Spoločenské hry

V bezpečí umňaukaného útulku – Zachráň mačky z ulice (RECENZIA)

V uplynulých rokoch sa stalo populárnym na rôzne problematiky poukazovať spoločenskou hrou. Dnes prinášame recenziu a pohľad na slovenský projekt Čierna mačka nosí šťastie, pod záštitou ktorého vyšla spoločenská hra Zachráň mačky z ulice.

Už na prvý pohľad sme si v redakcii povedali, že pravdepodobne pôjde o úplne jednoduchú hru na štýl Monopoly, Dostihy, Investor a Človeče, nehnevaj sa. Hra, pri ktorej hodíte kockou a dúfate, že vám padne to správne číslo, pohnete sa na políčko a ak môžete, vykonáte danú akciu. Hra Zachráň mačky z ulice je práve takouto klasickou hrou s jednoduchým princípom náhody. To však nemusí byť na škodu, pretože väčšinou sú to práve takéto hry, pri ktorých sa bavia nielen začínajúci hráči. Zachráň mačky z ulice navyše recykluje karty túlavých mačiek do druhej hry, v ktorej hľadáte zhodný pár.

Zásoby vám pomôžu zachrániť stratené mačky (Foto: PoP-Cult Magazín)
Zásoby vám pomôžu zachrániť stratené mačky (Foto: PoP-Cult Magazín)

Mali sme možnosť vyskúšať hru aj s mladšími hráčmi. Tí boli motivovaní konať dobro a pomáhať zatúlaným mačkám nájsť nový domov. Cielenie spoločenskej hry na menšie deti je preto oprávnené, ideálne však spojené s diskusiou o tom, prečo v uliciach pribúdajú túlavé zvieratá a ako sa k nim správať. Hra pomôže vybudovať úprimnejší vzťah k domácim miláčikom a práve pre tento prvok má hra pridanú hodnotu.

Krásna grafika zaujme najmä mladších hráčov. Portréty potulných mačiek však niekedy zahrejú aj dospeláka. Osobne sa mi veľmi páči plocha nočného mesta, no pri vytváraní hier, ktoré majú osloviť deti, by som pouvažoval, či by sa na plochu nehodilo počasie slnečného dňa. Predsalen aj odchyt zvierat pracuje počas dňa. V konečnom dôsledku je ale hra vizuálne veľmi pekná a prepracovaná.

Portréty mačiek zahrejú pri srdci (Foto: PoP-Cult Magazín)

Technicky obe hry ťažia z mechaník starších a tak trochu obohraných hier ako Monopoly, v ktorých je najväčším rozhodovateľom prvok náhody na šesťstrannej kocke. Tieto nie sú veľmi obľúbené práve kvôli tomu, že sa hráč nemá možnosť rozhodnúť, a veľmi rýchlo prejdú do monotónnosti hádzania a hýbania figúrkou. Druhá ponúknutá hra funguje na princípy kartovky Čierny Peter. Podľa mňa je pri tomto variante v hre kariet mačiek primálo, avšak veľmi sa mi páči myšlienka využitia rovnakých komponentov hry na vytvorenie úplne iného zážitku. Práve u týchto typov hier je veľmi ťažké udržať dobrý pomer distribúcie kariet a využívania akcií. Stalo sa nám, že väčšina z nás mala v polovici hry na ruke prevažne karty peňazí a veterinárov, ktorých sme nemohli nikde použiť. Pravidlám chýba najdôležitejšia vec – ťah hráča, ktorý sme si museli domyslieť (hodiť kockou a pohnúť sa).

Mechaniky starých hier sa často opakujú (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra samotná, povedzme si pravdu, nie je ničím prelomová – veľký element náhody, chýbajúci prvok väčšieho obchodovania a nie príliš dobrá distribúcia kariet je presne to, čo môže hráčov odradiť. Podstatné však je, s akou myšlienkou táto hra vznikla a práve to z nej robí spoločenskú hru, ktorú budete vlastniť s pokojom na duši. Kúpou tejto hry pomôžete práve takým ňuňu mačiatkam ako na kartách, keďže sa autorka venuje téme pomoci a záchrany zvierat. Veľkým plusom je aj to, že škatuľa obsahuje dve hry a to môže pomôcť k tomu, aby deti varianty striedali; tým pádom sa hra rýchlo neobohrá a neomrzí. Hru a jej myšlienku môžete aj vy podporiť jej kúpou

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.