Nový Votrelec je až priveľmi nový
V živote má človek tri istoty: smrť, dane a fakt, že na ďalšieho Votrelca sa do kina určite nechystám. Je len málo sérií, ktoré dokážu naplno využiť potenciál svojej vlastnej mytológie. Votrelec bol, je a jednoznačne bude dojnou kravou pre filmy s tematikou nepriateľských mimozemských foriem života. Niekedy je to však skôr na škodu, a presne preto vznikajú filmy, akým je Alien: Covenant. Film sa pokúsil oživiť a hlavne osviežiť (podobne ako niekdajší Prometheus) niečo, čo fungovalo výborne, docielil však len chabé rozšírenie sveta, ktorý má obrovský potenciál.
Všetci fanúšikovia série mi musia dať za pravdu, keď poviem, že najnovší počin z tohto sveta sa nevydaril najlepšie. Keď som videl prvé plagáty k filmu, vravel som si: „Bude to to, na čo som čakal od posledného dobrého Votrelca, ktorým bol Votrelec 3″. Dokonca som si dovolil vysloviť myšlienku, že sa podobá na veľmi úspešnú hru Alien: Isolation (obrázok nižšie), lebo presne tento pocit má táto séria vyvolávať v človeku. Izoláciu, stiesnený pocit a strach. O atmosféru sa má postarať práve postava votrelca, bohužiaľ, postupne zapadla atmosféra do úzadia a pôsobí tak, že je tam len kvôli tomu, aby film stále mohol niesť v názve slovo Votrelec.
Po extrémne mätúcom Prométheovi (2013) mali fanúšikovia plno nezodpovedaných otázok, ktoré mali byť vysvetlené práve v najnovšom Votrelcovi. Film má celkom rýchly spád, narozdiel od jeho predchodcu, ktorý si dal záležať na budovaní atmosféry. Otázky, ktoré sme mali po Prométheovi, boli zodpovedané, no prišli ďalšie. Celková atmosféra zmizla a nahradila ju nervozita z neznalosti sveta, ktorý bol predtým jednoduchý. Kde je „facehugger”? Čo je to za hubu? Prečo je votrelec iný? Prečo vyzerá Michael Fassbender ako Tarzan? To sú otázky, ktoré mi nedali pokoj prvú polovicu filmu. Poďme po poriadku.
Film začína celkom zhurta, po úvodnej scéne, v ktorej sa nám ukáže niečo ako zrodenie Davida, sa presúvame do centra celého diania, na vesmírnu loď Covenant. Pri predstavení hercov prichádzajú prvé zvraty, a ako to už býva, prvé prekvapenia (viď spoiler).
Vcelku som mal zo začiatku pocit, že sa budem baviť a z kina odídem spokojný. Musím pochváliť prostredie, v ktorom sa film odohrával — či už paluba lode alebo planéta, na ktorej neskôr pristála posádka, vyzerá veľmi dobre. Temné a upršané prostredie dokázalo vzbudiť dojem, že predsa pozerám film zo sveta Votrelca. Vo filme sme boli niečo okolo 20 minút a už sme zazreli prvého Xenomoprha. Tak trochu. Musím opäť pochváliť Ridleyho Scotta, že sa rozhodol rozšíriť univerzum a mytológiu Votrelca, aj keď trochu mätúcim spôsobom. Pri prvom pohľade na nové druhy príšer sa síce opäť objaví veľa otázok, no noví nepriatelia sú asi jediným pozitívom novej série.
Herecké výkony sú, aj napriek veľmi kvalitným hercom ako je Michael Fassbender (David/Walter) či Katherine Waterston (Daniels), chabé. Postavy sú hlúpe, čo kazilo dojem po celý čas. Situácie, v ktorých sa postavy objavovali, boli primitívne a predvídateľné natoľko, že dokázali diváka doslova uraziť. (viď spoiler) Michael Fassbender nie je zlý herec, no dostal sa k očividne zlému scenáru a nedokázal zahrať dve postavy s odlišným charakterom a zároveň aj osudom. Krvavé scény boli dobré, avšak celkový dojem z filmu zatienil aj tie, a preto sa aspoň mne nezdali výrazné.
-
4/10
-
4/10
-
7/10
Súhrn
Po nesplnených sľuboch od mätúceho Prométhea, nám Ridley Scott ponúkol ďalší pokus o vzkriesenie legendy, ktorá radšej mala ostať pod zemou. Snáď nás v ďalšom dieli tejto, možno raz epickej ságy, R. Scott prekvapí a ponúkne svoj plný potenciál. Tentoraz to bohužiaľ nevyšlo.
- Zhrnutie E3 2017: Nintendo - 14. júna 2017
- Zhrnutie E3 2017 - 13. júna 2017
- Zhrnutie E3 2017: SONY - 13. júna 2017