto budem odkazovať práve na farby od Army Painter. Tých je ale viac druhov, preto si ich rozdelíme do viacerých odrážok.

Primer

Primer je základná farba, ktorá má slúžiť na to, aby ďalšie nanesené vrstvy na sebe dobre držali. Je to prvá farba, ktorú chcete na figúrky naniesť. Odporúčam kúpiť si primer v spreji, nakoľko to vie značne zjednodušiť a urýchliť prácu. To, čo by ste štetcom nanášali pol hodinu budete mať hotové za minútku. Určite ale sprejujte v dobre vetraných priestoroch a používajte ochranné pomôcky. Ja som si zvykol na respirátor (ten má teraz určite každý doma) a ochranné rukavice. Predsa len ide o farbu, ktorá má držať, a je možné, že ani po troch umytiach ju nedáte z rúk.

Akrylová farba

Klasické akrylové farby, ktoré sú vhodné na hlavné maľovanie. Na začiatok vám odporúčam objednať si testovaciu sadu s malými fľaštičkami, pretože väčšinou v týchto sadách nájdete presne namiešané odtiene farieb. Z vlastnej skúsenosti viem, že mi spočiatku robilo problém namiešať rovnakú farbu dvakrát, preto je určite jednoduchšie, keď si z fľaštičky nakvapkáte “telovú” farbu, ako by ste ju mali dookola miešať. Samozrejme sa budete postupne musieť naučiť aj miešať rôzne odtiene, no sada s priamo namiešanými odtieňmi na začiatok ušetrí kopu času. Keď si porovnám moje prvé figúrky, ktoré som maľoval s lacnými akrylovými farbami z umeleckých obchodov, a figúrkami, ktoré som maľoval s farbou z týchto setov, jednoznačne by som sa už k lacným farbám nikdy nevrátil.

Efektová farba

Tretí typ farieb som nazval efektové. Existujú metalické farby, ktoré môžete využiť na meče, na zlaté či strieborné mince a náhrdelníky, alebo metalické farby s určeným odtieňom. Potom tu sú farby s podnázvom wash. Ide o riedku tmavú farbu, ktorá stečie do medzier a po zaschnutí vytvorí efekt tieňa. Okrem týchto existujú aj farby, ktoré imitujú krv, hrdzu a iné, realisticky vyzerajúce efekty. Tieto sa väčšinou nanášajú ako posledné a patria medzi posledné farebné úpravy na figúrke. Predsa len figúrka natretá vrstvou akrylovej farby je pekná, no niečo tam chýba. Už len pri nanesení wash farby uvidíte rozdiel, pretože to figúrke dodá hĺbku. Tieto farby sa dajú použiť aj na vytvorenie napríklad efektu mramoru, alebo kameňov. Sada wash farieb od Army painter obsahuje všetko čo budete potrebovať – či už svetlo hnedé odtiene možné použiť na akúkoľvek podkladovú farbu, alebo špecifické, napríklad keď potrebujete na vojaka naniesť armádnu ze lenú. Jednoznačne odporúčam aj toto.

Štetce

Na maľovanie budete potrebovať aj zopár rôznych druhov štetcov. Tie sa bežne líšia podľa hrúbky a počtu vlasov. Ak budete používať štetce od Army Painter, natrafíte na tieto pomenovania.

Basecoating

Klasický štetec, ktorým nanášate farbu na figúrku. Pri tomto naozaj nie je potrebné písať veľa, pretože aj tak si kúpite viacero štetcov v rôznych hrúbkach podľa toho, čo vám bude vyhovovať. Začnite hrúbkou 2 a postupne si vyskúšajte aj iné značky a hrúbky. V princípe ide o to, že väčším štetcom nanesiete farbu rýchlejšie, no ak budete potrebovať vyzdvihnúť detaily, musíte zvoliť tenší.

Detail

Detailový štetec je potrebný na maľovanie malých detailov. Väčšinou sú tieto štetce v hrúbkach 0-1 a dovolia vám namaľovať napríklad kladivo na zástere, alebo prameň vlasov, prípadne jazvy alebo tetovania. Týchto štetcov vám odporúčam mať viacero. Ja som si na nich zvykol tak, že ich teraz používam pri každej figúrke – pozor na zaschýnajúce farby! Tieto štetce si zaslúžia vašu extra pozornosť pri ich čistení.

Drybrush

Tento štetec je využívaný na techniku s rovnakým názvom. Štetce na drybrush sú ploché, aby pokryli viac jedným ťahom. Technika suchého štetca vám zvýrazní vytŕčajúce objekty na figúrke ako záhyby na šatách, prívesky, črty tváre a podobne. Ide o jemný nános farby, ktorý figúrku oživí.

Čo by ste si mali kúpiť

Na váš prvý nákup vám odporúčam kúpiť si sadu farieb na maľovanie minifigúrok, kde budete mať všetko potrebné. Ja som v začiatkoch používal štartovaciu sadu od Army Painter, v ktorej bolo 12 fľaštičiek s farbou, tri základné štetce, paleta, lepidlo a kliešte na úpravu. Kúpte si primer, pretože vám uľahčí prácu s prvým náterom. Odporúčam kúpiť si aj sadu wash farieb od Army Painter, ktorá obsahuje 12 fľaštičiek s rôznymi odtieňmi washov. Dobrými pomôckami je aj mokrá paleta a držiaky na figúrky. Obe však vieme nahradiť podomácky vyrobenými pomôckami.

V ďalšom článku vám pomôžem začať maľovať. Ukážeme si najzákladnejšie techniky maľovania a ukážem vám ako si vyrobiť mokrú paletu. Dúfam, že tieto články vám pomôžu začať maľovať vaše miniatúry a odomknú vo vás dušu umelca.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

2 thoughts on “Ako na maľovanie figúrok: [01] – základné pomôcky

 • 8. júna 2022 at 6:59
  Permalink

  Super.. presne článok aký som hľadal 😉 Kúpil som svoju prvú doskovú hru (LOTR) a je nutné tým šedým hrdinom vdýchnuť kus života.. poteší ma aj ďalšia časť s ukážkami nejakých techník a postupov, možno viac obrázkov k tomu. Ďakujem a nech sa darí

  Reply
  • 13. júna 2022 at 19:47
   Permalink

   Ahoj, určite budú aj ďalšie články, ktoré ti ukážu základné techniky. Ak stihneme, tak k článkom vytvoríme aj krátke videá. 🙂

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.