Film

Hry s časom, aké sme ešte nevideli – TENET, novinka od Christophera Nolana

V kinosálach po celom svete sa ešte stále vznáša spomienka na dokonalý film TENET. Christopher Nolan si zaslúžene trollí a popíja svoj obľúbený čaj. Ľuďom, ktorí film už stihli pozrieť, explodovali mysle. Sú z neho nadšení, poniektorí zmätení, ale aj dočasne sklamaní. Tenet je akousi novou krížovkou obsahujúcu lekciu z Nolanovej geniálnej mysle a ja sa pripájam do rady divákov, ktorí ju ešte stále lúštia. Vítam vás, ponorte sa so mnou do filmového “mindfucku” roka. Článok bude obsahovať spoilery.

Titulka
Agent, fešák a hlavne protagonista! (Foto: Deviantart)

Ešte predtým, ako sa konečne po niekoľkých presunutiach do kín dostal najnovší Nolanov snímok, sa v kinách premietal legendárny Inception (Počiatok). Ten 17. augusta tohto roku oslavoval svoju desaťročnicu. Špeciálne premietanie obsahovalo aj dokument o filme TENET a následnd sám režisér venoval návštevníkom v kine krátky prejav s vlastným hodnotením filmu Inception. Tak sme sa znovu mohli ponoriť do ikonického diela. V čase, keď som naň šiel do kina, som sa obával, že okrem mňa a mojich blízkych bude sála prázdna, no na moje prekvapenie v kine bolo veľa ľudí. A aj vieme prečo – Nolan má po celom svete veľký rešpekt pre svoju originalitu, autentickosť či precíznosť pri tvorbe svojich diel. Tak, ako aj mnohí iní tvorcovia (napr. Quentin Tarantino), nám pripomína hodnotu a dôležitosť kín – predovšetkým práve svojou tvorbou, na ktorú sa s radosťou dá pozerať doma, ale ešte väčšou v kinosále (ešte lepšie v IMAXe).

Trailer.

Veľmi náročný film

Chris Nolan a jeho tím to znovu dokázali – TENET spôsobil explóziu myslí všetkým divákom. K jeho pochopeniu je nutný nie jeden rozhovor medzi fanúšikmi a určite aspoň jedno prezretie naviac (čo je aj zámer tvorcov nie len pri tomto snímku). Tak ako predošlé Nolanove filmy, aj tento je akousi krížovkou, ktorá je plná skrytých významov, odkazov na reálny svet a dianie v ňom.

Príbeh sa začína v kyjevskej opere, kde si ľudia na scéne ešte len posadali na miesta, a nás-divákov o pár sekúnd neskôr nás ohlušil výstrel priamo na dirigenta (žeby šlo o tradíciu po Dunkirku?). Nolanov chladný noir štýl nás surovo vrhol uprostred scény, kde sa strieľalo, a za pochodu sme mohli začať rozumieť, aký je účel danej misie. Dynamika jednoducho patrí do Nolanových filmov a akčné scény plné adrenalínu divákov nešetria. Tie sú veľmi dôveryhodné vďaka tomu, že ide o praktické efekty, či už vezmeme do úvahy kolíziu lietadla na letisku, neuveriteľne skvelú scénu na diaľnici alebo finálny boj. Keďže počas nich ide väčšinou o stret s inverznými ľuďmi, scény sa natáčali dvakrát. Veľmi rýchle a akčné scény vystriedali scénické, pomalšie zábery, ktoré sú v tomto filme raritou. Dobrým príkladom je nasledujúca sekvencia s veternými mlynmi. Tie sa na scéne ukázali ešte raz v inverznej realite, kvôli čomu sa točili naopak. Zistili sme, že misia v opere mala za cieľ získať rádioaktívny predmet s plutóniom a bola akýmsi testom, ktorý absolvoval iba protagonista, kvôli čomu ho prijala tajná organizácia TENET. Čochvíľu sa dostal do Talinnu, kde ho vedkyňa Barbara oboznámila s inverznými predmetmi. Tým sa dostávame k hlavnej zložky sci-fi žánru v tomto filme.

Za kamerou to Nolanovi vždy sluší (Foto: ymcinema.com)
Za kamerou to Nolanovi vždy sluší (Foto: ymcinema.com)

Nolan si neraz dovolil porušiť mnohé filmárske pravidlá. V tomto filme to spravil znovu, kvôli čomu si vyslúžil obrovskú vlnu kritiky. Ak ide o zámer, má to svoj dobrý efekt. Ale ak ide o veľmi komplikovaný film, ako TENET, ľudia si tento zámer nemusia uvedomiť hneď. Jedna z vecí je chémia medzi postavami či informácie o nich. Mnohí hovorili, že Neil (Robert Pattison, viem si predstaviť, že by za túto rolu mohol dostať aj OSCARA za vedľajšiu úlohu) si ukradol scény pre seba a medzi ním a protagonistom nebola žiadna chémia. Tu by som rád pozastavil všetkých takýchto kritikov. Film nie je lineárny a vzťahy medzi postavami presahujú udalosti vo filme. Ak si pozrieme film druhýkrát, začneme tú chémiu zachytávať. Rovnako ako aj sci-fi prvok filmu aj tá je inverzná a to od prvého momentu, keď sa protagonista stretne s Neilom, ktorý presne vie, aký je jeho obľúbený nápoj.

Ako ste si už mnohí všimli, hlavná postava nikdy nepredstavila svoje meno. Preto ju voláme buď “protagonista”, alebo iniciálmi mena herca, ktorý ho stvárnil (John David Washington), JDW. Protagonista je v tomto filme špiónom (určite by mu neseklo, keby sa volal Rodrigo a namiesto guliek by strieľal ruže). Potom, ako sa dostal do tajnej organizácie TENET, o sebe nemal žiaden záznam. Nemal meno a stal sa agentom. Čo sa týka emócii vo filme, tie v ňom mali svoje miesto tiež. A to vďaka postave Kat (Emily Debicki). Jej postava milujúcej matky, vydieranej hnusným oligarchom a skrytým tyranom, bola dych berúca. Ako som už hovoril, tento film je na viac zhliadnutí. Je to veľká krížovka s rôznymi odkazmi a fanúšikovia Chrisa Nolana majú radi jeho filmy práve preto. Príbehy veľmi nenápadne presahujú dĺžku filmu. Podobne, ako vo filme Interstellar bolo pre lepšie pochopenie sci-fi prvkov nutné prečítať si niečo o vesmíre, čiernych dierach a o príbehu alebo jeho odkazoch. Pre ich pochopenie treba veľkú koncentráciu na detaily.

Hlavné postavy majú veľmi vycibrený a veľký príbehový oblúk na komplikovanej časovej osi. V Nolanových filmoch, má divák presne toľko informácii, koľko má aj hlavná postava, v tomto prípade náš bezmenný protagonista. Rovnako to bolo napríklad v snímku MEMENTO. Evidentne, takýto štýl filmu nie každému vyhovuje a je možné, že ani mnohým, čo čítajú tento článok, ale práve preto vás ešte raz vyzývam dať tomuto filmu šancu. Hlavné postavy sa mimochodom tiež stretli so širokou škálou iných postáv s rôznymi rolami v príbehu, vrátane Nolanovho obľúbeného a v jeho tvorbe častého herca, Michaela Canea (ktorý hral v podstate akoby sám seba – s neodmysliteľným britským humorom).

Príbeh nás oboznámil s hlavným antagonistom, Andreiom Satorom, mocným oligarchom z Ruského strateného mesta Stalsk-12. Ten bol stvárnený veľmi presne a pri niektorých scénach s ním mi tuhla krv v žilách. Aby toho nebolo málo, Sator mal vo svojich rukách poistku, s ktorou môže spôsobiť koniec sveta.

Symbolika, odkazy a skryté významy

Ak by som chcel opísať všetku symboliku vo filme, mohol by som vytvoriť veľmi podrobnú analýzu filmu, ktorú by som mohol publikovať vo forme malej brožúrky. Samozrejme, potreboval by som na to viac času. Hlavne zápletka okolo Satora a jeho motívov či minulostu odkazuje na veľa reálií. Takzvané uzavreté mestá boli a stále sú skutočnosťou. Tie sú využívané na mnohé politické aj vojenské účely. Dialógy poukazujú na rôzne skutočnosti alebo otázky dnešnej spoločnosti či morálky. Samého ma prekvapuje, čo všetko v tomto filme našli mnohí diváci na reddite a samozrejme veľa odkazov na antickú aj súčasnú kultúru. Skvelým príkladom je palindróm, ktorý sa v antike objavuje na viacerých miestach. Ten bol pravdepodobne aj zdrojom inšpirácie pre samotný film. Možno v ňom vidieť vertikálne aj vodorovne názov filmu a teda aj tajnej organizácie TENET. Detailov vo filme je veľa a preto sa z neho stal takýto hlavolam.

Tento palindróm sa nachádza v troskách Pompei. (Foto: Wikipedia)
Tento palindróm sa nachádza v troskách Pompei. (Foto: Wikipedia)
Sci-fi prvky vo filme

Vo veľmi blízkej budúcnosti sa teda vo filne vynašiel stroj, ktorý dokáže obrátiť tok času pre ľudí a objekty, ktoré sú v ňom. Film sa nesnaží podať návod, ako postaviť inverzný časový stroj, ale počas príbehu nám ponúka náhľad, ako by sa dal použiť. Ukazuje nám teda, ako by sa správala realita v časovej inverzii – správanie jej bežných fyzikálnych zákonov ako termodynamika, kinetika a dynamika, alebo aké mätúce by bolo sledovať svet vôkol nás. Natočiť niečo také bola určite jedna z najväčších výziev v kinematografii vôbec. Musíme uznať, že či už ide o akčnú naháňačku na diaľnici v Talinne alebo choreografiu súboja inverzného a normálneho človeka – je to skvelý vizuálny zážitok. Nolanovmu tímu výrazne pomáhal aj svetovo uznávaný fyzik Kipp Thorne, ktorý mimo iného stojí aj za vedeckým a čo najpravdepodobnejšie reálnym zobrazením ikonickej čiernej diery vo filme Interstellar. Takzvaný “Temporal Pincer” nie je strojom času, ale strojom na inverziu. Cestovanie časom do minulosti je jednosmerné, ale opätovným navštívením tohto zariadenia je možné dostať sa do minulosti s normálnym tokom času. Veľmi chytrý spôsob cestovania časom využili aj postavy vo filme. V závere filmu sme mohli byť svedkami vojenskej operácie, kde proti sebe bojovali agenti z oboch strán (a teda normálne ako aj inverzné tímy s normálnymi aj inverznými zbraňami). Táto sekvencia jednoducho zatočila hlavou. Jej stratégia dáva zmysel, avšak na jej pochopenie je potrebné pozrieť si ju viackrát. Spomínaný koniec sveta predsa len predstavoval veľkú hrozbu. Hoc pre mnohých divákov nebol hrozivý, myslím si, že to bolo iba preto, lebo šlo o veľmi hybridnú zbraň, o ktorej sa verejne vo filme nevedelo a predstava konca sveta takýmto spôsobom by bola veľmi netypická. Algoritmus je kus technológie z budúcnosti, ktorá dokáže zvrátiť entropiu celej planéty. To by spôsobilo vymazanie minulosti, času a všetkých, ktorí kedy existovali alebo budú existovať. Vedkyňa, ktorá ho vynašla, ho rozdelila na deväť častí, tie skryla a potom sa zabila. Sator a jeho skupina tento algoritmus zložili a keďže Sator začal blúzniť, vytvoril si poistku na to, že ak zomrie, pomocou svojho prístroja by algoritmus spustil a tým by vymazal svet. Myšlienka je čisto psychopatická: ak nemôže žiť on, nesmie nikto. Dúfajme, že v reálnom svete nik takú moc mať nebude. Žiaľ, rôzne atómové zbrane, ktoré momentálne existujú mi nie sú útechou.

Zhodnotenie a ďalšie otázniky
Jeden z tých jednoduchších, ale najpresnejších zobrazení časovej osi filmu TENET (Foto: screenrant.com)
Jeden z tých jednoduchších, ale najpresnejších zobrazení časovej osi filmu TENET (Foto: screenrant.com)

Určite je TENET film hodný vidieť v kine. Ak ste zmätení a ešte ste neprišli na jeho pointu, alebo máte voči nemu niečo, čo by ste mu chceli vytknúť, o to viac vám odporúčam jeho ďalšie zhliadnutie. Či už si počkáte na DVD či Blu-Ray verziu, ale sa vám podarí film si pozrieť iným spôsobom. Za veľký, sofistikovaný príbeh mám chuť tomu filmu udeliť 9.5/10 a ak si vysvetlím všetko, čo film ponúka, možno mu dám aj celých 10. Za mňa je to určite najlepší film, čo mohol tento rok filmový priemysel ponúknuť. Ak ale hovorí za mňa veľká zanietenosť pre Christophera Nolana, prosím vás o prepáčenie a vytvorte si vlastný úsudok sami.

Rád by som ešte vyzdvihol teórie o tom, ako ďaleko presahuje film. Na konci filmu, po misii v uzavretom meste Stalsk-12, je nám už jasné, že aj keď pre Neila ide o koniec veľkého priateľstva s protagonistom, pre neho to znamená veľký začiatok. Počas filmu sme neraz videli Neilov prívesok na ruksaku, vďaka ktorému sme mohli spoznať, že je to práve on. Mnohí si všimli, že presne ten istý prívesok má aj Maximilien, maličký syn Kat. Ten má aj rovnakú farbu vlasov či strih. S vedomím, že táto teória je správna, celková chémia medzi Neilom a Kat je o to bádateľnejšia. A detaily tomu nasvedčujú. Napríklad aj to, že Neil ovláda Estónčinu. Síce nebol tento koniec nikým potvrdený, a ako mnohí poznajú Nolana, ani nebude, je to veľmi dobrý podnet na diskusiu. Stretol som sa s mnohými teóriami, ktoré by som radšej prezentoval inokedy v samostatnom článku, predsa len lepšie je im správne porozumieť.

Týmto článkom som vám chcel hlavne pripomenúť, aby ste filmu dali šancu. Záverom článku vám odporúčam zhliadnúť tento dokument z natáčania filmu TENET, kde môžete byť svedkami Nolanovej veľkej láske ku kinematografii. A zopakujem veľmi dôležitú otázku z jeho filmu “The Prestige” (Dokonalý trik): “Are you watching closely?”

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.